» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 1833
Bugün Çoğul : 1833
Bugün Toplam : 3666
Dün Tekil : 1493
Dün Çoğul : 1493
Dün Toplam : 2986
Genel Tekil : 8411157
Genel Çoğul : 8426079
Genel Toplam : 16837236
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Vakfı'nın Bu Duruma Düşmesinin Nedenleri

Geçen yazımda, Macahel Vakfının Macahel halkı karşısındaki durumunu değerlendirmiş ve vakfın bu duruma düşmesinin nedenlerini irdeleyeceğimi belirtmiştim. Yine başta belirtmeliyim ki, amacım, kimseye küçük görmek, küçük düşürmek değildir. Zaten yazımda da doğrudan veya dolaylı olarak herhangi bir isimden söz etmeyeceğim. Deyim yerindeyse sadece yarası olanları gocunduracağım. Bu konuda yarası olanlar da vurgu açısından kullandığım biraz sert sayılabilecek ifadelere fazla kızmasın. Çünkü bu noktadaki amacım, bütün Macahellilerin daha iyi olmasıdır. Burada "dost acı söyler" deyimi misali, bir dost olarak acı da gelse bazı gerçekleri çekinmeden ortaya koymaya çalışacağım.

Macahel Vakfının kaderi bu mu olmalıydı veya bu mudur ki hem Macahel halkına hizmet etmeyi amaçlasın hem de daha sonra Macahel halkının yanında yer almasın? Sizce burada, insanın aklının almadığı ve biraz da insanı rahatsız eden bu çelişkinin nedeni neydi veya nedir? Görünüşteki durumdan bir sonuca varmak pek mümkün gözükmüyor. Bunun sebebini ortaya çıkarabilmek için Macahel Vakfının "vakıf" perdesini kaldırmak ve perdenin arkasına bakmak gerekiyor. Zira perdenin önündeki bu çelişkinin tek izah ve çıkar yolu, perdenin arkasında saklananlar rahatsız olacak olsa da perdenin arkasına bakmaktır. Macahel Vakfı bir filme benzetilecek olursa, bu filmin halk nezdinde başarısız bulunmasının, beğenilmemesinin nedeni, filmin senaryosu değil (çünkü filmin senaryosu, yani vakfın amacı Macahellilere hizmettir veya en azından biz böyle biliyoruz) filmin oyuncularıdır. Macahellilere hizmet gibi bu güzel senaryoyu kötü yapan, kötü temsil eden, kötü oynayan bu filmin oyuncularından başkası değildir. Bu noktada, "ne olmuş oyunculara, onlar da Macahelli insanlar değil mi?" diyebilirsiniz ve bu düşüncenizde de haklısınız. Evet bunlar da Macahelli ve görünüşte oyuncularda bir sorun yok. Ancak yukarıda perde arkasına bakma şeklindeki tespitimiz çerçevesinde, burada da filmin kamera arkasına bakmak gerekiyor. Kamera arkasına bakıldığında, bu oyuncuların önemli bir kısmının, mevcut senaryoya ters, kendi yazdıkları senaryodan oluşan başka bir filmde de oynamaları söz konusu olunca, bu oyuncuların, Macahel Vakfı filmindeki başarısızlıklarının ardında yatan gerçekler, balçıkla sıvanmayacak, Macahel gibi kutsal bir kelime ile örtülemeyecek bir şekilde, bir güneş gibi ortaya çıkıyor.

Biz bu filmden bir şey anlamdık, anlatımlar net değil, alıcılarımız bu filmi net bir şekilde göstermiyor diyorsanız, hemen gerçek dünyaya geçiyorum. Macahel Vakfının bu duruma düşmesinin, öyle uzun çaplı tartışmayı gerektirecek, sayfalar dolusu yazılar yazılacak sebepleri yok. Bunun tek bir sebebi var ve bu çok açık ve seçik: Vakıf yöneticilerinin bir kısmı (ismen bilmesek de bunlar kendilerini iyi bilirler) Macahel Halkının yöresinde faaliyet göstermesini istemediği kuruluşun kurduğu ve bununla övünç duyduğu şirkete ortak olmalarıdır. Macahel Vakfının şu ana kadar Macahel halkı aleyhine olan davranışlarının tek geçerli, mantıklı ve yeterli nedeni budur. Bu kişiler yönetimde kaldıkları sürece Macahel halkı ile halkın istemediğini açıkça ifade ettiği kuruluş arasında, Macahel Vakfının hizmet etmeyi amaçladığı Macahel Halkı yanında yer almasını beklemek safdillikten başka bir şey değildir. Böyle bir şeyi ummak, aklın ve mantığın gereklerine aykırıdır.

Böyle bir ortamda, Macahel Vakfının bu durumunu benimsemeyen diğer yetkililerine, Macahel tarihinin altın sayfaları veya kara sayfaları şeklindeki bölümleri açısından, büyük ve tarihi bir görev düşmektedir. Eğer bu kişiler de gerekli girişimleri yapmazlarsa, benimsemedikleri kişilerin suç ortağı haline gelecekler ve Macahelin satıldığı şeklindeki iddialar, iddia olmaktan, söylenti olmaktan çıkıp, gerçek olma yolunda önemli bir aşama kaydedecektir. Bu noktada bütün bu olaylardan ayrı olarak soruyorum: "Bir kişinin kendi şirketinin kazancı için, Macahel halkını, Macahel yöresini bir kenara bırakması, o halkı, o yöreyi satmak değil de nedir?" Bunun farklı bir izahı var mıdır? Bunu farklı bir şekilde izah edecek biri varsa kalkıp söylesin!

Bu arada, hazır alım-satım meselesi açılmışken, Macahel Halkının yaptığı imza kampanyasına alternatif bir imza kampanyasının düzenlendiği şeklinde duyumlar aldığımı belirtmeliyim. Hatta bunun bir "entel"(!) ve bir ideolojik (sol) (!!!) hareket olduğu söyleniyor. Gelecek yazımda da bu konuyu irdelemeyi düşünüyorum. Gerçek Macahellilere, halka bütünleşen entellektüellere ve halk için varolan sosyal demokratlara selamlar...

Web Yönetiminin Notu: Bu yazı (...) sitesinin yazarlar sayfasında "Çuvaldız" isimli köşede, aynı isimle yayınlanan yazıdan alınmıştır.


[ Yazar  (Ahmet Kafkasyalı) | 10.03.2007 17:36:46 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2268 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1112)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1302)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1653)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,88 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel