» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 1454
Bugün Çoğul : 1454
Bugün Toplam : 2908
Dün Tekil : 764
Dün Çoğul : 766
Dün Toplam : 1530
Genel Tekil : 7751460
Genel Çoğul : 7763989
Genel Toplam : 15515449
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Anıları 2-Her Köye Bir Okul ve Bir Öğretmen Kampanyası

Bu başlık altında yazmayı kararlaştırdığım özlemli (Nostaljik) anıların birincisini,  bilindiği üzere ‘Eğitim ve Öğretimle ilk Merhabamız’ başlığı altında sunmuştum. Bu kere de aynı konuya devam ederek, Türkiye genelinde ve bölgemizde, Milli Eğitim hizmetlerine, Devlet Okulları aracılığıyla nasıl başlanıp geliştirilerek sürdürüldüğü konusunda, genç kuşaklara bilgi vermek istiyorum.

Osmanlı İmparatorluğunun sona ermesinin ardından kurulan modern Türkiye Cumhuriyeti Devletinin önünde duran ve çözüm bekleyen yüzlerce sorunların başında en büyük problem olarak kuşkusuz eğitim ve öğretim konusu duruyordu. Burada tek başlık altında andığımız eğitim ve öğretim konusunun çözüm bekleyen iç başlıklı sorunları ise, sayılamayacak kadar çok sayıdaydı.

İmparatorluk döneminden kalma az sayıda ve büyük çoğunluğu da ünlü kent merkezlerinde bulunan değişik eğitim kurumları dışında yaygın okullar zinciri yoktu. Öğretmen, araç-gereç ve diğer bütün gereksinimler ve onları sağlayacak bütçe olanakları da sıfırdı. Yeni harflerle oluşturulacak Türkçe Alfabeler, yazılması gerekli ders kitapları, bunları uygulayacak öğretmenlerin yetiştirilmesi, dil konusu ve diğer çözüm bekleyen problemler dağlar gibi duruyordu. Onların tümünü sayıp nasıl çözümlendiklerini bu yazı aracılığıyla anlatmanın olanaksız olduğunu takdir edersiniz. O nedenle yurt çapında yaygın ilköğretim hizmetinin ne şekilde programlanıp nasıl çözümlenmeye çalışıldığını ve bu çözüm şeklinin Macahel bağlamındaki uygulamasını çok kısa olarak sizlere sunmaya çalışacağım.

Çözüm bekleyen öncelikli problem okul binaları yapımı idi. Konu, her köy için kaymakamlıklarca saptanan yerlere, köy imecesi uygulamalarıyla taş binalar inşa edilmesi suretiyle halledildi. Bu binaların inşası, Devlet bütçesinden tek bir kuruş harcamadan tamamlanmış oldu. Bu safhada Devlet katkısı sıfırdı. Okul sıraları ve köylerde yapılması mümkün olan araç gereçler de (Soba, kara tahta, cetvel, gönye, pergel ve benzerleri) bina yapan imeceler dışında tutulan, yine köylerdeki ustalar tarafından yapıldı. Harita ve tebeşirler devletçe sağlandı. Bu şekilde yapılıp hazırlanan okul binalarında eğitim-öğretim hizmetinin sürdürülebilmesi için öğretmene ihtiyaç vardı. O konu da pratik bir yöntem uygulamasıyla çözüme kavuşturuldu.

İlkokul öğretmenlerini yetiştirmek üzere Köy Enstitüleri adı altında bir eğitim seferberliği başlatıldı. Bütün bölgelerin merkezi konumunda olan illerde bu ad altında öğretmen okullar açıldı. Okullara her köy adına kız ya da erkek birer öğrenci yerleştirildi. Okullar, ücretsiz yatılı ve beş yıl süreliydi. Beş yıl okuyup öğretmen olarak mezun olacak öğrenciler, hangi köy adına okumuşsa o köye öğretmen olarak atanıp hizmet verecekti. Böylece beş yıl sonra her köyün birer öğretmene kavuşması programlandı ve sisteme derhal devreye sokuldu.

Bizim bölgemize de öğretmen yetiştirmek için, Kars ilinin Cilavuz adını taşıyan yöresinde (ilçenin şimdiki adı Susuzdur) ‘Cilavuz Köy Enstitüsü’ adı altında bir öğretmen okulu hizmete sokulmuş ve Macahel köylerinin her biri için bu okula birer öğrenci yerleştirilmişti. Ne var ki bu okullar ilk mezunlarını beş yıl sonra verecekti. Bu süre uzun bir zaman dilimi idi ve boşa geçirilmemesi gerekiyordu. Başlatılmış olan eğitim seferberliği kampanyası bağlamında onun da çaresi bulunmuştu.

Yine bu enstitüler bünyesinde birer ‘Eğitmen Yetiştirme Kursları’ açıldı. Bu kurslara da her köy için askerliğini çavuş olarak yapmış; çavuş bulunamayan köyler için de onbaşı olarak yapan ve eğitmenlik görevini yapabilecek yetenekte kişiler alındı. Sekiz aylık hızlandırılmış kurslarda eğitmenler yetiştirildi. Kursu başarı ile tamamlayanlar, adına gönderildikleri köylere atanarak, üç yıllık okullar devreye sokuldu. Okullarda okuma-yazma, toplama, çıkarma, çarpma, bölme ve bu dört işlemler için gerekli çarpım tablosu ile yurttaşlık ve diğer bazı branşlarda basit bilgiler öğretiliyordu. Okumaya birinci sınıftan başlanır, ikinci ve üçüncü sınıflar okunur, imtihanla mezun olunur ve üçüncü sınıftan mezuniyet diploması alınırdı. Daha sonra yeni öğrencilerle tekrar birinci sınıftan başlanır ve böylece devrelerle eğitim ve öğretim hizmeti sürdürülürdü. Ara sınıflar yoktu. Bütün öğrenciler aynı sınıfı okumaktaydı.

Köy enstitüleri ilk mezunlarını verince, bu okullarda dört ve beşinci sınıflar devreye sokuldu. Üçüncü sınıflardan daha önce mezun olanlar bu sınıfları da okuyarak ilkokul mezunu olup birer diploma daha aldılar. Sistem başarılı bir biçimde bu şekilde işletilerek zaman kaybı nispeten önlenmiş oldu.

Bu satırların yazarı olan bendeniz de bu sistem sayesinde okuma olanağını bulmuştum. Böyle bir uygulama devreye sokulmamış olsaydı ben de cahiller kervanı saflarında tarih olup kaybolup gidecektim. Bu nedenledir ki sistemi devreye sokanlara minnettarlığım sonsuzdur.

Başka bir anıda buluşmak umuduyla sevgi ve saygılar… 22.05.2010

* Bu yazı, www.haydarzengin.com dan alınmış olup, yazarın onayıyla yayınlanmaktadır.


[ Yazar  (Haydar Zengin) | 05.06.2010 05:49:09 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2327 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (399)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (580)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (921)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 0,97 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel