» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 735
Bugün Çoğul : 735
Bugün Toplam : 1470
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435091
Genel Çoğul : 8450015
Genel Toplam : 16885106
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Yazıları 1- Başlangıç

Çağımızda, özellikle sanayileşmeyle birlikte, çevre kirliliği ve bununla bağlantılı olarak çevrenin korunması, mevcut doğal güzelliklerin korunması gibi kavramlar, ulusal düzeyi aşıp, uluslararası boyutta önem kazanmış ve üzerinde uzlaşma sağlanan ender kavramlardan biri haline gelmiştir. Konuyu ulusal bazda ele aldığımızda, ideolojik olarak hangi görüşte olursa olsun hemen herkes, çevre kirliliğinden şikayetçidir. Çevrenin ve bu bağlamda doğal güzelliklerin korunması noktasında hemfikirdir. Bu durum, değişik siyasi rejimlerle yönetilen, dolayısıyla birbirinden oldukça farklılık gösterebilen Dünya Ülkeleri açısından da söz konusu olup, çevrenin, doğal güzelliklerin korunması konusundaki ortak düşünce, bu ülkeleri, konuyla ilgili uluslararası sözleşmelerin imzalanmasına kadar götürebilmektedir. Zira, Dünya'nın birçok yerinde çevre kirliliği artmış, doğal güzellikler, çeşitli nedenlerle yok olmaya yüz tutmuştur. Bu durum, sadece kirlenen veya yok edilen bölgeyi değil, diğer bölgeleri de etkiler bir çerçeve kazanmıştır. Bu noktada insanoğlu, doğa açısından en büyük tehlike olarak, yine kendini görmekte ve doğanın korunması uğruna birtakım fedakarlıkları göze almakta, doğaya zarar vermemek için çeşitli alternatif yollar aramaktadır.

İşte yukarıda belirttiğimiz ve tüm Dünya'nın aynı fikirde olduğu böyle bir ortamda, Macahel, eşinde nadir rastlanabilecek bir doğal güzelliği, yıllardır aynı şekilde muhafaza edebilmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Hemen belirtelim ki, Macahel'in bu şekilde korunabilmiş olması, bölgede insan yaşamının olmamasından dolayı olmayıp, tam tersine, asırlardır yöreyi vatan edinmiş insanlar sayesinde, söz konusu muhteşem güzellik aynı şekilde kalabilmiştir. Bunun, yöre insanın yaşam tarzı, yörenin konumu gibi, "Macahel Yazıları"nın ilerleyen bölümlerinde ifade edeceğimiz birçok nedeni bulunmaktadır.

Uzun yıllar, çeşitli zorluklara rağmen, huzur ve sükun içinde yaşayan yöre insanı, son zamanlarda, doğanın korunması söylemiyle gündeme gelen bazı gelişmeler, doğru-yanlış çeşitli söylentiler nedeniyle, deyim yerindeyse diken üstündedir. Yöre insanı önce, kendileri adına, niyetlerinin iyi veya kötü olduğu belli olmayan birtakım kişi ve kuruluşların, kendi geleceklerini, yaşam biçimlerini kökten etkileyebilecek bazı girişimlere imza atmalarına ses çıkarmadı veya önemsemedi. Belki de yöre sakini olarak, kendilerine sorulmadan yapılan bu faaliyetlerin, kendilerini etkilemeyeceğini düşündü veya bu girişimlerin kendileriyle ne kadar ilgili olduğunun farkına varamadı. Çünkü, Devlet dışındaki diğer kişi ve kuruluşların, geleceklerini etkileyebilecek faaliyetlere girişemeyeceği konusunda Devletine güveniyordu ve Devletin devre dışı olduğu, bazı kuruluşların, sahip oldukları çevre sayesinde, istediklerini yapabilecekleri yönündeki tahriklere, bütün olumsuz çabalara rağmen halen de güvenmektedir ve güvenecektir. Ne zaman ki, malum gelişmeler, yöre yaşamını etkilemeye başladı ve karşı yöndeki söylentilerin gerçek olduğu yönünde deliller ortaya çıkmaya başladı, yöre insanı, inisiyatifi eline alma, yani kendi kaderini tayin etme konusunda ilk adımını attı ve Anayasal bir hakkını kullanarak, bütün bu olanları Devletine şikayet etti. Bu konuda, daha sonraki yazılarımızda ayrıntılı bilgi yer alacaktır.

Bundan başka,yöre insanının, "yöreyi temsil" noktasında, gerekli birliği sağlayamadığı, böyle bir potansiyele sahip olmadığı, örgütlenme sorunun bulunduğu şeklindeki söylemlere karşı da ilk adım atılmış ve "Macahel Bizimdir İnisiyatifi"i oluşturulmuştur. Gerçi, Macahel adına veya en azından bu isimle bazı kuruluşlar daha önce kurulmuştu. Ancak ne yazık ki, bu oluşumlar, bazı çıkar çatışmalarının ortasında yer almışlar ve yöre halkın şikayetçi olduğu noktalarda, yöre halkı yararına gerekli inisiyatifi kullanamamışlardır ve bu durum halen de değişmiş değildir. Bu kuruluşların, gerçekçi bir özeleştiri yapmamaları, halk nazarındaki güveni kaybetmelerini sonuçlayan etkenleri dikkate almamaları ve bu konuda, özellikle kurumsal çalışma açısından kökten değişiklikler yapmamaları, örneğin kuruluşların, birtakım kişilerin şahsi çıkarları yönünde yönetilmesini önlememeleri halinde, mevcut tablonun, gelecekte de değişmesi pek mümkün görünmemektedir.

Bu bağlamda, yöre insanın düşüncelerini, hakkıyla ve halk dışında kimseye diyet borcu olmadan, halkın çıkarı dışında bir çıkar düşünmeden temsil edecek alternatif oluşumların ortaya çıkmasından doğal bir şey yoktur. Hatta, yörenin geleceği açısından bu gibi oluşumlar, acil bir ihtiyaçtır, bir zarurettir. Bu noktada, "Macahel Bizimdir İnisiyatifi", böyle bir iddia ile yola çıkacak oluşumların, somut bir örneğini oluşturmaktadır. Belirtmek gerekir ki, mevcut kuruluşların, yukarıda belirttiğimiz değişiklikleri gerçekleştirmemesi halinde, bu gibi alternatif oluşumların ortaya çıkmasından rahatsız olma hakları yoktur. Zira böyle bir ihtiyacı, zarureti doğuran kişiler bizzat kendileridir ve bunun çözüm yolu yukarıda belirtilen yanlışların düzeltilmesindedir. Bu düşünceden hareketle, Macahel Bizimdir İnisiyatifi, mevcut kuruluşların, yöre insanının temsili konusunda esaslı kararları alacağı ve yukarıda belirttiğimiz reorganizasyonu (yeniden yapılandırmayı) gerçekleştireceği ümidiyle, henüz bir "İnisiyatif" şeklinde ve kurumsal olmayan bir yapıdadır. Ancak, İnisiyatif, sözü edilen beklentinin gerçekleşme olasılığının ortadan kalkması durumunda, kurumsal yapısını da oluşturmaya hazırdır.

Bir giriş, başlangıç niteliğini taşıyan bu yazımızın sonunda, yazı dizisi olarak yazmayı düşündüğümüz "Macahel Yazıları" konusunda kısa bir bilgi vermekte yarar vardır. Bundan sonraki yazımızda, Macahel'in sorunlarını çözme noktasında ortaya atılan plan ve projeler bağlamında, "Macahel'in Gerçek Sorunlarını ve Çözüm Yolları"nı, yöre insanın şikayetleri doğrultusunda, temel bazı başlıklar halinde ortaya koymaya çalışacağız. Daha sonra, pilot bölge olması nedeniyle, Macahel'in geleceğini etkileme özelliğini taşıyan "Türkiye Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi" veya bilinen adıyla GEF Projesini, içeriğiyle beraber, özellikle Macahel'in hangi nedenlerle veya hangi gizli amaçlarla veya çıkarlarla proje kapsamına sokulduğu, farklı bir ifadeyle pilot bölge seçildiği yönüne dikkat çekerek irdelemeye çalışacağız. Daha sonra ise, yörede faaliyette bulunan sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini, yöre insanının çıkarlarını esas alarak değerlendireceğiz. Son olarak ise, yöre insanının, bütün bu gelişmelere karşısında, gerek şu ana kadar açıkladığı gerekse açıklamayı düşündüğü duygu ve düşüncelerinden hareketle, yörenin geleceği açısından bazı çözüm önerileri sunmaya gayret edeceğiz.


[ Yazar  (MBİ. Aktif Üyeleri) | 10.03.2007 16:57:45 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 4053 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 16,51 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel