» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 1301
Bugün Çoğul : 1301
Bugün Toplam : 2602
Dün Tekil : 764
Dün Çoğul : 766
Dün Toplam : 1530
Genel Tekil : 7751307
Genel Çoğul : 7763836
Genel Toplam : 15515143
MacahelBizimdir.Org
» Kral Çıplak!

"Maçaheli, Maçahela Maçahelili": Yazın ve düşün ortamlarında Macahel veya Maçahel olarak kullanılır. Maçahelili ifadesi yerine de Macahelli veya Maçahelli kullanılır. Bu kullanım ulusal dil kurallarına uygundur. Aynı zamanda bu özgün, doğru ve yerleşmiş kullanımdır da. Naçizane Macahelliler olarak günlük konuşmalarımızda da bir yer ismi olarak Macahel veya Maçahel kullanılır. -i, -a ekleri teknik tabirle ismin hallerindendir. Bu haller kelimenin kökünü değiştirmemektedir. Tbilisi ve Gürcüstan ifadeleri de Türkçe yazın ortamlarında Tiflis ve Gürcistan olarak yerleşmiştir. Bu kavramsal açıklamalara fazlaca girmiyorum, çünkü Forumda bununla ilgili doyurucu açıklamalarda bulunulduğunu görüyorum.  Forumda "Macahel yerine nerden çıktı Macaheli?Amaç ne?" başlığı altındaki bazı açıklamalar: "...Dolayısıyla bu gibi kelimeleri Türkçede konuşur veya yazarken kelimelerin aslını, kökünü söyleyip yazmak yeterlidir. Ayrıca i eklemek Türkçe için gerekmez. Bunu eklememek de kelimenin özgünlüğüne bir şey getirmez. Bu nedenle Macaheli diye okunan yöremiz isminin Türkçedeki yazım ve okunuşunda kelimenin özgün kökü olan Macahel kullanımı doğru, yeterli bir kullanımdır. Kaldı ki özgün söylenişinde de her zaman "Macaheli" denmez. Bazı söylenişlerde mesela Macahel'e gidiyorum derken "Macahel'şi" denir, "Macaheli'şi" denmez! Macahel göç etti, Macahel ayağa kalktı derken, "Macahel'ma" denir, "Macaheli'ma" denmez! Demekki kelimenin aslı, kökü Macahel'dir. i, şi, ma gibi ekler Gürcüce konuşmada kullanılan eklerdir. (...) Soruyorum, herkesin doğru bir şekilde kullandığı Macahel'i kullanan ben mi yoksa ilgisiz i ekiyle ve sanki kelimenin özgün hali bu gibi Macaheli yi piyasaya süren ve onu destekleyen siz mi (tabi Macahelli iseniz) kimlik sorunu yaşıyor? (...) Madem konuyu açtın MaCahel ve MaÇahel tartışmasına da girelim. Bir kere ne C ne de Ç kelimenin aslındaki o (Türkçede olmayan) sesi tam olarak karşılamıyor. Gerek C gerekse Ç o sese yaklaşan Türkçedeki sesler ve her ikisinin de kullanımı doğru. Elbette internette Ç olmadığı için zorunlu olarak C kullanılıyor. Ancak internet dışındada çoğunlukla C harfinin kullanıldığını da gözden kaçırmamak gerek. Basın kuruluşlarına haberi kim yazdırıyorsa elbetteki o kişinin etkisi vardır. Ancak çoğu resmi kullanımlarda ve şu ana kadar çıkmış çoğu basın haberinde Camili'nin yanında Macahel veya Maçahel kullanılagelmiştir. Ama Maçaheli yeni piyasaya sürülmüş birşeydir. (...) Şimdiye kadar herkes Macahel veya Maçahel diye kullanıyorken, ne olduda birden Maçaheli'yi piyasaya sürme ihtiyacı hissettiniz? Yöremiz isminin Türkçede köküyle anılması yetmez eki de girsin, iz olsun mu istiyorlar bir kısım çevreler?"

Yukarıda kısaca bilgi vermemin sebebi yaratılmak istenen zihinsel kargaşaya dikkat çekmek içindi. Buna benzer kafa karıştırıcı kavramsal kullanımlar kendi platformlarında sürüce kullanılıyor. Bunlardan bahsedip de benden daha fazla huylanılmasını istemedim doğrusu. Buradaki niyeti çözebilecek kadar uyanık bir duruş sergilediğimiz herkesin malumu. Ardındaki niyet, şovenist mistisizmi 'çağrıştırıyor'. Kilise önündeki resimler, birinci koro çıkarmasında 'üç-beş ihtiyar köylümüzü' patrikle görüştürmeler, gürcüce kavramların 'güya asıllarının' öne çıkartılması, titizlikle vurgulanmaya çalışılması gibi faaliyetler beni maalesef haklı çıkarmaya yetiyor. Bunun üstünün 'geleneksel', 'yaşlılar' gibi örtülerle örtülmesi gerçeği değiştirmiyor. Sevgili okuyucularım gördüğünüz gibi kral çıplak!

Yeni bir yönetim yeni bir ruh demektir. Seçimden sonra yenilenen masum Macahel Vakfımızın, geldiği yörenin duygularını, sorunlarını dikkate alacak, hayat damarlarını açıcı politikalar geliştirmesini ve hayata geçirmesini bekliyoruz. Bunu gerçekleştirebilmesi için halkıyla, gençliğiyle sahici bir diyalog kurabilmesini becerebilmesi gerek.

Şunu dost uyarısı olarak algılayın lütfen: Yukarıda bahsettiğin husus önemli bir husustur. Macahelin olumlu bir imajı var. Gerek Macahel Vakfının gerekse de Macahel Vakfı resmi yayın organı internet sitesinin bu tür hassasiyetleri göz ardı etmemesi gerekmektedir. Ortak imajımız için, hepimiz için önemlidir bu. Ancak yukarıda bahsettiğim, olumlu imaja zarar verebilecek simge ve ifadelerin Vakıf ve site ortamında vücut bulduğunu görmekteyim. Bu konuya dikkat etmek gerekir.

turhanaydin08@yahoo.com 


[ Yazar  (Turhan Aydın) | 10.03.2007 18:20:57 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2082 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (399)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (580)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (921)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,23 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel