» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 717
Bugün Çoğul : 717
Bugün Toplam : 1434
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435073
Genel Çoğul : 8449997
Genel Toplam : 16885070
MacahelBizimdir.Org
» İstanbul’da Maral Köyü İstişare Toplantısı Yapıldı

Maral Köyü istişare toplantısı, 07.02.2010 tarihinde Macahel Vakfı’nın Bahçelievler’de bulunan merkezinde Muhtar Metin Bayram ve Maral Köyü kökenlilerin katılımıyla yapıldı. Toplantının gündemi, köy idare binasının ve cami müştemilatının yapımı ile organik tarımdı. Bunun yanı sıra gündem dışı konularda da görüş açıklamaları yapıldı. Aşağıda toplantı notları yer alıyor:  

Maral Köyü İstişare Toplantısı Notları

07.02.2010 - Bahçelievler

Sunum: Maral Köyü Muhtarı Metin BAYRAM

Katılımcılar: Maral Köyü’nden Katılımcılar        

A. GÜNDEM

1. Köy İdare Binası ve Cami Müştemilatının Yapım İşi

Muhtar: Mevcut köy idare binası yeterli değil, yeni köy binasının yapılmasına ihtiyaç var. Ayrıca, şadırvan ve helâ yapımına da ihtiyaç var. Mevcut köy binası yıkılıp yerine 2 katlı, zemini betonarme olmak kaydıyla, 2010 yılı içerisinde bina yapılmasını düşünüyoruz. Üst katlarda toplantılara olanak veren geniş toplantı salonu, kütüphane, misafirhane yapılması düşünülüyor. 50–60 bin TL maliyet öngörülen inşaata Nisan ayında başlanmasını öngörüyoruz. Ben şu an buraya maddi destek talep etmek için gelmedim. Buranın fotoğrafının görmek istedim.

Katılımcılar: Nasıl bir bina olacak? Maliyeti nedir? Ayrıca fizibilite ve yaklaşık maliyeti de içeren proje çalışmasının yapılması gerekmektedir.

Muhtar: Bina 2000 m2 alan üzerinde yapılacak. Devlet desteği alınacak. Alt kısım betonarme, üst iki kat ahşap olacak.

Katılımcılar: Alt yapı sorunu çözülmeli. Mülkiyet ve mezarlıklardan kaynaklanan sorunlar var, projeye başlanmadan önce bu tip engellerin kaldırılması gerekiyor. Yeni bina yapımından ziyade mevcut binanın restorasyonu veya cami altının kullanıma açılması uygun olabilir. Ek olarak düğün salonu, tenis sahası, otopark yapılabilir.

Muhtar: Engel söz konusu değil. Mülkiyet sorunu yok, zaten köy binası arazisi üzerinde yapılacak. 2,5 dönüm arazi var. Biraz genişletme olabilir, köy binası inşaatı yan tarafa kaydırılabilir; bu sayede otopark ve çevre düzenlemesi kolayca yapılabilir. Üst tarafa da istinat duvarı yapılabilir. Kanalizasyon konusunda da sorun yok; çünkü caminin üst gidiş yolundan yapılacak borularla yolun altındaki küçük dereye aktarılacak.   

Katılımcılar: İnşaatın yapılması için toplanacak yardımlar ve yapılacak harcamaların yazılı olması ve şaibelere imkân tanınmaması gerekmektedir.   

Muhtar: Harcamalarla ilgili komisyon kurulacak. Bütün işlerden komisyon sorumlu olacak.

Hazirun Tarafından Oluşturulan Komisyon: Metin BAYRAM, Servet KÜÇÜK, Ahmet ALTIN, İsmail BAYRAK, Selahattin GÖK, Mehmet Ali KURBAN, Osman DURSUN, Salih YILDIZ

2. Organik Tarım

Muhtar: İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin organik market çalışması kapsamında Macahel’den organik ürün talebi var. Belediye Başkanı sekreteri ile görüştüm, tekrar görüşeceğim. Talep edilen organik ürünler; bal, fındık, ceviz, fasulye (beyaz, barbunya), mısır (kırmızı, beyaz), ıhlamur, elma, armut. Karayemiş de bu kapsamda olabilir. 200 ton fasulye talebi var örneğin. Bu kadarının karşılamamız mümkün değil ama 5–10 tonluk kısmını karşılayabiliriz. Sebze-meyve ürünlerinin nakil ve paketleme sorunlarından dolayı fazla üzerinde durulmuyor. Sebze ve meyveler için organik tarım sertifikaları alındı. Bal konusunda sıkıntılar var. Geçiş süreci öngörülüyor. Bu sıkıntıların aşılabilmesi için zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi satılacak ürünler için fatura kesip kesemeyeceğimizi sordu. Bizden organik ürünlerin satış fiyatını sordu. Ben de fatura kesemeyeceğimizi, satış fiyatını da şu anda söyleyemeyeceğimi bildirdim.   

Katılımcılardan Şerafettin YILDIZ: Daha önce burada organik tarımla ilgili toplantı yapıldı. Bal dışındaki ürünler için sertifika alındı. Tarım İl Müdürlüğü organik tarım sertifikası veriyor. Balda problemler var. Bunun için bal komitesi kuruldu. Bu komiteye bir kovan balı bulunan veya balcılık yapmayı düşünen herkes üye olabilir. 2011 yılına kadar bal için geçiş süreci öngörülüyor. Bal konusunda kaçak gübre, hayvansal gübrelerin açıkta olması, kimyasal temizlik malzemelerinin yaptığı olumsuz etkiler gibi konularda sorunlar var. Bu sorunların çözülmesi için bu konular halka tek tek anlatılacak.

Katılımcılar: Organik tarım konunda ticari örgütlenme ve pazarlama konusunda da sorunlar var. Köyler Birliği ve Vakıf organik tarım alanında şirket kurabilir, vakıf organik tarım ürünlerinin pazarlandığı bir market açabilir. Alternatif olarak da şirket kurulması yerine, belediye şirketinin fatura talebiyle ilgili olarak belediye şirketi tarafından müstahsil makbuzu düzenlenebilir. Organik tarım sertifikasyonu finansmanı için Nihat GÖKYİĞİT’ten destek alındı.  

B. GÜNDEM DIŞI   

1. HES Projeleri

Katılımcılardan Selman DURSUN: Daha önceki bir toplantıda da dile getirdim, bu vesileyle tekrar vurgulamak istiyorum. Gündemdeki köy idare binasının yapılması dahil genel olarak yöremizin sorunlarının çözümü ve arıcılık, organik tarım gibi projelerin hayata geçirilmesinde en önemli sorun ekonomik kaynak yetersizliğidir. Köylerin, Köyler Birliğinin ve keza Vakfın bu ve benzeri konularda inisiyatif alabilmesi için büyük bir ekonomik kaynağa ihtiyacı vardır. Tam bu noktada HES projeleri bize tarihi bir fırsat sunuyor. Köy bazında veya Birlik ya da Vakıf adına yapılacak bir HES, çok önemli bir gelir sağlayacak ve yöremiz yararına birçok proje hayata geçirilebilecektir. Devlet, ilgili kanunda açıkça alım ve fiyat garantisi veriyor. Böyle bir garanti hiçbir ekonomik faaliyette söz konusu değildir. HES’in yapılmasındaki maliyetler de kredi alımı yoluyla rahatlıkla karşılanabilir. Zira bu şekilde dönüşü garanti olan bir projeye kolaylıkla kredi vb. kaynaklar bulunabilir. Esasen yöremizin ve tüm Doğu Karadeniz’in adeta proje istilasına maruz kalmasının sebebi de bu gelir garantisidir. Yöre dışı belirli çevrelerce, yerel halkın hassasiyetleri kullanılarak HES projelerine karşı yürütülen, yöremize de sirayet ettirilmeye çalışılan, samimiyetten ve makuliyetten uzak, kısmen de ideolojik olan muhalefet, bizim kendi kurumlarımızın yapacağı projeleri ilgilendirmemelidir. Herhalde çevre duyarlılığı konusunda kendi kendimizden şüphe etmiyoruz. Yapacağımız projeler, sıfır noktasından başlamak suretiyle olabileceği gibi, bazı derelerimizle ilgili olarak belirli lisanları alan yöre dışı kişi ve kurumlarla görüşülerek, lisans devri yoluyla da mümkün olabilir. Tarihe not düşmek adına bu fırsatı kaçırmayalım diyorum…  

2. Maral Şelalesi

Muhtar: Şelaleye kadar yol, oturma yeri, altyapı müştemilatı, ahşap merdiven yapılması düşünülüyor. Biz şu anda şelaleden hiçbir gelir elde edemiyoruz. Gelir elde etmemiz gerekmektedir. Bunun için şelale yolunun sonunda giriş noktası yapılması ve girişlerin ücretlendirilmesi gerekmektedir. Sağlanacak gelir köy tüzel kişiliğine aktarılacak.

3. Kadastro

Muhtar: Bu yıl içinde yapılması düşünülüyor. Kadastro konusunda bilirkişi çok önemlidir. 6–7 kişilik mahalle mahalle bilirkişi komisyonları oluşturulacak. 1982 fotoğrafları temel alınacak.

Katılımcılardan Salih YILDIZ: Orman tanımına dikkat etmemiz gerekir. 1958 askeri paftaların temel alınması daha isabetli olacaktır. Ancak 1958 askeri paftaları yanıltıcı olabilir; çünkü halk vergiden kaçınmak için bildirimleri eksik yapmış olabilir. Bilirkişi konusunda mahkeme bilirkişileri ve orman teknik bilirkişileri de bulunduğunun dikkate alınması gerekmektedir. Devletleştirme, orman olan yerler için yapıldı, tarla ve meralar devletleştirilmedi. Bu konuda Macahel dergisinde yazılarım var, ayrıntılı bilgi almak isteyenler yazılarım okuyabilirler.

4. Fındık ve Mazot Desteği

Muhtar: Mazot desteği Şubat’ta, fındık desteği Mart’tan sonra ödenecek. Bu, yılda 500 bin TL Macahel’e parasal girdi olacak demektir. Organik tarım desteği ileriki tarihte ödenecek.

5. Muratlı Yolu

Muhtar: Yol için onay alındı. Mart ayında başlanacak. Yol 22 km olacak.

6. Sağlık Ocağı

Muhtar: Aile hekimliği uygulaması nedeniyle sağlık ocağımız kapalı.

7. Su

Muhtar: 3000 metre boru döşenip, mahallelere su götürülecek.

* Bağlantılı önceki bir haber: http://www.macahelbizimdir.org/Haberler.asp?haber=devam&id=52


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 23.02.2010 06:53:15 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2533 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 14,91 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel