» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 1433
Bugün Çoğul : 1433
Bugün Toplam : 2866
Dün Tekil : 764
Dün Çoğul : 766
Dün Toplam : 1530
Genel Tekil : 7751439
Genel Çoğul : 7763968
Genel Toplam : 15515407
MacahelBizimdir.Org
» Yol Sorunu, HES’ler ve Macahel Vakfı’yla İlgili Bazı Düşünceler

Sitedeki bazı yazıları okumam üzerine bunlara cevap vermek ve çeşitli konularda kendi düşüncelerimi belirtmek üzere bu yazıyı yazmak istedim.

Sitenin ziyaretçi defterinde Maral Köyü’nü ziyaret eden bir turist, mahalle yollarının genişletilmesini eleştirmiş, yolların genişletilmesini güzelliklere kıyma olarak nitelendirmiş. Bu zihniyet, Borçka-Camili yolunun genişletilmesine karşı çıkanlarla aynıdır. Yaşadıkları yerlerde her türlü teknolojik gelişmenin verdiği rahatlıktan ve ranttan faydalananlar, ömürlerinde bir veya birkaç kez gittikleri yerlerin doğal ve geri kalmasını istiyorlar…

Oysa orada insanlar binlerce yıldır vahşi doğanın acımasız kış ve coğrafi koşullarında kendi imkânlarıyla yaşamaya gayret etmektedir. Bu konuda ne resmi ne de bir sivil toplum kuruluşundan bugüne dek elle tutulur bir fayda görülmemiştir. Yöre insanları nice zor şartlarda yaşam mücadelesini vermiştir. Siyasi beceriksizlikler yüzünden anavatanımızın parçası olan Batum’dan kopmuşuz ve aramıza acımasız bir sınır konmuş, Macahel ölüme terk edilen bir mahkûm muamelesine maruz bırakılmıştır.

Ne yazık ki içimizden bazıları da Macahel’in gelişmesini istemiyorlar. Ulaşımda olduğu gibi HES’lerde de gelişmeye ve değişime karşı çıkmaktalar. Çünkü onların geleceğe yönelik bir projeleri olmadığından HES’lere de aynı mantıkla karşı çıkıyorlar. Şunu bile demekten acizler ki HES’eri başkaları değil biz Macahelliler yapalım! Ayrıca bu işi yapabilecek kuruluşumuzu biz yıllar önceden kurmuştuk: CAMİLİ KÖYLER BİRLİĞİ… İşte çatı kuruluşumuz hazırda duruyor. Bizler bir araya gelemediğimiz için bir varlık gösteremedik. Zaten bazı kesimlerin her zamanki tutumları, sırf eleştirmek ve kendi kurumlarımıza iş yaptırmamak olmuştur.

Macahelli kuruluşlar deyince Macahel Vakfı’na da değinmek isterim. Macahel Vakfı geçtiğimiz ay içerisinde bir toplantı düzenledi. Toplantı duyurusunda halkı, yaylaların kadastro sorununun konuşulacağını belirterek çağırmasına rağmen, toplantıda Vakfa mütevelli heyeti seçimleri hariç bir icraat olmadı. Doğrusu yanıltıldığımızı düşünüyorum.

Toplantı izlenimlerim şöyle: Vakıf Başkanı yıllık faaliyet analizi adı altında yıl içerisinde yaptıkları gezileri ve eğlenceleri sundu. Konuşması yıl içinde sadece elle tutulur icraatlarının Üniversite öğrencilerine burs vermekten ibaret olduğunun bir itirafı niteliğinde ve gelecekte de somut herhangi bir icraatlarının olmayacağını açıklar niteliğindeydi. Yıllık bütçe sunumu ise hazırlıksız bir sunumdu.

Mütevelli üye seçimi danışıklı dövüşü aratmayan, kapalı kast sisteminin devamını sağlamayı amaçlayan, halkın önünde hiç çekinmeden gerçekleştirilen bir oyundan ibaretti. Paylaşımcı bir yönetim istemedikleri aşikârdı. Sistemlerine kendi hegemonyalarının önünde engel olmayan, kendileri gibi düşünen insanları yine kendi önerileriyle üye olarak seçtiler.

Halkın önünde yapılan bu davranışın, toplantıda olanların nabzını ölçmek amacıyla olduğunu düşünüyorum ve eğer ki tüzüklerinde böyle bir anti demokratik madde varsa, eğer Macahel’i temsil etmek istiyorlarsa hemen bu türden maddeleri değiştirmeleri gerekir. Bu tür kapalı sistemler yeryüzünden bir bir kalkarken bunların yaşatması mümkün değildir. Ya Vakfı bırakıp ayrı bir yapı oluşturarak marjinal hale gelirler ya da Vakfın saygınlığını ve güvenirliğini kaybettirirler. Bu iki vahim sona varmak istenmiyorsa Vakfın geniş temsil yeteneği olan başkan ve üyelerle yönetilmesi lazım. Buna cesaret edebilirler mi?

* Hasan ŞEKER, Camili Köyler Birliği Kurucu Başkanı, MBİ Onur Üyesi.


[ Yazar  (Hasan ŞEKER) | 20.02.2012 13:04:52 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2420 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (399)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (580)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (921)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,39 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel