» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ Festival ] [ Sözde Macahel Bal Festivali Ya da Ticari Şov Devam Ediyor… ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Bu yıl onuncusu yapılan ve sözde gelenekselleştirilmeye çalışılan festivalin, daha doğrusu ticari şovun, niçin gerçek anlamda Macahel’in festivali olmadığını ve olamayacağını tekrar vurgulamakta yarar var.

Festival, Macahel’in kendi öz kaynaklarıyla ve yerel inisiyatifiyle düzenlenmedikçe, asla Macahel’in festivali olamaz. Aksi takdirde, onuncu defadır olduğu gibi, bu organizasyon yöre dışı kişi ve kurumların ticari ve diğer faaliyetlerinin şov alanından ibaret kalmaya mahkûmdur.

Bu temel saptamadan sonra, sözde festivalin duyurularında, reklamlarında yer alan ve kamuoyunu yanıltmayı amaçlayan bazı göz boyama taktiklerini de ifşa etmek gerekiyor.

Başlangıcından sonra uzunca bir süredir, yapılan duyurularda organizasyonun asıl sahiplerinin isimlerine de (haklı olarak) yer veriliyordu, organizasyonda da göstermelik olarak yerel yetkililer çağrılıyor, lütfedilirse konuşturuluyorlardı. Ancak yapılan eleştirileri savmak adına, son birkaç yıldır, sözüm ona organizasyonun sahipleri olarak, yöre ismini taşıyan vakıf, çoğunlukla dernek gösteriliyor. Son yıllarda da muhtarlıklar ve nihayet Köyler Birliği’nin ismi tertip komitesi adı altında yazılıyor. Nedense organizasyonun asıl sahiplerinden hiç bahsedilmiyor. Bunun bir aldatmaca olduğu, organizasyonun hiçbir şekilde yöre insanına, dolayısıyla Macahel’e ait olmadığı bir gerçektir. Bu yöntemlerle organizasyonun, özünde hiçbir şekilde Macahel’in festivali haline gelmediğini birilerinin, kendilerine söylemesi gerekiyor.

Bu arada sözde festival kapsamında, ancak bununla ilgisiz bir başka girişime daha dikkat çekmek gerekiyor. Organizasyonun ilk iki gününde sempozyum ve konferanslar yapılacağı duyuruluyor. Bu girişim, esasen yörede istenmeyen kişi ve kurumların, faaliyetlerini bilimsellik kisvesi altında kamuoyuna kabul ettirme şeklindeki, bir süre önce başlayan stratejisinin bir yansıması olarak görülmektedir. Yöre çıkarlarına yönelik ve saf bilimsel amaçlarla olmadığı, bir nevi bilimsel kisveyle belirli yaklaşımların propagandasının yapılmak istendiği düşünülmektedir.

Son olarak, sözde festivalin duyurusunda, “Ülkemizin ilk ve tek Biyosfer Rezerv alanı seçilmiş olan yöremizde yapılacaktır” ifadesi, aslında bu organizasyonun niçin özünde Macahel’e ait olmadığını göstermek için yeterli bir kanıttır. Macahellilerin ve yerel yetkililerinin haberinin dahi olmadığı ve sözde yönetim planıyla yörede bir samanlığın inşasını dahi izne bağlayan bir statünün, Macahelliler için övünülecek bir yanının olmadığı, aksine şimdiden birtakım dövünmelerin başladığı açıktır. Macahel’in, başta insanı olmak üzere onlarca övünülecek özelliği bulunmasına rağmen, yapay koruma statüsünün öne çıkarılması fazla bir söze gerek bırakmamaktadır.     
..
10.08.2009 05:44:29
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 61164070.dk Önce rgulbin 601704330.dk Önce Mereta 656958610.dk Önce mustafaozbas 658200599.dk Önce arif_08 718782925.dk Önce muhammethuseyin 719940569.dk Önce koza77 720024622.dk Önce Maralli 720623960.dk Önce mereta08 776934302.dk Önce urfamerkez 777042015.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel