» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ HES Projeleri ] [ Camili Köyler Birliği HES Yapmalıdır ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

HES Projelerine ilişkin makul tartışmalar bir yana bırakılacak olursa, amacı belli olmayan belirli bir merkezin, Doğu Karadeniz’de yerel halkın birtakım hassasiyetlerini kullanarak organize ettiği suni muhalefeti de ibretle izliyoruz. Tüm dünyada kabul edildiği üzere enerji üretim sistemleri içerisinde çevreye en az zararlı olan HES’lerle ilgili, Macahel özelindeki tek makul eleştiri, proje sayısının fazlalığıdır.      

Sözde çevreci geçinen merkezlerce yürütülen muhalefete baktığımızda, HES’ler adeta yasa dışı, çevre düşmanı gösterilmeye çalışılıyor. Oysa bu projeler, ulusal ve hatta uluslararası enerji politikaları kapsamında, 2005 yılında çıkarılan 5346 sayılı Kanunla teşvik ediliyor. Daha da ilginci, bu çevrelerin biyosfer rezervi bağlamında öne çıkardıkları UNESCO da çevre dostu olması sebebiyle hidroelektrik enerji üretimini destekliyor! O halde burada bir çelişki var ve yürütülen suni muhalefetin amaçlarını sorgulamak gerekiyor. Amacı belli olmayan merkez derken kastettiğimiz budur. Çok daha ilginç ve çelişkili husus ise, bu muhalefetin öncülüğünü yapan merkezler, öte yandan çevreye en zararlı olabilecek enerji üretim metodu olan nükleer enerji santrali (buna da NES diyelim!) ihalelerinin peşinde koşuyorlar… Sözde çevreci derken de bunu anlatmaya çalışıyoruz.  

Dolayısıyla sorgusuz-sualsiz bu muhalefetin peşinden giden Macahelli kişi ve kurumların neye hizmet ettiklerini bir daha düşünmeleri ve derhal bundan vazgeçmeleri gerekir. Burada yapılması gereken, bu durumu Macahel’in lehine çevirmenin yollarını aramaktır. 5346 sayılı Kanun’un getirdiği alım garantisi bağlamında, Camili Köyler Birliği adına hazırlanacak bir HES projesi ile tarihi bir gelir fırsatı ve buna bağlı olarak önemli bir istihdam imkânı elde edilebilir. Hem böylece proje sayısının fazlalığı konusunda yetkili merciler nezdinde önemli bir dayanak noktası ortaya çıkar. Buradan sağlanacak gelirle, yörede bir arıcılık üretim istasyonu, küçük bir fındık işleme tesisi kurulması, yol tamiratları ve sair temel ihtiyaçlar giderilebileceği gibi, gerçek anlamda bize ait festivallerin düzenlenmesi de mümkün olabilecektir.

Bu öneri aslında, sözde Macahel çıkarına HES’lere muhalefeti örgütleyenlere karşı da bir samimiyet testidir. Eğer Macahel’in menfaatlerini düşünme konusunda samimi iseler, Camili Köyler Birliği adına, herkesi kapsayabilecek bir gelir imkânının oluşturulmasına destek olurlar ve bu çerçevede, diğer projelere muhalefet ederler. Aksi takdirde bu şekildeki temelsiz toptancı karşı çıkış, birilerinin yörede tek sermaye gücü olarak kalmasına, rantsal kazançlarının sürmesine hizmet etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Hatta bu tavır, nihayetinde haklı olarak, Macahel’in insansızlaştırılması şeklinde de yorumlanabilecektir.    
..
14.08.2009 07:33:01
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 58812283.dk Önce rgulbin 599352544.dk Önce Mereta 654606823.dk Önce mustafaozbas 655848812.dk Önce arif_08 716431138.dk Önce muhammethuseyin 717588782.dk Önce koza77 717672835.dk Önce Maralli 718272173.dk Önce mereta08 774582516.dk Önce urfamerkez 774690228.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel