» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 349
Bugün Çoğul : 349
Bugün Toplam : 698
Dün Tekil : 614
Dün Çoğul : 614
Dün Toplam : 1228
Genel Tekil : 8428898
Genel Çoğul : 8443822
Genel Toplam : 16872720
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Bal Festivali

Aşağıdaki yazı, 18.8.2002 tarihinde Macahelde yapılan bal festivalinde, köy muhtarlarını temsilen hazırladığım konuşmadır. Ancak festivali düzenleyenler, bu konuşmanın yapılması imkanını vermemişler, böylece bu festivalde de yöre halkı seyirci konumunda kalmıştır. Bu vesile ile bu yazıyı yayınlayarak, Macahelin sesini duyurduğu için Macahel Bizimdir İnsiyatifine teşekkür ediyorum. İnşallah gelecek festivallerde yöre muhtarlarına böyle bir fırsat verilir.

"Sayın Vali, değerli Kaymakamımız, Macahellilerimiz için şah damarımızdan daha yakın saydığımız aziz Komutanlarımız, bürokratlarımız ve değerli misafirler,

Mahrumiyetliğinde eşsiz, böyle yaz günlerinde güzelliği ile benzersiz, kış günlerinde de cehennem yüzlü, şiddetli esinti ile yaşanan, yılın altı-yedi ayı adeta üstü açık cezaevi konumunu hatırlatan Macahel, yani Camili bölgemize teşriflerinizden dolayı hepinize, Macahel Halkı adına hoş geldiniz diyor, saygı ve sevgilerimizi belirtmek istiyorum. Ben Hasan Şimşek, Maral Köyü Muhtarı olarak, muhtarlıklarımızı temsilen söz almış bulunuyorum.

Değerli misafirler, Camili bölgemizde yöre insanlarımızın gayret, bürokratlarımızın desteği ile düzenlenen bugünkü bal festivali sebebi ile toplandığımız Camili bölgesinin geçmişi ve yapısından çok kısa olsa bile değinmeden geçmek istemiyorum. Camili bölgesi, Cumhuriyet tarihimizden önce 18 pare köy toplumu olarak yaşamış, Cumhuriyet tarihinden sonra 12 köyü Sovyet Birliğine kalmış, 6 pare köyü olan Camili bölgesi ve halkı, ana yurdu yüce Türkiyesinden, şanlı bayrağından ne pahasına mal olursa olsun tavrı ile asla taviz vermemiş, ana yurduna, şanlı bayrağına bağlı kalmayı başarmıştır. Bu başarıyı sağlamış, ama sıra gelmiş yaşam şartlarına. Bunlar, burada anlatılmakla bitmeyeceği için iki cümle ile dikkatinizi çekmek isterim. Macahel insanı, Devletine, bayrağına, bölgesine, toprağına bağlı kalıp, taviz vermemek için on yıllarca ışıksız geceler geçirmiş, yine on yıllarca tuzsuz çorbasını içmiş olan bir millet olarak, bir bakın görün ki ne büyük şanslı bir toplum olduğu, bu güzel, hoş, bayram gibi festival günlerine ulaşmakla, doğru yol izlediği açıkça ortaya çıkmıştır. İşte delil, hepimiz görmekteyiz. Bu yalnız şans, yalnız kader, asla değildir. Bu Macahel insanının gelmişi ve geçmişi ile akıllı, cesur ve doğru kararlarına bağlıdır. Kabul etmeyen olursa izah etmeye her zaman hazırız.

İşte onun içindir ki Macahelin güzelliği, zenginliği, Macahelde yaşayan ve sahiplenen insanlarla olmuştur. Macahel ilelebet Macahellinin olmaya devam edecektir. İştahlılar, her zaman olduğu gibi, ufak tefek hayaller, zelzeleler yaratabilir. Ancak Macahelin asla etkilenmeyeceğinin bilinmesinde yarar görmekteyim. Macahel bölgesi insanı, hayatı boyunca, anlatılmayacak kadar ağır şartlarla tarihini yaşamıştır. Bu ağır şartlar, yurdumuzun her köşesinde olduğu gibi, Camili bölgemizde de iyiye gelişerek, ağır şartlarını değiştirmek için arayış ve gayretler içerisindedir. Bu çaba ve gayretlerimizin, yöre insanımızın her kesimine yansıyabilecek, her köşedeki insanlarımızı eşit tutarak, herkesin sesine kulak vererek, hatırladığımızdan günümüze kadar olan değişimler, ilerlemeler gibi, ilerlemeye, kimseyi kimseden farklı görmeden, kimsenin ciğerinin kaç paralık olduğunu araştırmadan, herkesin müsvedde gibi değil, her zaman olduğu gibi tam adam ve insan gibi, kimseyi rahatsız etmeden, kimseden de rahatsız olmadan, yüce Devletimiz ve şanlı bayrağımız altında ilerlemeye devam etmek isteğimizi belirtmek istiyorum.

Değerli misafirler, yöremizin yaşam şartları ve yaşam mücadelesi çok ağır ve zor, hatta kabul edilemeyecek mazilerle dolu olduğundan, sizleri hep zorluklardan bahsederek karşılamak istemediğimiz için, zamanımızın küçük bölümünde, memnun kaldığımız veya beklentilerimizden bahsetmek, bugün için daha hoş olabileceğini düşünmek daha doğru olur herhalde. Yukarıda belirttiğimiz gibi, Camili bölgesi 6 pare köyden oluşmaktadır. Sorunları genel olarak 4 ana maddedir: Eğitim, yol, telefon, elektrik. Bu 4 madde hemen hemen tüm sorunları kapsamaktadır. Eğitim konusunda çok zorluklar içerisindeyiz. Yapılan okulumuz için, mütahitinden emeği geçen en üst kuruma kadar herkese müteşekkiriz. Ancak halen çözüme kavuşmayan, okulumuzun adı gibi, pansiyona kavuşturulması talebinde bulunuyoruz. Telefon, sağ olsunlar ilgili bir önderimiz tarafından çözülmüş sayılmaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Teşekkür etmemek mümkün değil. Ulaşım, yani yollarımıza gelince, kara yolu durumu belli, bir şey söylememe gerek yok. Yol yapımı değil, belki mütahit işçilerini idare edebilecek şekilde, asla ilerlemesiz, adeta terk edildi edilecek gibi bir hali var. Bunun hızlandırılıp, kara yolu çalışmalarının bitirilmesinin istenmesi herhalde hakkımız olsa gerek. Bunun bitirilmesi için herkesten destek bekliyoruz.

Diğer taraftan mahalle ve yayla yollarımız, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğüne bağlı olduğu için, her köyümüzde yolumuz olduğu gibi, her mahallemizde, hatta hemen hemen her kapıda bazı eksikliklerimiz olsa da yollarımız bulunmaktadır. Yöremizin vazgeçilmez yaşam şartı olan yaylacılığımız bulunmaktadır. Yaylacılığımızın çok zor şartlar altında sürdürüldüğünü belirttiğimiz Köy Hizmetleri İl Müdürlüğümüz buna da el atmış olup, bu kriz ortamında bir ulaşım sağlanmıştır. Esas Camili bölgesi insanlarımızın yararlanabileceği Camili Maral, Uğur vadisindeki yayla yolumuz gece gündüz demeden hiçbir zorluğu dikkate almadan süratli bir şekilde çalışmalara devam etmektedir.Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü desteğini verdiği sürece İnşallah hem bürokratlarımızı hem tüm Camili bölge insanlarımızı yollarımıza kavuşturmaya çalışacağız. Bölgemizde her kurumu Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü gibi gayret göstermeye davet ediyoruz. Üçüncü konu enerji konusu çok önemli. Konu yalnız aydınlatma değil, herkesin bildiği bir şey ki enerji denince her şeyi kapsamaktadır. Yöremizde enerji, başta günümüze kadar getirdiğimiz doğamızın, kolu komşumuza kıyamadığımız, hatta tek çare olarak istihsal işçiliğini gören insanlarımız bile Devletimizin istihsallerin, ağaç kesiminin durdurulması için mücadele verdiğimiz ormanlarımızın da hem korunması hem de sevgisini artıracaktır. Bu nedenle enerjinin müsait bir yer tespit edilerek Camili bölgesinde üretilmesi için gayret gösterilmesini bir vesile ile bir kez daha vurgulamak isterim.

Aziz ve değerli misafirlerimiz, sizleri daha fazla rahatsız etmeden, ben Maral Köyü Muhtarı olarak hem muhtarlığım olarak hem de arkadaşlarım adına her zaman huzur içerisinde böyle festivallerin devamını diliyor, hepinizi sevgiyle kucaklıyor, hepinize saygılar sunarım. Sağ olun, var olun". 18.8.2002

Web Yönetiminin Notu: Bu yazıya ilişkin Cevap ve Düzeltme Yazısı için tıklayınız


[ Yazar  (Hasan ŞİMŞEK) | 10.03.2007 17:58:56 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3314 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1149)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1329)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1676)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 13,31 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel