» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 409
Bugün Çoğul : 409
Bugün Toplam : 818
Dün Tekil : 602
Dün Çoğul : 602
Dün Toplam : 1204
Genel Tekil : 8177917
Genel Çoğul : 8192806
Genel Toplam : 16370723
MacahelBizimdir.Org
» Artvin’de Macahel’in Gerçek Yüzü

Bir gerçeği biliyor ve inanıyoruz ki, Artvin ili Borçka ilçemizin Camili bölgesinde, yani Macahel’de yaşayan veya gurbette bulunan her bir Macahelli hemşerimizin kalbi, memleketi Macahel ve Macahelli için atıyor. Bundan dolayı da çok kısa bir özetle, Camili’nin yakın tarihi ve devam eden emsalsiz, çileli yaşam tarzını anlatmaya gayret göstereceğim.

Camili, yani Macahel insanları, karşılaştıklarında, muhabbetlerinde, toplantılarında, Macahel’den veya orda yaşayan insanlarından bahsederler. Çünkü Kasım ayının on beşinden sonra, genelde Mayıs ayına, bazen de Haziran ayına kadar bu insanların, köylerinden ilçeleri olan Borçka’ya, Türkiye Cumhuriyeti topraklarından, doğa şartları nedeniyle karayolu ile gidip gelme şansları bulunmamaktadır. Bundan dolayı da Camili bölgesi ile ilçeleri arasında yaşamları boyunca gördükleri, şahit oldukları çok şey var. Çünkü orada; doğaya, kurda-kuşa kaptırdıkları yakınlarına, hemşerilerine şahitlikleri var. Çünkü orada; yollarda vefat edip, cenazeleri ile haftalarca mahsur kaldıklarına şahitlikleri var. O yollarda, Ekim ayında çığ altında kalıp, Temmuz ayında kar altında buldukları hemşerilerinin yaşadıkları var. Daha fazla anlatmaya gerek var mı bilemiyorum ama işte bunları anlatma ihtiyacını gösterenlerin bir kez daha düşünmelerini talep ediyorum. Bugünleri hatırlamaları, öğrenmeleri ve bundan sonra bu cefakâr insanlarımıza, bu inanılmaz zorlukları tekrar yaşatmamaları için düşünmeleri için halkım adına seslenmek istiyorum.

İşte bundan dolayıdır ki, Macahel kökenli insan, Macahel’ini unutmamakta, Macahel’in zorluğunu her yerde hissederek, her zaman ve her ortamda paylaşmaktadır. Her Macahelli hemşerimizin bir şekilde Macahel ile bağı bulunmaktadır ve orada yaşayan akrabasının, komşusunun yaşam şartlarını çok iyi bildiği için de Macahel’ini asla unutmamaktadır.

Peki bu bölgeyi, böyle çileli hale getirip yaşatan nedir derseniz eğer, yaşamadan inanmak, yaşamayana anlatmak çok zor ama bilmeyip merak edenler için Macahel bölgesini özetlemek isterim. Artvin ili Borçka ilçemizin, eski adıyla Macahel, yeni adıyla Camili olarak geçen bölge, 6 pare köyü, emsali olmayan, hırçın dağlarla çevrili vadisi, komşu ülke Gürcistan sınırı ile kapalı, yılın ortalama altı ayı yukarıda belirttiğimiz gibi hiçbir şekilde kendi karayolu ile ulaşılamayan bir yerdir. Cumhuriyetimizden bu yana böyle devam etmekte ve bazı işi bilmez, dert anlamaz yetkililerin kaderine terk ettiği bir vatan parçasıdır Camili.

Peki bu sorun, bu güçlü hükümet döneminde herhangi bir şekilde çözülemez mi?

Yüce Türkiye Cumhuriyeti Devleti çatısında, güçlü Hükümetimiz himayesinde elbette çözülebilir, ancak mesele çözüm bulamama değildir. Mesele, Macahel insanının emsalsiz, anlatılamaz, anlaşılamaz dert ve sıkıntısını, yaşam tarzını, gerçekleri anlatacak, her söyleneni değil, gerçekleri kavrayacak idareci bulamama sorunudur. Bu şekilde detayına girecek olursak söylenecek çok şeyler olabilir, rahatsız olanlar görünebilir, artık yazmaya sayfalar yetmeyebilir. Çünkü Camili’de her nedense, karşılıksız olarak, çırpına çırpına çalışan, halkına hizmetin dışında hiçbir güdümü olmayan insanlara her türlü kısıtlamalar getirilmektedir, sıkıntı ve çileler çektirilmektedir. Ama ticareti, hizmet adı altında yürütenlere de her türlü imkân sağlanmaktadır. Her zaman oturup tartışılabilir. Bunlar gereksiz görülebilir, ancak bazı basit kişisel çabalara, Camili’nin sorunlarının gerçek çözümü gözü ile bakıp aldanan bazı yetkililerin, Macahel’in genel sorunlarının çözümünde gölge oluşturduğunu defalarca gördüğümüz için, böyle basit şekilde kaleme almak durumunda kalıyoruz.

Camili’nin yol sorununun gerçek çözümü, elbette ki ortalama 2,5 km’lik tüneldir. Ancak ülkemizin ekonomik şartlarından dolayı bunun biraz zaman alabileceği düşünülürse, çözümün ikinci alternatifi, 1994 yılından bu yana devam eden, Camili insanının yaşam ve ümit kaynağı olan, Borçka-Hopa-Gürcistan (Acaristan) Batum ili-Camili arasındaki özel protokol geçişlerin kolaylaştırılması, süreklilik kazandırılması, geçişlerde kendi insanlarımız için kendimizin oluşturduğu, karşı tarafın yabancı insana uygulamadığı, bizim kendi insanımıza uyguladığımız mülteci muamelesinin gözden geçirilerek, insanımızın moral bozukluğunun önlenmesi, bu sıkıntıları yaratma çabasında olup, halkımıza eziyet ettirenlerin bertaraf edilmesi, Borçka-Hopa-Batum-Camili değil, Borçka-Muratlı-Gürcistan (Acaristan) Çhutunet köyü-Camili geçişinin sağlanması, en kısa ve en ucuz, Camili’nin mahrumiyet ve insanlık dışı sıkıntılarından kurtulma yoludur.

Anlattığımız şekilde 2006 yılında, yetkililere halkımızın baskısı ile defalarca izah edildikten sonra, ilgililerin kanaatleri neticesinde, bunun yukarıda bahsedildiği gibi olması gerektiği kararlarını, bizlere Camili’de, ilimizin en üst düzey yetkililerince müjdelendi, bizi büyük bir sevince boğdu. Ancak bahsettiğimiz bu, şekil olarak basit ve maliyeti çok düşük olan, Devletimizin bir iki iş makinesi, bir iki nakil aracı ile yapılabilecek şekilde olmasına rağmen, karşı tarafla da yol ıslahı anlaşması yapılmasına rağmen, aniden iş büyütülerek, bir etüt ekibi oluşturularak, sanki ülkemiz topraklarında otoban yapılacakmış gibi etüt ekibi Gürcistan (Acaristan) Batum iline gönderilerek, Muratlı- Çhutunet-Camili yol etüdü yapıldı. O zaman biz yetkililere dedik ki, oraları çok iyi biliyoruz, orada etüt falan gerekmez, mevcut yolu ıslah edip, kendi araçlarımızla geçelim yeter dedik. Hayır dediler, “biz iyi biliyoruz, etüt yapıp ihale edeceğiz, hemen sizi yola kavuşturacağız”. Biz de çaresiz bir şekilde tamam dedik. Ancak, iyi niyetli il yetkililerimizin fark edemedikleri güven girmişti işin içine, hiç kimse kızmasın, darılmasın, iş ortada. Çünkü kimileri yüksek rakamlı maliyet çıkarıp bir iki müteahhidi beslemeyi düşünmüş, daha tehlikelisi ise, o zavallı Macahel insanının mahrumiyetinin, mağduriyetinin giderilmesini değil, küçük hesaplar uğruna o işin aksatılması için elinden geleni yapıyor, değişik alternatiflerle yetkililerin, gerçekten çözüm arayanların kafalarını karıştırıyordu. Günlerce etüt ekibi karşı tarafta kaldı, etüdünü yaptı, sanki keyfani otoban yapacakmış gibi projelerle gündem oluşturup oyalandı, ama yine hiçbir şey yapılmadan Macahelli’nin çilesi devam etmekte, Devlet vatandaşına karşı yalancı durumuna düşürülmektedir. Alternatifçiler ise oyunlarına devam etmektedirler.

Sayın il ve ilçe yetkililerimiz, bu iş asla size anlatıldığı gibi zor değildir. Hiçbir proje, ihale gerektirmeyen, Devletimizin İl Özel İdaresinin, hatta İlçe idaresinin birkaç tane araç-gereci ile yapılabilir ve Macahel’in sıkıntısı giderilebilir. Gelin elinizi vicdanlarınıza koyun ve Camili’de yılın altı-yedi ayı ilçeye inemeyen insanların duygularını düşünün ve paylaşın. Bu duygular üzerinde bilerek ya da bilmeyerek oyun oynayanlara aldanmayıp, toplumumuzu çileli yaşamaktan ve mahkûmiyetten kurtarın.

Bu esaretin sonunu getirme zamanıdır. Allah aşkına düşünün, o dağlarda küçücük kar makinesi ne yapar, nasıl çözüm olabilir? Karagöl yol ayırımı, hatta tepeye kadar karla mücadelenin Camili’nin yol sorununu çözmesi asla mümkün değildir. Oradaki gösteriş amaçlı, eğlenceli oyun tarzı çalışmalar, Camili’den birkaç kişiye çözüm getirecektir. Tekrar ısrarla vurguluyorum, gelin oturup konuşalım, kesin çözüm olacak, topluma fayda sağlayacak konular üzerinde duralım. Alternatifçilere alet olup, gerçeklerimizle oynamayalım. Devletin imkânlarını Halkı için kullanalım.

* Hasan Şimşek, Maral Köyü Muhtarı.


[ Yazar  (Hasan Şimşek) | 20.02.2008 11:13:25 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2971 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (877)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1054)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1397)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 2,06 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel