» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 387
Bugün Çoğul : 387
Bugün Toplam : 774
Dün Tekil : 602
Dün Çoğul : 602
Dün Toplam : 1204
Genel Tekil : 8177895
Genel Çoğul : 8192784
Genel Toplam : 16370679
MacahelBizimdir.Org
» Projeler Kıskacındaki Macahel Halkı’nın İç Dünyası

Macahel’in doğasının, bu doğal yapıda mevcut olan yabani hayatın, yeşilliğin, ormanlık alanların, biyolojik çeşitliliğin ve zenginliğin önemini, değerini, Macahelliler olarak çok iyi bildiğimize inanıyoruz. Zenginlik ve çeşitlilik, gerçekte bizim yaşam tarzımızdır. İnsanlarımız, biyolojik çeşitliliğimiz, doğal ve yabani yaşam, buradaki geçimimizle iç içedir. Buna ancak Macahel’de yaşayan insanlarımız inanır ve anlayabilir. Çünkü bu durum, günlük yaşamımızla doğrudan ilgilidir. Ancak Macahel’in yaşam kültürü, doğanın korunması ve doğa sevgisi bakımından dünyada örnek alınması gereken bir yerdir. Çünkü bu kültürde, doğayla iç içe yaşarken, doğayı da yaşatma bilinci vardır.

  Dünyada artık doğanın, yasa maddelerindeki yasaklarla değil, sevgiyle sürdürülebilir bir şekilde korunması kabul ediliyor. Bunun örnek hali, Macahel’de görülmekte ve bulunmaktadır. Bu durum dışarıdan, Macahel’e kuş bakışı bakarak değil,  yöre insanının yaşam tarzı değerlendirildiğinde anlaşılabilecektir. Bu değerlendirme uzun bir zaman sürecini gerektirir. Macahel’i, kısa bir zaman içinde görüp yapılan değerlendirmeler, Macahelimize fayda değil, ancak büyük zararlar verebilecektir.

  Camilinin (Macahelin), burayı koruyacağım diyerek yeniden keşfedilmesine, projeler yapılmasına gerek yoktur. Macahel’in ön plana çıkması, Macahel halkının koruma kültürünü, yaşam tarzını değerlendiren yerel yönetici muhtarlıkların girişimleriyle olmuştur. Bölgede, ilgili yasa maddesi ile bir süre önce yapılmış olan ve yapılmak istenen orman işletmeciliğinin yanlış olacağını, bu çalışmalar kapsamında orman kesiminin, insanlarımızın, bir yerden bir yere gitmelerinde bile tehlike yaratacağını, bu tür kesimlerin, yasal olsa dahi bölgeye ve bölge insanına zarar vereceğini yaptığımız müracaatlarda Orman Bakanlığımıza bildirdik. Halbuki ormanı olan başka yerlerdeki çevre halkı, iş istihdamı bakımından tam tersine işletmeciliğin yapılması talebinde bulunurlar. İşte bu davranışımız, Macahel’in doğasını Macahellinin koruduğunun çok açık bir örneğidir. İşte Macahellinin Macahel’e sahiplenmesindeki haklılık payı buradadır.

  Dışarıdan Macahel’in korunması için soyunanların, türlü türlü projeler hazırlayıp, hala çeşitli maddelerdeki yasaklamaların hayallerini kuranların, Macahel’in korunması için milyon dolarlık projeler tasarlayanların, ne projelerle ne yasa maddeleri ile ne de yasakçılıkla Macahel’i korumaları asla mümkün değildir. Çünkü Macahel bölgesinin coğrafi yapısı, insanlarının yaşam tarzı, eşsiz ve bir başkadır. Macahel insanı, Macahel’de hayatını idame ettirebilmek için benzersiz bir yaşam kültürü oluşturmuş, doğayla iç içe yaşamanın temel kurallarını tayin etmiştir. Tasavvur edilemeyecek şekilde, hem hayatını idame ettiriyor hem de kültürünü ve doğasını koruyor.

  Bundan anlaşılmaktadır ki, Camili, yeniden geliştirilecek milyarlık projelerle, yeni yasaklarla değil, Macahel insanının yaşam kültürünün bu haliyle korunması ve sıfır maliyetli bu yaşam kültürü, Devleti ile yöneticileri ile kucaklandığında, eşsiz bir şekilde korunacağı gibi, bu örnek yaşam tarzı ile dünyanın birçok yerinde, korunması gereken yerlerin de korunmasına vesile (model) olacaktır.

  Bu konuda Macahelli olarak hem övünecek hem de söyleyecek çok şeylerimiz var. Ancak benim bu yazıyı yazmama sebep olan işin özüne geçmek, asıl gerçeği ve tehlikeyi belirtmek istiyorum. Esasen bu yazıda ele alacağım konu, demokrat, çelişkiden uzak, barışçıl ve doğasına hiçbir şekilde zarar vermeyen insanlarımızın iç dünyasıdır.

  Macahel’in öneminin, değerinin Macahel insanınca çok iyi bilinmesine rağmen, halen Macahel insanının kültürünün, Macahel’e bir şey getirmediğini, Macahel’in korunmasının gerektiğini, korunması için arayış içerisinde olduklarını belirten, zaman zaman Macahel insanını Macahel’de zararlı olarak gören gruplarla, bilim adamlarıyla karşılaşıyoruz. Aslında bu tür yasakçı düşüncelerin, zihniyetlerin, Macahelimize gerçekten büyük zararlar verebileceğinden endişe ediyoruz.

  Bazı zamanlarda, Macahel insanına, “Macahel sizin değildir, siz Macahel’i istila etmişsiniz. Bu doğa zenginliğine dünyanın ihtiyacı var” dendiğine şahit oluyoruz. İstila ettiğimizi söyleyen rantçı grupları şiddetle reddediyor ve kınıyoruz. Elbette Macahel tabiatına, Macahel’in oksijenine dünyanın da ihtiyacı varsa, bu zenginliğin, tüm insanlığın istifadesi için Devletimizce değerlendirilmesine bizler de olumlu bakarız.

  Bütün bu nedenlerden dolayı, son zamanlarda ortaya atılan sözde koruma sistemleri, bu yöndeki çalışmalar Macahel insanında sıkıntı yaratmaya başladığı gibi, Macahel’in özüne de zarar geleceği endişesini taşımaktayım. Bu tür sözde koruma ve yasakçı projeler yerine, Macahel’in doğa ve biyolojik zenginliğine zarar getirmeyecek, insanını Macahelinden küstürmeyecek bir yaşam için, tam bir uzlaşı ile, tek seçenek olarak sunulan önerilere çok dikkat etmemiz gerekir. Çünkü yörede, yeni projelere destek vermek isteyen, kısa zamanlı istifadeyi hedef alan insan sayısı çok azdır. Ama diğer taraftan, yaşamını ve geçimini düşünen, Macahel’de yaşayan insanlarımızın büyük bölümü, koruma projelerine, zararlı olacağını bildiği için karşı çıkmaktadır. Mevcut, koruma-kullanma dengesi içeren sistemden, yaşam tarzından vazgeçmeyecek olan insanlarımızı, doğup büyüdükleri yerlerden küstürüp, hayatını, yaşamını idame ettirdiği yerlere düşman gözüyle baktırmaya sebep olmaktan uzak durmalıyız. Bu durumun kaçınılmaz sebebi, Macahel’de, başka bir geçim tarzının bölge şartlarına göre mümkün olmamasıdır.

  Durum böyle olunca, insanları haliyle öz yerlerine kem gözle bakmaya başlar. İşte o zaman endişelerimiz gerçeğe dönerse, Macahel için büyük zararlar ortaya çıkmış olur. Macahel’in zarar görmemesi, insanların Macahel’den faydalanması için, Macahel’i yeni arayışlara, başka yerlere empoze edip, Macahel insanına yara vermek yerine, Macahel’in kendi öz yaşam kültürü ile değerlendirilmesi en doğru yol olacaktır. Eğer yasakçı bir zihniyetle Macahel korunmaya çalışılırsa, Macahel için büyük zararlar ortaya çıkar.

  Bölge insanı, her zaman olduğu gibi şimdi de müzakerelere son derece açıktır. Bugüne kadar karşılaşılan itirazlarda halkın haklı olduğu yönler her zaman fazla olmuştur. Onun için eğer Macahel bu tür girişimlerle korunacaksa, bu yeni projelere uyum sağlayamayanlarla oturup konuşulmalıdır. Mutabık kalmayanlar için, alternatif gördüğümüz başka yerdeki hazine topraklarından mübadele suretiyle değiş-tokuşun önerilmesi de Macahelimizin bozulmamasına büyük katkı sağlayacaktır. Mübadeleyi belki bazılarımız benimsemeyebilir. Benimsemeyenler, yeni projeleri kabul etmiş olarak, sonraki gelişmelerle birlikte Macahel’de yaşamlarına devam edebilirler. Söz konusu mübadele hususu farklı bir şekilde, yazlık, kışlık olarak da ele alınabilir. Ancak korkum odur ki daha önceden olduğu gibi, bazı kesimler, alternatifler yerine dayatmacı tavırlarını sergilemezler. Macahel insanına da insan gözüyle bakarlar. Macahel insanlarının ciğeri ile gururuyla oynamazlar. Macahel insanı her zaman alternatiflerin ve çözümlerin yanında olmuş ve bundan sonra da olmaya devam edecektir.


[ Yazar  (Hasan Şimşek) | 10.03.2007 18:05:40 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2133 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (877)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1054)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1397)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 2,14 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel