» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 612
Bugün Çoğul : 612
Bugün Toplam : 1224
Dün Tekil : 521
Dün Çoğul : 521
Dün Toplam : 1042
Genel Tekil : 8430883
Genel Çoğul : 8445807
Genel Toplam : 16876690
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Vakfı’nın Genel Politikası Üzerine
Macahel halkı geçmişte yoğun olarak günümüzde de düşük yoğunlukta yaşadığı TEMA Vakfı, GEF-II gerçeği karşısında onurlu bir tavır sergileyerek hakkı olan yaşadığı yerlerde sınırlanmasına, ilerde de yaşadığı yerlerin elinden alınmasına karşı çıktı, örnek bir mücadele gösterdi, göstermeye de devam ediyor.

Macahel halkının onurlu direnişinin yanında yer alamayan Macahel ismini kullanan bazı oluşumlar eleştiriler ve tepkiler aldı, Macahel kamuoyu nazarında işbirlikçi olarak nitelendirildi. Bu oluşumlar Macahele duyulan ilginin sebebini iyi anlayamamış olmasından dolayı bekli de istemeyerek de olsa taraf tutmuşlardır.

Bu oluşumlarda biri ve en önemlisi olan İstanbul’daki Macahel Vakfı bu tutumundan dolayı yöre halkının ve önderlerinin sert eleştirilere maruz kaldı. Tabandan gelen ve çeşitli platformlarda dillendirilen bu eleştiriler önemli ölçüde ses getirmiş, dönemin vakıf yönetimi adeta tasfiye olmuştur.

Salih YILDIZ başkanlığında göreve başlayan yeni yönetim vakıf üzerinde yoğunlaşan hem eski tartışmaları dindirmek hem de yeni yönetime yol haritası belirlemek amacıyla tarafsız bir politika benimsedi. Macahel’e ve ilgili kuruluşlara karşı bir mesafe koydu, tartışmalardan uzak durmaya çalıştı. Geçmişte erozyona uğrayan vakfın imajını düzeltme yolunda bir strateji izledi. Macahel halkı ve önderleri yeni yönetimi bir umut olarak gördü ve yeni yönetime açık çek verdi; ancak tarafsız bir politika izleyen vakıf yönetimi kayda değer bir varlık gösteremedi, öteden beri yürütülen ‘etkinlikleri’ devam ettirmekle yetindi.

İkinci defa Salih YILDIZ başkanlığında oluşturulan ve biraz da yenilenen vakıf yönetimi umut verici bir programla halkın karşısına çıktı. Yeni yönetim Macahel gelişmeleri ve sorunlarıyla doğrudan ilgili, en azından proje ve düşünsel temelde destek verilmesi düşünülen komisyonları devreye sokacaklarını deklare etti. Bu komisyonlar Macaheldeki gelişmeleri izleyeceklerdi ve çözüm noktasında raporlar yayımlayacaklardı. Bu bir politika değişikliğiydi; ancak zaman gösterdi ki bu yönde bir değişim yoktu. Macahel izleme, araştırma-inceleme gibi umut verici komisyonlar her nedense devreye sokulmadı. Belki de yaratacağı etkiden korkuldu, tarafsız kalmak daha kolaydı, böyle kalmakla yapılacak pek bir şey kalmıyordu. Vakfın yaptığı şey daha önceki yönetimlerde etkin olarak çalıştırılan gençlik komisyonu faaliyetlerine devam etmek, geziler düzenlemek, kermes organize etmek, folklor kursu vermek gibi buna benzer faaliyetler. Yüksek öğretimde okuyan Macahelli öğrencilere burs verilmesine devam edildi ve sayısı artırıldı, bu faaliyet vakfın en kayda değer faaliyetidir. Gerek Macaheldeki gerekse İstanbul’daki dinamizmi harekete geçiremeyen vakıf yönetimi mali sorunlarla da karşı karşıya kaldı.

Vakıf kimlik sorunuyla karşı karşıya; Macahelden kopuk Macahel Vakfı olabilir mi? Vakıf yönetiminin bu yönde bir politika izlemesine hakkı var mı? Yeni vakıf yönetimi Macahel Vakfını kimlik krizi içine sokmuştur. Macahelden kopuk, sorunlarıyla bağ kuramayan, kurmak istemeyen bir yönetim, Macahel halkının olmak ya da olmamak mücadelesinde yalnız bırakmaktadır. Macahel halkı etkili kuruluşlarla uzun vadede nasıl mücadele edecek, kendi kurumları yanında olmadan?

Macahel halkı yanında taraf olmayan bertaraf olur.  


[ Yazar  (Akın Yıldırım) | 01.12.2007 01:54:00 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2283 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1151)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1331)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1677)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 27,05 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel