» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 716
Bugün Çoğul : 716
Bugün Toplam : 1432
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435072
Genel Çoğul : 8449996
Genel Toplam : 16885068
MacahelBizimdir.Org
» Galiba festivalleri de yozlaştırıyoruz...

Son yıllarda nerede ise her şehirde, kasabada ve beldede festivaller düzenleniyor. Bununla ilgili haberler yerel ve ulusal basının gündeminde yer buluyor. Çoğu kez bu festivaller yörenin önemli bir ürünü veya tarihi adıyla isimlendiriliyor: Kiraz festivali, karpuz festivali, bal festivali gibi...

 

Bu tür festivaller yörenin yerel yönetimlerince veya belli sivil toplum örgütlerince tertip ediliyorlar. Halk festival günü bir araya geliyor, törene katılan yörenin yetkililerinin nutuklarını dinliyor, eğlencelere ortak oluyor, gülüp ve eğleniyor, yöresel ürünlere ilişkin yarışları takip ediyor.

Bu tür mekanlar yöneticilerle halkın buluşma yerleri oluyor. Genellikle yaz ayları düzenlendiği için yöre milletvekilleri, yöreden çıkan önemli simalar, tatillerini buralarda değerlendiren ziyaretçiler de festivallere katılma imkanı buluyor. Bu bakımdan bir buluşma, kaynaşma ve görüşme zemini oluşturuyor. Bu bakımdan yararlı ve yaşatılması gerekli bir faaliyet olarak dikkat çekiyor.

Ancak şehir ve kasabalar arasında bir tür yarışa dönüşen festivallerin giderek çığırından çıktığı, toplumun tepkisine yol açan bir yoz eğlence faaliyetine dönüştüğü dikkatlerden kaçmıyor. Esasında yörede yetişen çeşitli ürünlerin tanıtılması, üreticilerle tüketicilerin buluştuğu ve ilgililerin karşı karşıya geldiği bir mekan olması gereken festivaller sadece oyun oynanıp dans edildiği, çeşitli şarkıların profesyonel belli gruplar tarafından söylendiği bir faaliyetle sınırlı kalıyor.

Mesela bir yörede "Bal ve Arı Festivali" adıyla bir festival düzenleniyor. Programa bakıyorsunuz bal ve arı ile ilgili nerede ise hiçbir şey yok. Sadece yöredeki bal üreticilerinin daha önceden teslim ettikleri ürünleriyle ilgili bir yarışmanın sonucunun açıklaması var. Ortada yörede üretilen çeşitli balların sergilendiği ne bir tezgah, ne de bir farklı ortam var. Festival günü yapılan konuşmalara bakıyorsunuz ne bal, ne de arıdan söz ediliyor. Törene gelen zevatın bildik nutukları ve akşama kadar devam eden bilinen danslar, oyunlar, şarkılar...

Festival türü toplantılar ve faaliyetler şehir ve kasabaların tanıtımı, ürünlerin sergilenmesi ve üretici ile tüketicilerin karşı karşıya gelmeleri için son derece önemli etkinliklerdir. Bu bakımdan bu tür faaliyetlerin önemsenmeleri gerekiyor. Hatta yerel otoritelerce desteklenmesi, daha verimli ve yararlı hale getirilmesi için katkı yapılması gerekiyor. Benim dikkat çekmek istediğim nokta bunun giderek yozlaşma eğilimi gösterdiği ve bir tür şarkı ve danslardan ibaret faaliyet olarak icra edilmesidir. Bir kültür festivalinde yöresel şarkıların, türkülerin söylenmesi, dansların oynanması asla yadırganmaz; ancak kiraz, bal, kavun gibi belli ürünlerle sembolize edilen festivallerde bu ürünlerden çok yöre ile hiçbir ilgisi olmayan şarkı, türkü ve danslarla gündem doldurulursa bunun festival olma özelliğinin ortadan kalktığına işaret etmek istiyorum.

Bizim bir özelliğimiz vardır; modalaşan bir şeyi çığırından çıkarır, sulandırır ve temel işlevinden uzaklaştırmakta üstümüze yoktur. Korkarım bu festivaller konusunda da benzer bir eğilim sezilmektedir. Festivalleri organize eden, bunlara destek veren yerel otoriteler, sivil toplum örgütleri ve kişilerin bu tür faaliyetlerin temel amacına dikkat etmeleri ve en fazla faydayı elde edecek şekilde programlamaları gerektiği ortadadır. Gazino türü eğlenceye dönüşen toplantılara herhalde festival demek mümkün değildir.

Web Yönetiminin Notu: Bu yazı, {http://www.yenisafak.com.tr/arsiv/2004/agustos/24/ddursun.html} adresinden aynen alınmıştır.


[ Yazar  (Prof. Dr. Davut Dursun) | 22.03.2007 13:58:37 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2725 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 12,61 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel