» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 418
Bugün Çoğul : 418
Bugün Toplam : 836
Dün Tekil : 614
Dün Çoğul : 614
Dün Toplam : 1228
Genel Tekil : 8428967
Genel Çoğul : 8443891
Genel Toplam : 16872858
MacahelBizimdir.Org
» Bacasız Sanayi (Turizm) ve İlimiz ile Camili Bölgesi Gerçekleri

BACALARINI GÖĞE DAYAYAN SANAYİLEŞMİŞ ÜLKELER, ÜLKEMİZE VE İLİMİZE NEDEN BACASIZ SANAYİYİ ÇIKIŞ YOLU OLARAK GÖSTERMEKTEDİRLER?

Türkiyemizi, Milletimizi düşündükleri için mi acaba?

Bu ana çerçeveden de anlaşılacağı gibi, yaşadıklarımızı, gördüklerimizi ve çifte standartlar altında saptırılmış faydasız eleştirilerin halkımıza hayalden öte bir şey kazandırmayacağını, bununla ilgili yaşadığımız bazı gerçekleri paylaşmak istiyorum.

2006 yılı yaz sonunda Camili ziyaretinde bulunan Sayın Valimiz, “tesadüfi, geçici turist istemiyoruz” deyip, turistlere espri yapmıştı. Bu espri üzerine, “vay efendim Vali turizme karşı” gibi tantana edenler olmuş, durum bir tartışma konusu haline gelmiştir. Halbuki aynı gün Sayın Valimiz, Camili Bölgemiz için hayati önem taşıyan, çok daha öncelikli ve güzel haberleri müjdelemişti. Ancak turistlere hitaben yaptığı espri, sanki Camili Bölge insanının büyük bölümü turizmden geçiniyormuş, Camili’nin kurtuluşu turizmmiş de engelleniyormuş gibi, daha önemli konular olan ve Camili’nin kışlık ulaşımını biraz daha rahatlatıcı, Camili insanının psikolojisini düzeltici Camili-Muratlı Sınır Kapısı geçişine dair müjdeli haberlerin önüne geçmişti. Tabi bu olayı, bundan mevsimlik çıkar sağlayan şirketler gündeme taşımıştı. Ancak halkımız ve bizler olayı gülünç buluyoruz. Bugün olduğu gibi o zaman da Sayın Valimizin, halkımızı ilgilendiren konularda verdiği güzel haberlerin sonucuna bakıyorduk.

Yakın zamanlarda yine Sayın Valimizin turizmle ilgili bir açıklamasından, turizme karşı olduğunu söylememiş olmasına rağmen, bazı çevreler “vay efendim turizm bacasız fabrika, buna da Artvin ili aday, ama Artvin Valisi buna karşı” gibi eleştiriler görülmüştür. Bize 1994 yılından itibaren kendilerini doğacı lanse eden çevreler, yöre mimarisini bozmayın, doğayı koruyun derlerken, bölgemizde kendileri lüks villalar inşa etmiş, yörede hiç olmayan bir yapılaşmayı başlatmışlardır. Tabiatı bozulmamış yerleri kapma, kapatma çabasında olup, gerçek yatırımcı ve araştırmacılarla müzakerelerimizden rahatsız olanlar, Camili Bölgesindeki bozulmamış tabiatın mimarı olan yöre insanlarına, “ciğeri beş para etmez insancık, adam müsveddeleri” gibi yakıştırmalarda bulunup, karşılarına çıkanlara da “yüzünü, burnunu sürteriz” gibi ukalalıklarda bulundukları tarafımızca müşahede edilmiştir.

Siz kendinize ve değerlerinize sahip çıkmadan “turist her şeydir” derseniz, gerçekten değerlerinizi yitirmiş, birilerinin boyunduruğu altına girmiş olursunuz. Önemli olan turistten önce kendimize yönelik bir şeyler yapmamızdır, tabi kimseye muhtaç, mahkum olmadan… Zannediyorum Sayın Valimiz bu noktayı hemen gördüğü için bizleri uyarmaktadır. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Turizm için bacasız fabrika denir, birçok yer milli park, tabiatı koruma alanı diyerek kullanıma kapatılır. Topraklarımızda değerli maden bulunur, zehirli vs. diyerek işlenmesi engellenir. Allah aşkına bunlar kimin için söylenir, gelişmeyi, sanayileşmeyi bizler de hak etmiyor muyuz? Bunları bize söyleyenler hangi durumdadır? Bacaları yere sığmayıp ay yolculuğu yapanlar, yer yüzünde kutuplarda dahi baca dikmeyi düşünenler, kalkıp bize niçin doğadan, bacasız sanayiden bahsediyorlar? Turizm tüm sorunlarımızı çözüp, bizi kurtaracak mı? Birazcık düşünmemiz gerekmez mi? Turist her şeydir diyorlar. Bu nasıl bir hesaptır, turizm her şey olabilir mi? Eğer öyle ise ekonomik olarak geri kalmış güneydoğuda niçin başka şeyler de yapılıyor? Bence turizm tek kalkınma kaynağı, her şey değildir. Turistin gittiği yer ve o yerin insanları turistten daha değerlidir veya en az turist kadar değerlidir.

Biz kendi değerlerimizi tanımadan bizi kimse tanımayacaktır. Ayrıca turisti düşünüp, kendi değerlerimizi kendimize yasaklamanın anlamı yoktur. Sanayileşmiş ülkeler, bizim gibi gelişmekte olan ülkelere hep turist bacasız fabrika, doğayı koruyun derler, milli park, bilmem ne alanı ilan ederler. Peki niçin bize sanayileşmeyi tavsiye etmezler? Bu milli park, koruma alanı vs. ile topraklarımızı kendi insanlarımıza yasaklıyoruz, peki kime saklıyoruz? İnsanımızın kullanamadığı, yararlanamadığı bir doğanın kime, ne faydası bekleniyor diye düşünmek gerekmiyor mu?

Kalkınmada her şey turizme dayandırılamaz. Çünkü bize turizm bacasız fabrikadır fikrini enjekte edenler, İlimiz ve Ülkemiz üzerindeki hesaplarını çok önce yapmışlardır. Sanki bizi düşünüyorlarmış gibi ağzımıza bal çalıp, maden şehrimizi ve benzer zenginliklerimizi kamufle ediyorlar.

Allah aşkına Karadeniz Bölgemizde, hele hele Camili’de doğa koruma ihtiyacı söz konusu olur mu? Bu bölgede doğanın korunmasını ileri sürenler, ya bu bölgeden, ikliminden, yaşayış biçiminden habersizler ya da çok kurnazlar… Çünkü bu bölgelerde doğa bozulmuyor, gerilemiyor, aksine gözle görülür bir şekilde doğa gelişiyor, bitki örtüsü yaşam alanlarını örtüyor. Çünkü ata yadigârı kültürümüzün koruma, kullanma ve sahiplenme sistemi sayesinde hiçbir zaman ormanlarımız ve doğamız zarar görmemiştir ve zarar görmesi de söz konusu değildir. Bu kültürün de doğa sevdalılarına örnek olmasını dileriz.

Çifte standartları fark etmeliyiz. 10 yılı aşkındır Camili tartışılıyor. Camili Bölgesinin ender korunmuş yerlerden biri olduğu açıkça söyleniyor. İşte Camili hangi sistemle korunmuşsa o sistemin örnek hale getirilmesi ve kabul edilmesi gerekir. Oysa bu sisteme sahip çıkılmıyor. Bu yönüyle hep gündemde olan, bozulmamış doğaya sahip olduğu kabul edilen Camili Bölgesi muhtarları, yapay doğa örneklerini göstermek için Avrupa ülkelerine götürülmek isteniyor. Nitekim bazı arkadaşlarımız bu davete iştirak etmişlerdir. Halbuki gezdirilen bu tür yapay sistemlerin, Camili’deki insanlarımızın çilekeş yaşamlarına sağlayacağı hiçbir katkı yoktur! Olsa olsa bahsettiğim çifte standardın teyidi söz konusudur. Madem ki doğayı inceliyoruz, doğa koruma sistemlerini araştırıyoruz, yapay doğacıların, gerçek doğayı ve koruma sistemini incelemeleri için oradan ziyaretçi kabul etmek daha doğru değil midir?

Bölgemizin gelişmesinde hiç bir faydası görülmeyen, çevremizi kirletmekten öteye gitmeyen, halkımıza gelir olarak hiç bir şey bırakmayıp, boş boş gezen turistin kime ne fayda sağladığını merak etmekteyim. Herkesin bu gerçekleri dikkate alarak, doğru hesaplamalar yapmasını diliyor, saygılar sunuyorum.

* Hasan ŞİMŞEK-Maral Köyü Muhtarı (MBİ. Onur Üyesi).


[ Yazar  (Hasan Şimşek) | 22.03.2007 14:22:45 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 9037 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1149)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1329)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1676)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 13,97 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel