» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 651
Bugün Çoğul : 651
Bugün Toplam : 1302
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435007
Genel Çoğul : 8449931
Genel Toplam : 16884938
MacahelBizimdir.Org
» Cenaze Köye Tahta Kızakla Götürüldü!

ARTVİN'DE her yıl kar nedeniyle köy yolları ulaşıma kapanırken, vatandaşlar cenazelerini dahi köylerine ulaştıramıyor. Borçka İlçesi'nde vefat eden 75 yaşındaki Hürmüz Bayram'ın cenazesi, köyüne (Macahel-Maral) ancak 4 gün sonra kızakla götürülerek defnedildi. Yolu açmak için beklenen iş makinesi arızalanınca cenaze tahta kızakla köyüne (Macahel'e) götürülebildi.

Kaynak:
www.karadenizhaber.com

Web Yönetiminin Notu: Bu üzücü haber dahi yöremizin özellikle kış aylarında ortaya çıkan yol sorununun çözümü için tünel yapımının şart olduğunu açıkça göstermektedir. Bu vesileyle Bayram ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.


Yollar kapanınca cenazeyi kızakla götürdüler

Artvin’de her yıl kar nedeniyle köy yolları ulaşıma kapanırken, vatandaşlar cenazelerini dahi köylerine ulaştıramıyor. Borçka İlçesi’nde vefat eden yaşlı kadının cenazesi, köyüne ancak 4 gün sonra kızakla götürülerek defnedildi.

Arvin’in Borçka İlçesi’ndeki evinde 1 Aralık Çarşamba günü geçirdiği ani rahatsızlık sonucu Borçka SSK Hastanesi’ne kaldırılan 75 yaşındaki Hürmüz Bayram hastanede hayatını kaybetti.

Yaşlı kadının cenazesini Camili Maral Köyü’ne götürerek defnetmek isteyen yakınları, yolların kardan ulaşıma kapanması nedeniyle yetkililerden yardım istedi. Yolu açmak için çalışmaya başlayan iş makinesinin arızalanması üzerine cenaze 4 Aralık Cumartesi günü sabahına kadar bekletildi. Yol açılmayınca hazırlanan tahta kızağa konan cenaze, cumartesi sabahı saat 06.30 sıralarında yolun kapalı olduğu Atanoğlu köyünden Camili’ye doğru yola çıkartıldı. Yola çıkan yaklaşık 50 kişi, halatlarla çektikleri kızakla 30 kilometrelik zorlu bir yolculuğa başladı.

Vatandaşlar, her yıl buna benzer görüntülerin yaşandığına dikkat çekerek, yetkililerin artık bu konuyu çözmeleri gerektiğini söylediler. Kızağı çekenlerden Besim Yıldız, "Avrupa ay’a çıkıyor, ama maalesef biz yerde yürüyemiyoruz. Ne olur hükümet bize yardım elini uzatsın, bizi bu çileden kurtarsın. Tam 70 yıldır bu çileyi çekiyoruz. 70 yıl önce yapılan referandumla 18 köyümüzün bir kısmı Rusya’yı biz ise Türkiye’yi tercih ettik. Bizim kaderimiz böyle mi olacaktı?" diyerek tepkisini dile getirdi. Yaklaşık 10 saat süren zorlu yolcuğun ardından Hürmüz Bayram’ın cenazesi köye birkaç kilometre kala bir traktör römorkuna konularak köye ulaştırıldı. Camili Maral Köyü’nde Cumartesi günü ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından cenaze toprağa verildi. Cenazenin defni sonrasında konuşan Maral köyü muhtarı Hasan Şimşek, "Artık bu memlekette ölüler bile rahat etmiyor. 4. gün ancak defnedebildik. Yıllardan beri yetkililerden ya pasavan geçişi ya da tünel istiyoruz. Başka çaremiz yok. İnsan sıkıştığı zaman ’Bir ölsem de kurtulsam’ diyor, ama burada ölüm bile kurtuluş değildir" diye konuştu. Artvin Valiliği tarafından kış aylarında yolun açık tutulması için tahsis edilen dozerin zimmetlendiği Ayhan Yavuz de, "Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, bu yöreyi bizzat yerinde inceledi ve bize tünelin yapılacağını taahhüt etti. Umarız bu sözler yerini bulur ve bizde bu çileden kurtuluruz. Bu bizim son ümidimiz" şeklinde konuştu. Yaz aylarında 4 bin nüfusa ulaşan 1800 rakımdaki Camili bölgesinde kış mevsiminde tam bir çile yaşanıyor. Borçka ile ulaşımı kesilen köyde, acil durumlarda Gürcistan Hükümeti’nden alınan izin belgesiyle yurt dışına çıkılıp daha sonra Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş veya çıkış yapılabiliyor. Bu yolu denemek istemeyenler de karla kaplı 30 kilometrelik yolu yaya olarak yürüyor. Camili-Borçka arasındaki yolun 58 kilometrelik yolun 30 kilometresi kar nedeniyle her yıl kapanıyor.

Kaynak: www.artvinli.org


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 10.03.2007 13:30:18 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3058 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 19,86 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel