» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 1830
Bugün Çoğul : 1830
Bugün Toplam : 3660
Dün Tekil : 1493
Dün Çoğul : 1493
Dün Toplam : 2986
Genel Tekil : 8411154
Genel Çoğul : 8426076
Genel Toplam : 16837230
MacahelBizimdir.Org
» "Yeni" Macahel Vakfı ve Macahelli'lerin Beklentileri

Merhaba dostlar, takip ettiyseniz bir süredir Macahel Vakfı sitesinde çıkan birtakım yazılar bağlamında cevap niteliğinde düşüncelerimi yazmaktayım. Bu yazılarıma kısa bir ara verip, Vakıftaki yönetim değişikliğiyle ilgili görüşlerimi yazmak istedim.

  Bilindiği gibi geçen aylarda Macahel Vakfı yeni yönetimini seçti. Önce hayırlı olsun diyoruz. Eski yönetim neredeyse tamamen değişti desek yeridir. Eski yönetimde bulunan birçok isim yerini yenilerine bıraktı.

  Bu noktada acaba yönetim anlayışında, yönetim politikasında bir değişiklik olacak mı merak ediyoruz. Bunu ilerleyen günler gösterecek. Yeni yönetim, Macahel'le ilgili birtakım hassas konularda atacağı veya atmayacağı adımlarla yönetim politikasında da ""yeni"" olduğunu gösterecek veya bunu göstermeyip eski tas eski hamam dedirtecek...

  Ben bu yazımda önceki yönetimin yaptığı bazı yanlışları hem bir Macahelli olarak hem de bu konuda dile getirilen görüşleri gözden geçirerek belirteceğim. Böylece yapıcı bir eleştiri geliştirme amacındayım.

   Geçtiğimiz dönemde Vakfın, birtakım gelişmelerde Macahel kamuoyunu tatmin edici girişimlerde bulunduğunu ve bu konuda olumlu bir izlenim bıraktığını söyleyemeyiz. Bunun sebeplerini araştırdığımızda, ana sebep olarak; bazı nazik konularda yöredeki insiyatifle Vakfın farklı, hatta birbirine zıt davranışlar içerisinde olması karşımıza çıkıyor. Zıt davranılan konular, Tema Vakfı ve GEF-II Yönetimi ile olan ilişkilerden, bunların faaliyetleri karşısında takınılan tavırlardan oluşuyor.

  Özetle Macahel kamuoyunun geneli, yöredeki insiyatif, bu iki olguyu yörelerinde çeşitli haklı gerekçelerle istemezken, Macahel Vakfı yine farklı nedenlerden ötürü her ikisinin de gizli veya açık destekçisi oldu. Daha önemlisi, yöre insanı bu gelişmelere olan tepkisinde hep Vakfın yanında olmasını bekledi, gözledi. Ancak ne yazık ki Vakfından bu noktada gerekli desteği almak yerine karşı tarafta yer alma gibi kabul edilemez bir davranış gördü.

  Ayrıntıları hakkında karşılıklı birçok yazının yazıldığı bu iki konuyu yukarıdaki şekilde özetledikten sonra yeni yönetimden beklenenlerin de belirtilmesi gerek. Yeni yönetim, eğer yönetim anlayışında da ""yeni"" olmayı hedefliyorsa, her iki konuda da yöredeki sese kulak vermeli, yöre insanının konuyla ilgili düşüncelerine değer vererek, ciddiye alarak bir politika geliştirmelidir. Her iki kuruluşa da ""yöre halkına rağmen"", onları bir kenara bırakarak destek vermemeli, bu kişi ve kuruluşlara yöre halkının bu tepkisini bir gerekçe olarak gösterebilmelidir. Vakıf, ""bir şekilde bu gelişmelerin içinde yer alacaksa"" mutlaka yöredeki nabzı yansıtacak kişi veya kişileri bünyesine almalı veya ilgili çalışmalarda bu kişilerin görüşlerine başvurmalıdır. Alınan görüşleri de mutlaka ilgili çalışmalara yansıtmalıdır.

  Bu konuda son zamanlara kadar Macahel'de muhatap bir tüzel kişilik bulunmamaktaydı. Ancak kuruluş çalışmaları devam eden ve tamamlanma aşamasına ulaşan Camili (Macahel) Köyleri Birliği yeni dönemde önemli bir konuma sahip olacaktır. Bu bağlamda Macahel Vakfı, yukarıda belirttiğim işbirliğini bu yeni tüzel kişilikle sıkı bir şekilde gerçekleştirmelidir. Vakfın 2004 yılı çalışma programında bu yönde ifadelerin yer alması sevindiricidir. Ancak elbette bunun uygulamaya geçirilmesi çok daha önemlidir.

  Gelecek yazımda kaldığımız yerden devam edebilmek, hoşça, dostça ve hep Macahelli kalabilmek dileğiyle...


[ Yazar  (Ahmet Kafkasyalı) | 10.03.2007 17:46:02 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2131 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1112)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1302)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1653)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 2,38 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel