» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 575
Bugün Çoğul : 575
Bugün Toplam : 1150
Dün Tekil : 521
Dün Çoğul : 521
Dün Toplam : 1042
Genel Tekil : 8430846
Genel Çoğul : 8445770
Genel Toplam : 16876616
MacahelBizimdir.Org
» Macahelle İlgili Gelişmeler Üzerine…

1996 yılında “Doğu Karadeniz’de Turizm” başlığı altında; bugünkü Macahel Vakfı’nın çıkardığı Derginin alt yapısı olan Macahel Bülteni’nde (telli bültende) özellikle Macahel’deki turizmin nasıl olması gerektiği konusundaki makalemde yer alan öngörülerimin son yıllarda gerçekleşiyor olmasından inanılmaz manevi haz alıyorum.

Bugün bazen benimle yarışma (!) içinde olan yeni yetmeler, o gün çok küçük yaşta idiler. O zaman onların dünyası farklı işlerle idi.

1996 yılında bültende bahsettiğim turizm hareketini başlatanların katkıları kesinlikle yadsınamaz. O tarihte Vakıf ve Dergi organizasyonu ayrı hareket etseler de bu hareketliliğe kol ve can verdiler. Alt yapısında insan unsurunun olmadığı hiç bir projenin yaşam bulmayacağı gerçeğini görenler bu örgütlenme hareketini İstanbul’dan başlattı. Yerel anlamda karşı çıkanlar o tarihlerde daha fazla idi. Bu tarihlerde mesele daha iyi anlaşılmakta (eksikleri olmasına rağmen).

Hani o mangalda kül bırakmayan, yıllardan beri Vakfa üşüşen, Macahel’den çok kendi ceplerini dolduran, kendilerine iş adamı denilen, naylon ve balon iş adamları bugün hala ortalık yerlerde gezmektedirler.

Macahel'in konularına tam vakıf olmadan, Macahel’de yaşayanlara danışmadan ahkâm kesen zevat… Hala bu halkanın içerisinde bulunmaktan ar duymuyorlar. Oysaki biraz sükûnet ve adaletle düşünseler tamamen kendi menfaatleri uğruna çalıştıklarının gün gibi açık olduğu konusunda benimle ve kamuoyu ile aynı noktaya geldiklerini ne yazık ki anlamış olacaklardır. Biraz adap ve meşveretle cep ile cemiyet işlerinin farklı olduğunu görmeleri lazımdır.

Ama Vakıfta öyle bir mütevelli heyeti yapısı var ki. Bu zevat ölmeden istedikleri sürece hep yönetici olurlar...

Evet, Macahel Vakfı’nın önderliğinde yapılan işler yok mu? Fazlasıyla var… Vakıf kurulmakla önemli bir yol kat edilmesine rağmen akabinde yaklaşık 7-8 yıl ite kaka giden bir Vakıf. Uğur ve Maral Köyü’nden de yönetici bulamayan bir Kurum... Özellikle Sn. Salih YILDIZ’ın göreve gelmesi ile yep yeni bir anlayışla, kendisinin Maral Köyü’nden olması ve Uğur Köyü’nden de bir iki yönetim kurulu üyesini Vakfa monte etmesiyle iki köyün dinamizminden yararlanmış oldular. Derhal ve hızlı bir şekilde Vakıf Senedi baştan ele alınarak, kurumsallaşma için ellerinden gelenleri yaptılar. Bizim başlattığımız Bülten ve daha sonra Dergi kesintiye uğramışken, Dergiyi yeniden yayın hayatına sokarak önemli bir işi daha başardılar.

Evet, Sayın Salih Başkan ve ekibi eksikliklere rağmen tamamen iyi niyetleri ile up uzun ve ince bir yolda bir başlangıç yaptılar… Tecrübelerinin hiç olmamasına rağmen deneme yanılma yöntemleri, sorma ve sorgulama yöntemleri ile şükürler olsun ki o ince uzun yollardaki banketlere, tekeri batırmadan araçları ile ışığı gördüler...

Vakfın kalite standartları oluştu. Vizyon ve misyonu belli olarak, ne yaptıklarını bilerek göreve devam ettiler. O jenerasyondan (çoğu bir önceki yönetimden, lideri eksik) sonra oluşan yönetimden ise gerekli çıkışı göremedim... Tabi yapılan işler var... Ama bir önceki, kendilerinin içerisinde bulundukları yönetimin çıkartmış olduğu çıtayı, bırakın yukarı çıkarmak, aşağıya iniş hızla başladı... Asıl amaçları yerine sözde “Su Meclisi” denilen bir yapıya mesailerini daha çok ayırdılar. Kendi görüşleridir, bu da benim şahsi görüşüm…

Evet, şöyle bir hakikat de var. İleride gerçekten Vadimizin sorunu olabilecek, 10-12 projenin Bölgemizden çok kime ne sağlayacağı önemlidir tabi. Ancak Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olmak da var. Mücadeleyi anlarım ama… Bahsi geçmişken, bu arkadaşlara bir önerim olacak. Sırf muhalefet etmiş olmak için Osmanlı Yeniçerilerinin yaptıkları gibi “istemezük” demek, mevzunun bilimsel, sosyolojik, ekonomik yönlerindeki bazı ciddi ayrıntıları bilmemekten ileri geliyor. Macahel’in şartlarına tam da uymayan, evet Ülkede gündeme oturan “şu meşhur HES Projeleri” için, biraz daha Macahel’in koşulları göz önüne getirilerek, “istemezük” yerine projelerin iyileştirilmesi. 10- 12 proje yerine, 2-3 projenin Vadimize monte edilmesi. Tünel-kalıp-boru yönteminden çok, Bölgemizin ekolojik durumu göz önüne alınarak, göletlerden HES (Hidro enerji santralleri - temiz enerji) bölge ve beldemize de ekonomik, sosyolojik, insan kaynakları yönünden fayda sağlayacağı şekilde dizayn edilmelidir.

Hülasa; burada asıl söylemeye çalıştığımız, “su akar Türk bakar” yerine, “su akar Türk yapar”ı gerçekleştirmek… “İstemezuk” diyerek Ülkemizin enerji yönünden dışa bağlılığının da önüne geçmek için projelere kısmen evet, kısmen hayır demek lazımdır. Ekonomik olarak dışa bağlı ülkelerin gelecekte özgür kalmaları mümkün değildir. Özgürlüğünüz yok olduğunda bırakın suyumuza sahip olmayı, ibadetimizin bile kıymeti yoktur (darül harp).

İşte o zaman uyanık olacağız. Bile bile lades demek sonuçta kaybetmek demektir.

Güya orada doğa ve çevreden yana (!) tavırlarıyla zaten ortamı germekte olan zevat, çevre, doğa diyerek asıl malı alıp götürmenin peşinde. Macahel’in yer üstü kaynaklarının yüzlerce katı yer altı kaynaklarında vardır ki o zevat, yer altı zenginliklerinin kullanım hakkını çoktan aldı bile...

Buradan Vakfa geçersek yeni Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Doç. Dr. Veysel YILMAZ’ın bir sözünü çok tuttum. İnancım da o dur ki bu minval üzerindeki uygulamaları devam edecektir. Ama dakika bir, gol bir... B.evler Belediyesi 8. Ramazan etkinliklerindeki stant rezilliğinin hesabını kimse veremez... Bırakın orayı, afişi derhal indirmek gerekirdi.

Başkan’ın Dergide de bahsettiği gibi… Benim kendisiyle Gençlik Komisyonunun Boğaz turunda bizzat aynı konuyu açmam ve bu konuda açık tavır koyması, bilakis beni ve Vakfa katkı, desteklerini sağlamayan Macahellilere yeni şevk ve en azından gönül yıldızları olmamızı sağlayacaktı ki (çadır mevzusu son olmak şartıyla) inşallah gerçekleşir.

Ne demişti Başkan? Yeni dönemde, geçmişte siyaset, menfaat ve farklılıklarından doğan, gurup ve hizipleşmelerden oluşan Vakfa darılma olaylarının önüne geçmek asli görevlerimizin arasındadır, diyerek bana yine vakıf heyecanı verdi. Ancak birkaç arkadaşın münferit davranışları bu hareketin önüne geçmesin, dileğim ve ricam budur.

Makalemin sonunda ise; Macahelimizle ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarının ortak hareket etmelerini, yerel dinamiklerin en ön planda olmaları (Macahelde yaşayan Köylüler) dilemek istiyorum.

Macahel’in çıkışı 1996 yılında Bülten’de bahsettiğimiz gibi turizm olacaktır. Bunun dışındaki doğal yaşam şartlarının oluşturduğu teknolojik gelişme ve buna bağlı ana arı projesi bile (Ardahan-Posof-Rize ana arı çalışmaları) Macahellilerin oradaki çalışmalarına sekte vuracaktır.

Geçende Şirinevler Spor Kulübü Lokalinde soruyorum. Macahel’in 6 köyünde deli kovan yapan 3 aile falan kalmış! Asıl fecaat bu. İnşallah ben yanılırım.

Tekrar yenilenebilir enerjiye Ülkemizin ihtiyacı olduğu bilincinde olmalıyız diye düşünmek lazım.

Saygı değer Macahelliler, bu ahval ve şerait üzerine sizlere mutlu ve sağlıklı günler diliyorum.

Sevgi ile kalın…

* Hayrettin YAVUZ, Gazeteci - Yazar.


[ Yazar  (Hayrettin YAVUZ) | 08.07.2012 08:12:27 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2981 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1151)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1331)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1677)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 23,48 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel