» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 652
Bugün Çoğul : 652
Bugün Toplam : 1304
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435008
Genel Çoğul : 8449932
Genel Toplam : 16884940
MacahelBizimdir.Org
» Maral Köyü Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı

Maral Köyü Muhtarı Metin BAYRAM, 05.02.2012 Pazar günü Macahel Vakfı Lokalinde yapılan toplantıda İstanbul’da yaşayan Maral Köyü Halkıyla bir araya gelerek, kadastro çalışmaları başta olmak üzere çeşitli konularda bilgi verdi. Toplantıda köy halkı da konuyla ilgili görüşlerini ifade ettiler.

Toplantıda öncelikle sona eren kadastro çalışmaları tartışıldı. Muhtar BAYRAM, kadastro çalışmalarında ölçülüp kayda geçirilmeyen yerler olduğunu, köydeki üç hanenin yanlışlıkla orman alanı olarak kaydedildiğini, bu durumu yetkililere ilettiğini, yetkililerin hatalarını kabul ettiklerini, hak sahiplerinin dava açmaları halinde kendilerine yardımcı olunacağını belirtti. Yapılan yanlışlıkların düzeltilmesi amacıyla ayrıca Ankara’ya da ilgili mercilere dilekçe yazdıklarını ifade etti. Muhtarın kadastro çalışmaları sırasında bazı bilirkişilerin çalışmadıklarını söylemesi dikkat çekti. Orman kadastrosu hakkında bir soru üzerine BAYRAM, bu konuda kendilerinin yanıltıldığını, yapılan çalışmaların sınır belirleme olarak sunulduğunu söyledi. Yaylaların idari olarak Şavşat’a yazıldığını belirten Muhtar BAYRAM, kullanım hakkının Maral’a ait olduğunu vurguladı.

Katılımcılar, yaylaların tescili ve özellikle orman kadastrosu konusunda daha dikkatli olunabileceği, çalışmalarda bu hususta uzman Marallılardan yararlanılabileceği yönünde eleştiri getirdiler. Ayrıca kadastro görevlilerinin kasti bir hareketleri veya ihmalleri varsa bu konuda suç duyurusunda bulunulması gerektiğini ifade ettiler. Muhtar BAYRAM eleştirilere karşılık olarak, kadastro çalışmalarının çok hızlı ilerlediğini, bu konuda tam olarak inisiyatif alamadıklarını, görevlilerin kasıtlı davrandıklarını düşünmediğini, hatalı işlemlerin düzeltileceğini söyledi.

Organik tarım destekleri hakkında da bilgi veren Maral Köyü Muhtarı, destekleme hususunda tapu kadastro çalışmaları sonucu oluşan yeni durumun dikkate alınacağını hatırlattı. Bunun dışında köy binasının yenilenmesi, köye su getirilmesi çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

Muhtar son olarak, Camili Köyü’nden Maral Şelalesine kadar kilitli parke taşlı yol yapılmasını, şelalede oturma yerleri, mescit gibi tesislerin inşasını içeren sekiz yüz milyarın üzerinde maliyetli bir turizm projesinden söz ederek, projeyi DOKA’ya sunduklarını, kabul edilmemesi üzerine konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla görüştüklerini ve belli ölçüde destek sözü aldıklarını açıkladı.

Katılımcılardan, bu projenin Maral Köyü’nün genel yararına olmadığı, yöredeki kontrolsüz turizm faaliyetlerini yürüten malum çevrelerle ilişkili birkaç kişinin çıkarına olduğu, uzun vadede bu gibi faaliyetlerin yörede, Ayder gibi Doğu Karadeniz’in bazı yerlerinde örnekleri görülen çarpık yapılaşma, imar ve çevre kirliliğine sebep olacağı yönünde sert eleştiriler geldi. Eleştirilere katılmadığını söyleyen BAYRAM, gelen turistlerin yol konusunda şikâyetçi olduklarını, bu projeyle bazı mahallelerin yol sorununun çözüleceğini, turizm faaliyetlerinin yörenin kültürel ve ahlaki değerlerine yönelik olası olumsuzluklarına karşı duyarlı olduklarını belirtti. Katılımcılar ise turistlerin konforundan bundan kazanç sağlayan organizatörlerin sorumlu olduğunu, köy muhtarlığının böyle bir sorumluluğunun bulunmadığını, köy mahallelerinin yol sorununa ilişkin olarak bu maliyette, adı turizm olan bir projeye gerek olmadığını ifade ettiler.


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 19.02.2012 14:45:08 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2771 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 12,84 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel