» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 548
Bugün Çoğul : 548
Bugün Toplam : 1096
Dün Tekil : 521
Dün Çoğul : 521
Dün Toplam : 1042
Genel Tekil : 8430819
Genel Çoğul : 8445743
Genel Toplam : 16876562
MacahelBizimdir.Org
» Macahel'den Bir Mektup

Değerli Macahel Bizimdir Bülteni yapımcıları, Camili Halkını uyardığınız için teşekkür ederim. Üstü kapalı meseleleri açığa çıkarmanızı bekleriz.

  Ülkemiz Avrupa’ya üye olmak için arayış yaparken Camili’deki insanlar herhalde unutulmuş görünüyor. Burası hala açık ceza evidir.  Bazı Macahelli vatandaşlarımız zaten böyle istiyor. Bir zamanlar buraya ticari amaçla kimse girmesin diye bazı yetkili kurumlara Camili’den birkaç kişi veya bazı kişiler müracaat ettiler. Yabancıların girmesini yasaklamak istediler. Çünkü Macahel’de önceleri hane sayısı çok idi. Dolayısıyla hayvan sayısı da çok idi. Onun için bazı uyanıklar buradaki malı ucuza kapıp para kazanmayı amaçlıyordu. Şimdi ise hane sayısı azaldı, hayvancılık da azaldı. Bu sefer tam tersi oldu. Yabancıları getirip insanların sırtından para kazandırıyorlar. Benim bir sözüm var: “Macahel’e yabancı zarar veremez, yine Macahelli zarar verir” demişim. Çünkü ilerisini düşünmeyip günlük cüzi menfaatler için her şeyi göze alıyorlar. Macahel insanında, insanlığın bu kadar ucuz olacağını bilmezdim. Nerde o eski insanlar... Keşke Macahel dul kalacağına bakire kalsaydı. Çünkü bir gün gelir Macahel Aydınları sahip çıkar.

  Ben Vakfa, Derneğe karşı değilim. Kooperatiflere de karşı değilim. Sadece yapılan yanlışlara karşıyım. Vakıf, Dernek, “ayı, çiçek, böcek, doğa” diye tutturdu, “önce insan” demedi. Ayhan Şahenk Vakfı var, ben öyle vakıf isterdim. Kooperatiflere gelince, Macahel’de (4) köyde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi var. Ne yapıyorlar belli değil. Tarımsal amaçlı çalışmaları yok. Çünkü rant peşinde koşuluyor. Dernek, 1. ayın 17 sinde seçim yaptı, Macahel’de ne muhtarların ne halkın haberi olmadı. Niye olsun, herkes şahsi çıkarı peşinde ve ben baş olayım zihniyetinde. Zaten bu yöre tarihinde hep baş ben olayım kavgası olmuş.

  Benim yaşım 62. 90-100 yaşında dedelerime de yetiştim. Macahel’in 150 sene önceki yaşamı ile bugünkü durumu arasında sadece insanlarda değişme var. Macahel aynı değilse de fazla bir değişme yok. Çünkü pazarı yok, genci barındırmıyor, iş sahası yok. Bunun sebebi yörenin kapalı kutu şeklindeki yapısı. Çözümü tüneldir diyebilirim. Ama muhtar olarak kurumlardan ve yetkililerden duyduğum, tünelin yapılamayacağıdır. 80-120 trilyon maliyeti var diyorlar. Bazıları da niye olmasın mantığı biz birbirimizi aldatmayalım. 1999 yılında Camili’ye bir Paşa geldi. O toplantıda sayın Hasan Şimşek, Macahel’in balını, suyunu, havasını, doğasını övdü. Paşa’nın cevabı şöyle: “Buranın suyundan, doğasından bir şey çıkmaz. Burası bir tatil köyü olur. Burada insan güzelliği var. Bunu kaybetmeyin” dedi, o da kayboldu. Buna da sebep olan Tema. Çünkü halk ikiye bölündü. Temacı-Tema karşıtı diye birbirine düşmüştür millet. Hal böyle iken aklıma şu geliyor; madem tünel yapılamaz, tatil köyü olur, ne yapılması lazım? Devletimize seslenmek lazım: Ya tünel, olmazsa buradan nakil hizmeti verilecek yere nakil! Bana karamsar diyeceksiniz. Ama biz bunları yaşıyoruz ondandır.

  Macahel’de kanayan yara var. Çok derin bir yara bu. Bu yaranın sarılması, kanayan yaranın durdurulması lazım. Çünkü Macahel’de olup bitenler insanları daha da sıkıntıya sokacak. Biz artık üretici değil, tüketici olduk. Para girdisi yok, masraflar çok. Bağ-Kur maaşları olmasa işimiz zor. Bunların sebebi gençlerin beynini yıkadılar. Köyde tarımı, hayvancılığı istemiyorlar. “Bırakın hayvanı, doğa temiz kalsın, size daha rahat yaşam sürdüreceğiz. Burası cennettir. Kayak merkezleri, kış turizmi, yaz turizmi getireceğiz. Rahat yaşantınız, bol paranız olacak” dediler. Gençler de inandı.

  Şimdi buraları korumaya alıyorlar, tamamı resmileşmemiş, ama kağıt üzerinde hazırdır. Kuş türü sahası, yaban hayatı sahası, bilimsel eğitim sahası tespit halinde duruyor. Efeler’de 1453 Hektar Bakanlık onayı ile resmi koruma gerçekleşmiştir. Kalan bölüm dediğim gibi kağıt üzerindedir. Bu da gerçekleştirilirse burada hayat tamamen ölür.

  Başka ne diyeyim. Köyde benim muhtarlığım sona erdi. Daha da kolay at oynatacaklar. Sözlerimi Nasrettin Hocanın fıkrasıyla bitiriyorum:

  Nasrettin Hoca bir gün mezarlıktan geçerken, mezar taşlarındaki yazıları okumuş. Hüseyin Ağa 3 gün yaşadı, Mehmet Ağa 2 gün yaşadı, Hasan Ağa 1 gün yaşadı diye okuyunca korkmuş. Azrail buradadır demiş ve kaçmış. Kaçarken köyün ağası görmüş, yakalatmış. Kimsin, niçin kaçıyorsun diye sormuş. Ben Nasrettin Hocayım. Azrail’den kaçıyorum, burada bir yerdedir. Çünkü burada 3 günden fazla yaşayan yokmuş demiş. Köyün Ağası, o insanın anısı yazılmıştır demiş, ya ben ölürsem hiç yaşamış yazın demiş. Gerisi malum, burası Macahel!

Sizlere bir ricam; Macahel’i rant çevrelerine karşı aydınlatıcı yazılarınızla koruyacağınıza inanıyor, esenlikler diliyorum. 20.02.2004.

* Sn. Cemal Kahya, MBİ. Onur Üyesi olup, Efeler Köyü'nün eski muhtarıdır.


[ Yazar  (Cemal Kahya) | 17.03.2007 12:21:48 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2306 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1151)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1331)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1677)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 28,98 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel