» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 376
Bugün Çoğul : 376
Bugün Toplam : 752
Dün Tekil : 614
Dün Çoğul : 614
Dün Toplam : 1228
Genel Tekil : 8428925
Genel Çoğul : 8443849
Genel Toplam : 16872774
MacahelBizimdir.Org
» Macahel'de Öğrenim (Nostalji)

İçimizde tarif edemediğimiz okuma aşkı her yanımızı sarardı. Yaz tatilinin bitmesini beklemek en büyük heyecanımızdı. Eski ve yeni arkadaşlarımızla öğrenim dönemi boyunca geçireceğimiz günleri düşünmek, bu heyecanı yaşamak okulun ilk günlerinde doruğa çıkardı.

İlkokuluma kendim kaydolmuştum. İlkokul dönemim, tek öğretmenle, kendimizin farkında olmadan geçti. Okulumuz yanı başımızdaydı. Nedenini bilemediğimiz harf sökme, öğrenme yarışı içinde geçti ilk mektebim.

Ortaokula da kendim kaydolmuştum. Sanki hayatla tek başına başa çıkma adayıydım ve bunu da bir şans olarak görürdüm. Ortaokulumun uzak oluşu bizi uzun yolculuklar yapmaya zorlardı. Gidiş-geliş 3 saat, kışın 5 saat sürerdi. Bu maceralı öğrenim, sezon boyunca devam ederdi. Tehlikeleri ve badireleri içinde barındıran bu öğrenim gezintilerinden kimse korkmazdı, ailelerimiz dışında. Korkmazdık çünkü; bunun kutsal bir yolculuk olduğunun bilincindeydik.

Okulumuzun öğretim kalitesi düşüktü. En azından bu değerlendirmeyi şehir öğretiminin kalitesiyle kıyaslayarak yapıyorum. Branş öğretmenlerinin azlığı, dış dünyaya olabildiğince kapalılık, uzun yolculukların üzerimizde bıraktığı yorgunluk, yetmedi bunun üzerine aile ekonomisine maddi katkı yapma zorunluluğu, benim ve öğrenci arkadaşlarım için olumsuz koşullardı. Ben biraz da uyanık geçinerek bağ, bahçe işlerinden kaytarma yolunu seçer, kendimi öğrenmeye verirdim. Bu anlayışımın bana çok faydası dokundu, öğrenme yarışında hep önde gittim. Ancak değiştiremeyeceğim diğer olumsuzluklar yakamı elbette bırakmıyordu. Burada aldığım öğrenimimdeki eksiklikler, iyi temel alamamam, ileriki öğrenim sürecine olumsuz yansıdı.

3 yılın sonunda biten orta mektebimde başarılıydım ama keşfedilmeyi, birinin sahip çıkmasını beklemem gerekiyordu. Zira, yöremizde lise olmadığı için, eğer okumayı kafamıza koymuşsak şehirlerde okuma mecburiyetindeydik. Bunun yanında okumanın masraflı bir iş olduğu açıktı. Köy hayatının üretim döngüsü bu masrafları bazı ailelerin karşılamasını güçleştiriyordu. Bu durumda iki şart yerine gelmeliydi: Birincisi başarılı olmak, ikincisi keşfedilmek, yani birinin bize sahip çıkması. Birinci koşulun yerine gelmesi bize bağlıydı ve ben bunu elimden geldiğince yerine getirmeye çalıştım. İkinci koşul ise, tamamen bir şans, kader işiydi. Bu koşul da hayatım boyunca minnettarlık duyacağım bir akrabam sayesinde gerçekleşti ve bu şekilde öğrenimimi devam ettirme imkanına kavuştum. Bu nedenle benim en büyük idealim, ileride, yöremizde okuma isteği olup da gerekli imkanı bulamayan öğrencilere elimden geldiğince sahip çıkmak ve gerekli desteği sağlamaktır.

Macahel'deki öğrenim durumunu farklı bir yaklaşımla ele almaya çalıştım. Macahel'de öğrenimin hala sorunlu olduğu bir gerçek. Devletimizden önce, bu sorunun çözümünde halkımıza, büyüklerimize önemli görevler düşüyor.

Öğretimle eğitimi bir tutmamaya çalıştım.Zira, eğitimin ailede, öğretimin okulda verilmesi gerektiği görüşündeyim. Macahelimizin yüksek eğitim ve öğretim almış gençler yetiştirmesi zorunluluğu olduğunu, yöremizdeki son gelişmeler kanıtlamıyor mu? Bu durumda, bu konuda bir şeyler yapılmasının, gerekli alt yapının oluşturulmasının zamanı gelmedi mi?

 


[ Yazar  (Birmacahelli) | 21.03.2007 13:58:44 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2158 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1149)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1329)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1676)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 13,39 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel