» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 658
Bugün Çoğul : 658
Bugün Toplam : 1316
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435014
Genel Çoğul : 8449938
Genel Toplam : 16884952
MacahelBizimdir.Org
» Gerçekten Doğru'ya

Macahel nasıl gündeme geldi ve neden gündemde?

  Macahel ciddi olarak ilk kez, Kırsal Çevre ve Ormarıcılık Sorunlarını Araştırma Derneği’nden bilim adamları ve uzmanlardan oluşan bir heyetçe yapılan araştırmalarla, ormanlarının “El Değmemiş” bir ekosisteme sahip olduğu belirlenerek, bilim çevrelerinin gündemine geldi.

  Derneğin, 1994 yılında yayınladığı araştırma sonuçlarını içeren raporunda, Macahel ormanlarındaki “Biyolojik Çeşitliliğin Son Derece Yüksek” olduğu belirtildi. Bu raporda ‘Doğal Anıt” sayılabilecek nitelikte, çeşitli türde “ağaç toplulukları’ bulunduğu, arazinin topografik yapısının son derece çekici olduğu, kısa mesafeler içinde denizden yüksekliği 350 m.’den 3100 m.’ye çıkabildiği, mevsimsel iklim değişmeleri sırasında bitki örtüsü görünümünün hem dikey hem de yatay olarak çok değişkenlik gösterdiği, Türkiye’de ve Avrupa’da bu nitelikte orman ekosistemlerinin yok denecek kadar az olduğu vurgulandı.

  Sonrasında bu araştırmayı dikkate alan Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaç ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Macahel’i proje kapsamına alarak, medyanın ve daha geniş kamuoyunun gündemine soktu. Çeşitli bilimsel ve aktüel yayınlara da konu olan Macahel, ulusal ve uluslararası kurumların ilgi odağı haline geldi.

  Bu gelişmeler sonucunda, Devletin ilgili kuruluşları, TEMA gibi gönüllü kuruluşlar ve Dünya Bankası’nca, yöreye ilişkin projeye geliştirme çalışmaları başlatıldı.

  Bu projelerin esasını, “Macahel’in doğal ekosistemi, biyolojik çeşitliliğin ve yaşlı ormanlarının korunması ve yöre insanının geçiminin sağlanması için alternatif geçim kaynaklarının yaratılması” oluşturmaktadır. Kısaca Macahel bu nedenle gündemde.
 

  Macahel’de Sadece Korumaya Değer Doğal Varlıklar mı Var?

  Bilim adamları ve uzmanlar, Macahel doğasının bir tür “doğa müzesi” niteliğinde olduğunu ve mutlaka korunmasının gerektiğini vurguluyorlar. Bunun yanı sıra, Macahel insanının olumlu özelliklerinden söz ediyor ancak, doğal varlıkların korunabilmesi için yöre insanının yaşam koşullarının iyileştirilmesinin zorunluluğuna işaret ediyorlar.

  Böylesi bir yaklaşım, istemeyerek de olsa, yöre doğasının, yöre insanının zararlarından korunması gerektiği izlenimini vermektedir.

  Oysa Macahel insanı, bir tür orman zararlısı değildir, tam tersine yöredeki doğal varlıkları, doğa ile uyumlu yaşam kültürü gereği, geçmişten bugüne taşıyan ve her şeyi ile o doğanın ayrı düşünülemez bir parçasıdır.

  Biraz incelendiğinde, yöre insanının yaşam kültürünün ve onun bir ürünü olan özgün mimari çevrenin de bir bütün olarak koruma kapsamına alınmasının gereği ortaya çıkacaktır.

  Koruma amaçlı projelerin odağına, sadece doğal varlıkları almak, diğer unsurları yok saymak, amaçlanan koruma hedefini zedeleyecektir. Örneğin, yöreye özgü otantik mimarinin vazgeçilmez malzemesi olan ahşap yerine salt ormanları korumak adına, beton veya tuğla önermek, doğal varlıklarla uyumlu bir bütün oluşturan örnek yerleşimleri yok etmek anlamına gelecektir. Bu örnekler çoğaltılabilir.

  Bilimsel korumacılık, insanlar ile korunacak varlıklar arasındaki varolan ilişkiler bütününü sorgulamak, yeniden tanımlamak ve bu ilişkileri sürekli kılabilmektir.

  Sonuç olarak, Macahel’de “korumaya değer” olanın sadece doğal varlıklar olmadığı, yöre halkının yaşam kültürünün ve yapılı çevrenin de doğal varlıklarla birlikte korumaya değer olduğu yeterince vurgulanmalıdır.
 

  Macahel Halkı Bugüne Kadar Doğayı Nasıl Korudu? Bu Yöntemlerden Yararlanılabilir mi?

  Bazı etnografik bulgulara göre, yöre insanı en az 800 yıldır bölgede yaşamaktadır.  Doğal varlıkların bozulmadan günümüze kadar ulaşmış olması, yöre insanının doğayla ve ormanlarla alış-verişinin, tarihin hiçbir döneminde dengeyi bozacak boyuta ulaşmadığının açık kanıtıdır.

  Macahel insanı, doğayla uyumlu yaşamanın bir zorunluluk olduğunu, yüzyıllar boyu bu doğa parçasında yaşayarak öğrenmiş ve öğrendiklerini örnek bir yaşam kültürüne dönüştürmüştür. Macahel insanı, sahip olduğu yaşam kültürünün gereği, doğayı umarsızca tahrip etmek duygusu bir yana, gereksiniminden fazlasını almamak gibi bir yaşam alışkanlığı ile davranmıştır. Kaldı ki ormanların gelişme ve kendini yenileme hızı, her zaman insanların tüketiminden fazla olmuştur. Göç olgusu ve diğer nedenlerle nüfusun azalması sonucu açık alanların hızla ormanlaşması, bunun tipik bir kanıtıdır.

  Bugüne değin yörede yaşanan tek aykırı davranış, yakın geçmişte Orman İşletmesi’nin üretim amacıyla planlı bir şekilde bazı bölümlerde ormanları yok etmesi olmuştur.

  Tıraşlama yöntemiyle yapılan bu kıyımın sonuçlarının gören Macahelliler, geçim kaynaklarına yönelik önerilen alternatif çözümleri hemen benimsemiş ve ormanların işletilmesi ile sağlayacakları “tek defalık” çıkarlarını, hemen bir kenara koyma olgunluğunu göstermişlerdir.

  Bütün bu olgular göstermektedir ki, herhangi bir dışsal etki olmadığı taktirde Macahel insanı, doğa ile kendiliğinden mükemmel bir uyum sağlayabilmektedir. Macahel de bunun dünya çapında özgün bir örneğini oluşturmaktadır.

  Doğal yapının günümüze kadar bozulmadan ulaşmasının diğer bir nedeni de yöre halkının ormanlar üzerindeki mülkiyet biçimidir. Yörenin tüm ormanları, “ailelerin zilliyeti” biçiminde paylaşılmıştır. Böylelikle her aile kendi gereksinimlerini kendi ormanından karşılamakta ve başkalarının zilliyet hakkına saygı göstermektedir.

  İlgili kurumlar, Macahel insanının kendine özgü çözümlerini ve doğayla uyumlu yaşam kültürünün sunduğu olanakları göz önünde tutmalı ve koruma konusunda bu olguları dikkate alan çözümler üretmelidir.
 

  Varolan resmi statüler koruma için çözüm olabilir mi? Macahel için özgün bir koruma modeline gereksinim var mı?

  Koruma özünde, yalnızca doğal varlıkların korunması olarak değil, yörenin özgün koşulları gereği, “doğal varlıklar-yaşam kültürü-mimari çevre”nin birlikteliğinin korunması olarak ele alındığında, varolan hiçbir resmi statü ne yazık ki bu beklentiye karşılık verememektedir.

   Tabiatı koruma alanı, Tabiat Parkı ya da Milli Park olarak tanımlayabileceğimiz resmi statüler, sonuç olarak, insanların yaşam alanlarını daraltacak, insanları doğaya yabancılaştırarak, yaşam biçimlerinin başka bir yaşam biçimine dönüşmesine yol açacak ve Macahel “spekülatif yaklaşımlara” açık hale gelecektir. Bu durum kuşkusuz Macahel’i gündemine alan hiçbir kesim tarafından istenen bir durum değildir.

  Oysa yüzyıllar boyu doğa ile iç içe yaşamış ve doğayı kendine özgü yöntemleriyle korumuş olan Macahel Halkı, çok özel alanlar hariç, hiçbir resmi statüye gerek kalmaksızın, doğayı koruyacak yaşam kültürüne sahiptir. Macahel’de yaşamın her alanına yansıyan bu örnek birikim, esas olarak amaçlanan “doğal koruma”yı yapısında taşımaktadır.

  Tüm bu değerlendirmelerin ışığında, temelde koruma görevini “kendiliğinden korumacı” olan Macahel insanına bırakan “özel bir statü”ye gereksinim olduğu görülmektedir.

  Aceleci davranışlardan kaçınarak bu statünün yaratılması, aynı zamanda ülkemizde ve dünyada, birçok benzeri duruma model olması açısından, ayrıca yararlı olacaktır.
 

  Macahel Halkı, kendi geleceği hakkında karar alabilecek ve koruma görevine gönüllü olabilecek örgütlülüğe sahip midir? Bunun için ne yapılmalı? Derneğin işlevi ne olmalıdır?

   Macahel’e duyarlı tüm kişi ve kuruluşların üzerinde birleştikleri ve ısrarla durdukları nokta, Macahel halkının sürece katılımı ve bunu örgütlü biçime bir an önce dönüştürmesidir.

  Yörede bu amaçla kurulmuş olan CamiIi Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği, 1995 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmekte olup, Macahel’in gündeme bu boyutuyla gelmesinde önemli bir işlev üstlenmiştir. Ancak dernek, şimdilik tüm Macahel halkının katılımını sağlayabilmiş değildir. Katılımın sağlanamamasının en önemli nedeni, henüz sıcak olarak yaşanan karmaşık olguların, Macahel halkı tarafından tam olarak kavranmamış olması, halkın kendi geleceği hakkında karar verme zorunluluğuyla acil olarak karşı karşıya olduğunu bilmemesi ve gereksiz çekişmelerin yaşanmasıdır.

  Dernek çatısı altında bütünleşme ve derneği yöre halkının tek temsilcisi konumuna getirme süreci bir an önce tamamlanmalıdır. Bu konuda başta dernek yöneticilerine, muhtarlar, kooperatif yöneticilerine, öğretmenlere, imamlara ve yörenin gelişmeleri kavramış insanlarına acil görev düşmektedir.

  Yasal statüleri bakımından siyasi erkle, doğal lider olmaları bakımından da köylülerle olan itibarlı konumları nedeniyle muhtarlar bu süreçte belirleyici role sahiptirler.

  Bu özgün konumları itibarıyla, altı köy muhtarının, aralarında varolabilecek görüş ayrılıklarını bir yana bırakarak ortak bir bakışa ve anlayışa sahip olmaları, bu yeni ve hassas dönemin sağlıklı bir şekilde aşılması için en temel önkoşuldur. Muhtarların bu konuda her zamandan fazla titizlik göstermeleri zorunludur. Bu yapılmadığı taktirde, Macahel halkının tümünün görüşlerini temsil etmeyen, varolan karmaşa ortamında ön plana çıkma şansı olabilecek kişi ya da grupların görüş ve önerileri “geri dönülmez” olumsuzluklara yol açabilir. Bunun tarihi vebali kuşkusuz ağır olacaktır.

  Oysa Macahel halkı, Macahel’in geleceğini biçimlendirecek kararları, yeterince bilgilenerek ve tartışarak “ortaklaşa” almalı, ilgililerin karşısına, bireysel ya da gruplaşmalarla çıkmamalı, varsa bu eğilimlere karşı durmalıdır.

  Macahel halkı ancak böylelikle sadece kendine ait ve devredilemez olan “kendi geleceği hakkında karar verme hak ve ödevi”ni ve “denetleme hakkı”nı demokratik bir biçimde kullanmış olur. Aksi durum bir takım dayatmalara mahkum olma sonucunu doğurur.
 

  Ekonomik girdi sağlayacak koruma amaçlı projelerin hedefleri, özellikleri ve temel yaklaşımları ne olmalıdır ?

  Öncelikle yöreye ekonomik girdi sağlamak amacıyla geliştirilen projelerle yöreye sağlanması öngörülen maddi kaynakların, itibari alt ve üst sınırlarının tesbiti gerekmektedir. Ve proje hedeflerinin bu sınırlar içerisinde tutulmasına özen gösterilmelidir. Alt sınırların altında tutulan projeler gibi üst sınırları aşan projeler de “koruma amacı"na hizmet etmek yerine, yörenin yatırım alanı olarak algılanmasına yol açacak ve “doğal varlıklar-yaşam kültürü-mimari çevre bütünlüğünün korunması”nı zaafa uğratacaktır.

  Doğal varlıklar-yaşam kültürü-mimari çevre bütünlüğünün korunması amacıyla alternatif geçim kaynakları yaratması düşünülen projeler;

* Doğal yapıyı bozmamalı, flora ve fauna açısından yöreye yabancı türler girmesine neden olmamalı,
* Tesisleşmeye yol açmamalı, gereksinim mevcut yapılana karşılanabilmeli.
* Yöre halkının yaşam alışkanlıklarına uygun olarak, ev ölçeğinde ve hane halkı tarafından uygulanabilir olmalı, ortak üretim ve ücretli çalışma gibi, yörede varolmayan yeni üretim ilişkilerine yol açmamalı
* Derneğin aracılığı ve denetiminde, ilgili kurumlarca hane bazında kredilendirilebilmelidir.

Ayrıca;
* Üretim için gerekli hammadde ve araç gereç kesintisiz karşılanabilmeli,
* Kalite kontrol ve pazarlama konularında hizmet alınabilmelidir.

  Yörede varolan ve yaygın ortak yapısına kavuşturulması özendirilen şirket, esas olarak üretim için gerekli hammadde, araç gerecin temini, kalite kontrol ve pazarlama gibi, insanların tek başlarına sağlayamayacakları alanlarda yoğunlaşmalı ve bu konularda bedeli mukabilinde dileyen herkese hizmet vermekle derneğe karşı sorumlu olmalıdır.

  Şirkete ortak olmanın, yukarıda sayılan hizmet gelirlerinden ve şirketin diğer gelirlerinden ayrıca pay alabilme olanağı yaratacağı anlatılarak ortak yapısının yaygınlaştırılmasına çalışılmalı, ancak ortak olmama tercihi de bir katılım eksikliği olarak görülmelidir.

  İlgili kurum ve kuruluşlarca, çok yönlü olarak araştırılan koruma amaçlı projelerle ilgili olarak önemli gelişmeler sağlandığı biliniyor. Özellikle TEMA tarafından geliştirilen ve Macahel’in varolan yıllık toplam gelirini, birkaç misline çıkarma potansiyeline sahip ve hemen deneme üretimine geçme aşamasında olan “ana arı üretimi” projesi neredeyse tek başına yörenin ekonomik beklentilerine karşılık verecek boyutta.

  Bunun yanı sıra, yörenin “ihtisas turizmi” potansiyeli de ayrıca değerlendiriliyor. Her iki proje de, yukarıda sayılan kriterlere uygun özellikler göstermektedir.
 

  Bunun Dışında Macahel Halkının Acil Beklentileri Nelerdir ve Nasıl Karşılanmalıdır?

  Macahel Halkı uzun zamandan bu yana çok zorlu yaşam koşulları ile karşı karşıya bulunmaktadır. Yılın önemli bir bölümünde kapalı olan yolu yöre insanını tam bir mahrumiyete mahkum etmektedir. Ulaşım yetersizliklerinin yanı sıra enerji, sağlık ve eğitim gibi temel gereksinimlerini de karşılayamamaktadır.

  TEMA Vakfı’nın Cumhurbaşkanlığı’nın gündemine kadar getirdiği Pasavanla geçiş konusu çözüme yakın bir noktada.

  Ulaşım, enerji, sağlık ve eğitim gibi yörenin acil ihtiyaçlarının, Macahel halkının tek yetkili temsilcisi konumundaki dernek tarafından muhtarların da desteğiyle ilgili kurum ve kuruluşların sürekli gündeminde tutulması gerekiyor.

  Köylerden yaylalara ulaşım konusu ise motorlu yayla turizmi özlem ve beklentileriyle doğal yapının bozulmasına yol açmadan, ara çözümlerle çözümlenmelidir.

  SONUÇ OLARAK

1-Macahel’de Sadece Doğal Varlıkların Değil “doğal varlıklar – yaşam kültürü - mimari çevre bütününün korunması”  gereği yeterince vurgulanmalıdır.

 2-Çok özel alanlar dışında, doğal çevrenin korunması için öngörülen “resmi statüler” yerine, koruma görevinin odağına Macahel halkını ve onun öz örgütü olan derneği koyan “özel statü” tartışmaya açılmalıdır. Macahel halkı bu göreve gönüllü olduğunu açıklamalıdır.

3-Yöreye ekonomik girdi sağlayacak olan koruma amaçlı projelerin seçiminde, insanların “ev ölçeğinde” kendi yaşam alanlarında “serbest üretim” yapabilmesine olanak tanıyan özellikte olmasına dikkat edilmelidir.

 4-Üretime destek hizmetlerinin (hammadde temini, pazarlama vb.) sürekliliği sağlanmalı ve mevcut şirket bu alanda güvence verebilmelidir.

 5-Camili Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği, tüm Macahel halkının ortaklaşa karar alabileceği ve bu kararlarını ilgili kurum ve kuruluşlar karşında, Macahel halkı adına güçlü bir biçimde savunabileceği konuma kısa sürede getirilmelidir.

Web Yönetiminin Notu: Bu yazı  Macahel Dergisi, Sayı:5-6, Ocak 1999, s.20-25’ten aynen alınmış olup, yazarlarının (aynen yayınlanma koşulu ile birlikte) onayı ile yayınlanmaktadır.


[ Yazar  (Doç. Dr. Veysel Yılmaz-Y. Mimar Halit Zengin) | 17.03.2007 12:07:07 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2419 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 12,95 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel