» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 693
Bugün Çoğul : 693
Bugün Toplam : 1386
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435049
Genel Çoğul : 8449973
Genel Toplam : 16885022
MacahelBizimdir.Org
» Borçka Kaymakamı, Camili Köyler Birliği’ne Başkan mı Oluyor?
Borçka Kaymakamlığı’nın girişimi sonucu Camili Köyler Birliği’nin Tüzüğünün değiştirildiği ve Birlik Başkanının daimi surette İlçe Kaymakamı olmasının öngörüldüğü bildirildi. Değişikliğin amacının, Birliğin yeni yapısıyla kamu kaynaklarından daha fazla yararlanma imkânına kavuşturulması olduğu ifade edildi. Edinilen bilgilere göre değişiklik süreci devam etmek olup, yeni Tüzük Artvin Valisinin onayıyla yürürlüğe girecek.

Kamuoyunda ise Camili Köyler Birliği’nin yapısına ilişkin bu değişiklik şaşkınlıkla karşılandı. Birliğin kuruluşunda öncü rol oynayan dönemin Maral Köyü Muhtarı Hasan ŞİMŞEK, Birliği yöre sorunları için ortak bir davranış tarzı geliştirmek amacıyla kurduklarını, Macahel’in yönetiminin daimi olarak Macahel’de yaşayan, dolayısıyla yöre sorunlarına ilk elden vakıf olanlara bırakılması gerektiğini, Macahellilerin buna muktedir olduğunu söyledi. ŞİMŞEK, son dönemlerde kendi içimizde vakıf-dernek, muhtarlık ve Birlik yönetimlerini elde etmeye dönük beyhude çabalarla vakit kaybedildiğini, asıl olarak yöre sorunlarının çözümüne yoğunlaşılması ve bu konuda birikim sahibi Macahellilerden yararlanılması gerektiğini vurguladı. Kaymakamlığın 6 köyden oluşan Macahel’in değil, bu köyler dâhil 36 köyün yönetiminden sorumlu olduğunu da sözlerine ekledi.  

Konuyla ilgili olarak, Birliğin kuruluş sürecinde gerekli hukuki alt yapıyı araştırarak katkı sağlayan Macahelli Hukukçu Selman DURSUN, Borçka Kaymakamlığının girişiminin iyi niyetli ve fakat hukuki açıdan sorunlu olduğunu belirtti. DURSUN; “Camili Köyler Birliği, 2004 yılında, o dönem için yerel idare birliklerini düzenleyen mülga 1580 sayılı Belediye Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde ve Anayasanın 127. maddesi gereğince Bakanlar Kurulu’nun izniyle kurulmuş bir kamu tüzel kişiliğidir. Ayrıca o dönem için daha çok belediyeler arası birlik örnekleri varken, Camili Köyler Birliği köyler arasında bu nitelikteki birliğin de ender bir örneğidir. Camili Köyler Birliği’nin kuruluşundan bir yıl sonra 2005 yılında 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu çıkarıldı ve tüm yerel idare birlikleri, Belediye Kanunu dışına çıkarılarak ortak bir hukuki rejime kavuşturuldu. Bu Kanun eski düzenlemeleri büyük ölçüde içermekle birlikte bazı değişiklikler de getirmekteydi ve yanlış hatırlamıyorsam birlik tüzüklerinin de belirli süre içinde Kanuna uygun hale getirilmesi öngörülüyordu” dedi.

DURSUN, 5355 sayılı Kanunun mevcut birliklere ek olarak “köylere hizmet götürme birlikleri”, “sulama birlikleri” (daha sonra Kanundan çıkarıldı) şeklinde farklı hükümlere tabi birlik türleri öngördüğünü, özellikle köylere hizmet götürme birliklerine yönelik kamu kaynaklarından daha fazla yararlanmayı da içeren avantajların bulunduğunu belirterek; “5355 sayılı Kanun’un 18. maddesi köylere hizmet götürme birliklerini düzenlemektedir. Maddeye göre bu birliklerin başkanı ilçelerde kaymakamdır ve birlik meclisi birliğe üye köy muhtarları ile o ilçeden seçilen il genel meclisi üyelerinden oluşmaktadır. Yine maddede Bakanlıklar ile İl Özel İdaresinin köye yönelik hizmetlerde bütçeden kaynak aktarabileceği, birliğin maaşlı personel çalıştırabileceği, diğer kamu kurumlarından personel görevlendirilebileceği düzenlenmektedir. Anlaşıldığı kadarıyla Camili Köyler Birliği, başkanının kaymakam olmasının öngörülmesi, kamu kaynaklarından daha fazla yararlandırılmasının amaçlanması noktasında köylere hizmet götürme birliğine dönüştürülmek isteniyor. Ancak 18. maddeye bakıldığında, köylere hizmet götürme birliklerine ilçedeki tüm köylerin katılması şart olduğu gibi, birliğin de ilçenin adını taşıması gerekiyor. Dolayısıyla Kanunun bu maddesine göre 6 köyün üyesi olduğu Camili Köyler Birliği’nin köylere hizmet götürme birliğine dönüştürülmesi mümkün değildir. Bildiğim kadarıyla zaten Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği adı altında, tüm Borçka köylerinin üye olduğu bir birlik mevcuttur. Kamu kaynaklarının bu birlik üzerinden, birlik üyesi Macahel köylerinin sorunları için kullanılma imkânı zaten bulunmaktadır.” dedi. DURSUN ayrıca, büyük umutlarla oluşturulan Camili Köyler Birliği’nin geçen zaman içinde içteki kısır tartışmalar ve dış müdahaleler sebebiyle işlevini yerine getirememesinin üzücü olduğu söyledi.


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 07.04.2012 04:57:58 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3126 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 12,27 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel