» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 718
Bugün Çoğul : 718
Bugün Toplam : 1436
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435074
Genel Çoğul : 8449998
Genel Toplam : 16885072
MacahelBizimdir.Org
» Kaymakamın Camili Köyler Birliği’ne Başkan Olması Hukuka Aykırı!

Borçka Kaymakamı’nın Camili Köyler Birliği’ne başkan olmasını öngören tüzük değişikliği tartışılmaya devam ediyor. Söz konusu değişiklik, Köyler Birliği’nin kuruluş amacı, yapısı ve fonksiyonu bağlamında siyasi-idari teşkilatlanma ve toplumsal açıdan eleştirildiği gibi, hukuki bakımdan da 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu’na aykırı bulunuyor.

Camili Yöresi Muhtarları Akıl Tutulması Yaşıyor… 

Camili Köyler Birliği’nin Kurucu Başkanı Hasan ŞEKER, böyle bir tüzük değişikliğini Birliğe üye muhtarların akıl tutulması olarak yorumluyor. Eski Başkan ŞEKER, Birliğin kamunun yöremize ilgisizliğini, duyarsızlığını bertaraf etmek için kurulduğunu, Birlik başkanlık görevinin bir kamu yöneticisine verilmesinin akıl tutulması olduğunu, Macahel Halkının oylarıyla seçilmiş Birlik temsilcilerinin atanmışlara feda edildiğini, bağımsız ve seçilmişlerin seçilmişi olan Birlik Başkanlığının, atanmış kaymakama verilmesinin kabul edilemeyeceğini ifade etti.

ŞEKER ayrıca bu değişikliğin toplumsal açıdan, halk tarafından seçilmiş muhtarların Birliği yönetecek kapasitelerinin olmadığı izlenimini uyandırdığını, bu onurlu görevi yapabilme becerisini kendisinde gören bir kişinin dahi çıkmamasının düşündürücü olduğunu, Birlik Meclisinden acilen, yapılan bu işlemin durdurulmasını, bu akıl tutulmasının önüne geçilmesini istediğini vurguladı.

Birlik Başkanının Seçiminin Öngörülmemesi Kanuna Aykırı!

Konuyla ilgili olarak daha önce de görüşlerini açıklayan Macahelli Hukukçu Selman DURSUN, tüzük değişikliği ile neyin amaçlandığının net olmadığını, bu nedenle sağlıklı bir değerlendirme yapılmasının güç olduğunu belirterek; “5355 sayılı Kanuna göre mahalli idare birlikleri içinde başkanının seçimsiz, kanunen kaymakam olduğu tek birlik türü köylere hizmet götürme birlikleridir. Daha önce de söylediğim gibi Camili Köyler Birliği’nin tüzük değişikliğiyle köylere hizmet götürme birliğine dönüştürülmesi mümkün değildir. Zira Kanunun bu birliklere özgü 18. maddesi, bunların tüm köylerin iştirakiyle kurulacağını ve o ilçenin adını taşıyacağını açıkça düzenlemektedir, zaten Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği adında bir birlik mevcuttur” dedi.

DURSUN, değişikliğin amacının; Camili Köyler Birliği’nin bu haliyle, köylere hizmet götürme birliğine dönüştürmeden kaymakam tarafından yönetilmesi ise bunun açıkça Kanuna aykırı olacağını söyleyerek şu hususlara vurgu yaptı: “5355 sayılı Kanunun köylere hizmet götürme birliklerine ilişkin istisnai 18. maddesi dışında, mahalli idare birliklerinin organlarının ne şekilde oluşacağı, bu kapsamda birlik başkanının nasıl belirleneceği Kanunun diğer hükümlerinde detaylı olarak düzenlenmiştir. Kanunun 10. maddesi, mahalli idare seçimleriyle bağlantılı olarak birlik başkanının, birlik meclisi tarafından ikişer yıllık süreyle seçileceğini öngörüyor. Bu nedenle yeni tüzükte Camili Köyler Birliği Başkanının seçimsiz olarak kaymakam olacağının belirtilmesi, başkanla ilgili seçim sürecinin öngörülmemesi, 10. maddenin yok sayılması noktasında açıkça Kanuna aykırı olup, dolaylı olarak da mahalli idare seçimlerinin işlevsiz hale getirilmesi sonucunu doğurmaktadır. Çünkü birlikler, üye mahalli idarelerin devrettikleri belirli yetkileri kullanan kamu tüzel kişileri olup, Kanun bunların yönetiminin de mahalli idareler gibi seçimlerle belirlenmesini öngörmektedir”.

DURSUN, son olarak; yeni tüzük değişikliğiyle normal birlikler ile istisnai birlik türü olan köylere hizmet götürme birliklerinin özelliklerini taşıyan bir ara form oluşturulmak istendiğini, fakat bunun Kanunda yerinin olmadığını ifade ederek, değişikliğin gerek idari gerekse adli denetime götürülebileceğine işaret etti.

* Bağlantılı önceki haber için: http://www.macahelbizimdir.org/Haberler.asp?haber=devam&id=137


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 06.05.2012 13:34:23 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3224 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 21,06 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel