» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 608
Bugün Çoğul : 608
Bugün Toplam : 1216
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8434964
Genel Çoğul : 8449888
Genel Toplam : 16884852
MacahelBizimdir.Org
» 50 Sene Önce Macahel’de Öğrenci Olmak

Aşağıda okuyacağınız hatıralar sizleri zaman tünelinden 1960’lı yıllara götürecek, Macahel’deki yoksulluk ve imkânsızlıklar ile zamanın sosyal, ekonomik ve kültürel durumunu bir nebze de olsa yansıtacaktır. Böyle bir yazıyı kaleme alırken, ilkokulu Maral Köyü’nde, ortaokulu Borçka’da, liseyi Artvin’de, üniversiteyi İstanbul’da bitiren bir kişi olarak geniş bir konu yelpazesine sahibim. Şubat tatillerinin gidiş-geliş sendromları film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Mevzu fakirliğini çekmeyeceğimi biliyordum ama konuların çokluğu, yazacaklarımın seçimini zorlaştırdı.

Kolej mi, İlkokul mu?

1961’de ilkokula başladım. Okula giden ağabeylerden ve ablalardan öğrendiğim birkaç Türkçe kelime ile bayağı hazırlıklı (!) olarak okula gitmiştim. Macahel’de Türkçe 7 yaşında ve okulda öğrenilirdi. Okulda Gürcüce konuşmak yasak olduğundan ve kimse Türkçe bilmediğinden, dolayısıyla gürültü yapamadığımızdan öğretmenlerimiz şanslıydı. 

Yeni öğrenmekte olduğumuz dille dersin anlatılması kâbustu. Küçük yürekleriyle bu heyecanı duymayan olmazdı. Ama en zoru, daha merkezi yerde olsun diye, dere kenarlarında yaptırılan okullara, yağmurda karda minik adımlarla bir saatlik uzaklıklardan ulaşmaktı. Geç kalanlar cezasız kalmazdı. Okula yakın yerlerde ikamet edenler şanslıydı. Macahel’de yağmur ve kar eksik olmaz, imkânsızlığın tavan yaptığı o dönemlerde şemsiye ve yağmurluk gibi lüksümüz de yoktu. Her aile, kendi dış giysisinin büyük bir bölümünü kendisi imal (!) ederdi. Borçka’dan gelen zaruri maddeler gaz, tuz ve şekerdi. Kapalı bir ekonomi vardı. Koyunyününden yapılan ipliklerle, annelerimiz “sapekro” denilen dokuma tezgâhından kalın yünlü kumaş üretirdi. Erkek öğrenciler, siyah önlükle beraber yünlü ceket pantolon giyerdi. Kızlar da genellikle önlük ve yine yün ipliği ile örülmüş hırkalarla idare ederlerdi. Çoraplarımız ise koyunyününden ya da keçi kılından örülmüş olurdu. Dört mevsim aynı tür çoraplar giyilirdi. Lastik ayakkabı zamanın modası, “gislavet” lastik ayakkabılar ise lüksüydü. Elbise ve önlükler temiz ama genellikle yamalı olurdu. Okul çantalarımız bezden dikilirdi. Uzun bir askılığı ile sırtımızda asılı durur, oynarken ve birbirimizi kovalarken sarkaç gibi sallandığından genellikle dikişlerinden sökülür, tekrar tekrar dikilirdi. Bazıları küçük tahta bavullarını okul çantası olarak kullanırdı. Bende de ağabeyimin kullandığı, fakat genellikle üzerine oturarak karda kaymayı sevmem nedeniyle, menteşeleri bozuk bir bavul vardı. Kalem ve defterler bitmesin diye çok idareli kullanılırdı. Silgi olarak genellikle lastik ayakkabıların ökçesini keserek babalarımızı masrafa sokmadan kendimiz imal ederdik. Beslenme çantası (!) mısır ekmeği, peynir veya yumurtadan oluşan yiyeceklerin konulduğu, torba veya mendildi. Beslenme torbası, kitap, defter çantasının içerisine yerleştirildiğinden yağmurlu havalarda ekmek hamuru ile kâğıt hamuru birbirini tatlandırırdı. Kalabalık olan odalarda gaz lambalarının altında ders çalışılırdı. Her evde en az iki öğrenci olurdu.

Macahel’in her köyünde genellikle bir ilkokul olmasına rağmen, uzak mahallelerde de okullaşma başlamıştı. Okullarda genellikle bir veya iki öğretmen olurdu. Sınıflar kalabalıktı. 1 ve 2’leri bir öğretmen, 3, 4 ve 5. sınıfları diğer öğretmen okuturdu. Öğrenciler tarafından iletişim açısından yerli öğretmenler daha çok sevilirdi. Ders saatleri sınıflara göre ayarlanmış olurdu. Örneğin öğretmen 1’lerle ilgileniyorsa 2’ler serbest çalışma yapardı. Bu arada okulun kitaplığından küçük kitapçıklar herkese dağıtılırdı. Bu kitapçıklardan biri kitaplıkta çokça bulunan “Televizyon” adlı kitapçıktı. Defalarca okumuş olmama rağmen hiçbir şey anlamamıştım. 1963’lerde okuduğum ama hayalimde canlandıramadığım televizyonu, ilk defa 1973 senesinde İstanbul’da izleyecektim.

1966 yılında ilkokulu bitirdim. Aynı yılın Temmuz ayında “İlköğretmen Okulu” sınavı için ağabeyim Osman Dursun, Adem Gümüş ve Davut Dursun ile birlikte Borçka yolculuğuna çıktık.

Arabaya İlk Defa 12 Yaşında Bindim

Borçka’ya gitmek üzere sabah ezanından önce Maral Köyü’ndeki evimizden yaya olarak yola çıktık. Temmuzun sıcak günlerindendi. Araba yolu Düzenli Köyü’ne kadar gelmişti. Ancak araba yoktu. Sırtımızdaki azıklarla birlikte yaya olarak, Karagöl yolu ayrımına yakın bir yerde bulunan fırına kadar yürüdük. Orada hayatımın ilkini yaşadım, ilk defa arabaya bindim. Bu tomruk yüklü bir kamyon idi. Aralık Köyü’nden olan orman işçileri de kamyona bindiklerinden tomruklar üzerinde bile yer bulmakta zorlandık. Bunu takip eden diğer ilkler ise, ilk defa şehir (Borçka) gördüm. İlk defa nüfus cüzdanı aldım. İlk defa kendi okulumun dışındaki öğrencilerle (Kars Cılavuz İlköğretmen Okulu için) yarıştım ve ilk defa bir sınavda başarısız oldum.

Gelecek yazımda Macahel-Borçka yolculuklarının ve Macahellinin ortaöğretimi dönemindeki zorluklarından bahsedeceğim.

Kalın sağlıcakla.

* Hatıralarını Sitemizle de paylaşan Sn. Hasan DURSUN’a teşekkür ediyoruz.


[ Yazar  (Hasan DURSUN) | 23.01.2012 15:29:30 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2571 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 22,77 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel