» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 643
Bugün Çoğul : 643
Bugün Toplam : 1286
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8434999
Genel Çoğul : 8449923
Genel Toplam : 16884922
MacahelBizimdir.Org
» Halk Dereler Üzerindeki Santrallere Niçin Karşı Çıkar?

Ülkemizin çeşitli yerlerinde bulunan derelerin, denizlere boşu boşuna akıp gitmesinin halk kültüründe ince bir hiciv ve eleştiri konusu olması anlamlıdır. En basit ifade ile "bu dereler böyle akar Türkler de bakar!" şeklinde dile getirilen sorunun özünde akıp giden derelerden yararlanılması arzusu yatar.

Türkiye elektrik üretiminde önceliği büyük ırmaklar üzerinde kurulan barajlar ve termik santrallere vermiştir. Bunların yanında doğalgazla işletilen çevrim santralleri de önemli bir yer edinmiştir. Dereler üzerinde kurulacak hidroelektrik santrallerden elektrik elde edilmesi konusu hep tartışılmış ama son yıllara kadar bir türlü bu alanda ciddi bir adım atılmamıştır.

Enerji kaynakları azaldıkça, enerji üretimi daha pahalı hale geldikçe ve toplumun enerjiye duyduğu ihtiyaç daha da büyüdükçe mütevazi kaynakların değerlendirilmesi konusu giderek öne geçmiş gözüküyor. Nitekim bu çerçevede son yıllarda denizlere akıp giden dereler üzerinde Hidroelektrik Santrallerinin (HES) kurulması yönünde ciddi çalışmalar yapılmış ve önemli adımlar atılmış gözüküyor. Hükümet söz konusu dereler üzerinde santrallerin kurulması ve işletilmesi işinin devlet eliyle değil özel sektör gücüyle yapılmasını ve özel sektörün dereler üzerinde kuracağı santrallerden elde edeceği elektrik enerjisini satın alma sistemini benimsemiş bulunuyor. Bu amaçla sürdürülen çalışmalar sonunda özellikle Doğu Karadeniz Bölgesindeki dereler üzerinde kurulacak santraller ihale edilmiş ve şimdiye kadar 560 kadar yatırımcıya lisans verildiği belirtilmektedir.

Buraya kadar işler yolunda gitmiş olsa da bu noktadan sonra önemli sorunların ortaya çıktığı anlaşılıyor. İşin hukuki altyapısı, yönetmeliği ve benzeri hususlara ilişkin düzenlemelerin yetersizliği ayrı bir tartışma konusu olup ilgili kurumların bunlardan haberdar oldukları ve gerekli boşlukları doldurmak için çalıştıkları düşünülebilir. Bunun yanında bölgelerde çalışmalar sırasında ortaya çıkan ciddi sorunlar da var.

Bugünlerde medyaya da yansımış olduğu gibi Doğu Karadeniz Bölgesindeki bu tür inşaatlar dolayısıyla yerel halkta bir infial, tepki ve protestoların ortaya çıktığı anlaşılmaktadır.

Bizzat bu bölgeyi gezen, ziyaret eden ve yakından ilgilenenlerin fark etmiş oldukları gibi sorunun iki temel noktada düğümlenmiş olduğu söylenebilir. Bunlardan biri dereler üzerinde yapılacak santraller ve barajlar konusunda yöre halkının hiç kimse tarafından sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmemiş olması ve ortada ciddi tevatürlerin, söylentilerin ve şüphelerin cirit atmasıdır. İkincisi ise santral ve baraj için çalışmalara başlayan lisans sahibi firmaların veya işi ihale ile alan kuruluşların bu inşaatlarında çevreyi adeta yıkmaları, çevreye gerekli özeni göstermemeleri, ortalığı kırıp dökmeleridir.

Herkesin boşuna akıp giden derelerden şikayet ettiği bir ortamda derelerin değerlendirilmesine karşı çıkması anlaşılır gibi değil. Ancak yörede yaşayanlara olup bitenlerle ilgili sağlıklı bilgi verilmediğinden ne yapılmak istendiği, kimin yaptığı, santral ve barajın nasıl bir etkisinin olacağı, çevreyi ve yöre halkını nasıl etkileyeceği soruları ortada durmakta ve hiçbir sağlıklı cevap verilmemektedir. Böyle bir ortamda derelerin üzerinde baraj kuranların İsrailli olduklarından, derelerin tamamen kuruyacağından, balık neslinin yok olacağından, ileride ciddi kuraklığın bölgeyi yok edeceğinden ve benzeri bir sürü söylentinin kol gezmesi yöre insanının zihnini adeta esir almış durumdadır. Çeşitli yerlerde etüt ve benzeri faaliyetleri yürütenlerle yöre halkı arasında maalesef hiçbir sağlıklı iletişim, bilgilendirme ve iyi ilişkinin bulunmadığı gözleniyor. Bu bakımdan ilgili bakanlığın en kısa zamanda yöre halkını sağlıklı şekilde bilgilendirmesi, olup bitenlerin halka ve çevreye muhtemel etkilerine ilişkin tatmin edici bilgilerin verilmesi büyük önem taşıyor. Bunun olmaması halinde pek çok girişimcinin işi bırakıp bölgeden kaçması, tatsız olayların yaşanması söz konusu olabilir. Bilgilendirme bakanlıklar için zor olmasa gerektir.

Yine yöre halkın protestosuna sebep olan inşaat sırasındaki çevreye yönelik tahrip edici, özensiz ve dikkatsiz faaliyetler de asla kabul edilemez. İlgili bakanlığın adının Çevre ve Orman Bakanlığı olmasıyla çelişen bu durumun yakından takip edilip çevrenin korunması yönünde tedbirlerin alınması gerekiyor. Dereyi bir yerden bir yere akıtacağım diye tünel açan girişimcinin etraftaki ormanı, yeşilliği ve bitki örtüsünü tahrip etmesi, çıkan toprağı aşağıya döküp tüm örtüyü ve canlı varlığı yok etmesi asla kabul edilemez. Çevre Bakanlığı bünyesinde yürütülen bu faaliyetlerde, çevrenin azami şekilde korunmasını beklemek herkesin hakkı olmalıdır.

Dereler boşuna akmasın ve üzerinde kurulacak HES'lerden elektrik elde edilsin; ancak bu süreçte ne çevre tahrip edilsin ne de yöre halkının desteği görmezlikten gelinsin.

Yeni Şafak Gazetesi, 21.08.2008.


[ Yazar  (Davut Dursun) | 21.08.2008 01:58:14 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3638 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 17,61 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel