Camili Turizme Açılıyor Haberi

Turizm özgürlük kazandı

Türkiye'nin Ermenistan sınırında bulunan ve Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen Ani Harabeleri turistleri bekliyor.

Gezilmesi, fotoğraf ve film çekimi yapılması özel izne tabi olan askeri bölgelerdeki kültür ve tabiat zenginlikleri artık turizmin hizmetinde. Özellikle Doğu Anadolu'da canlılık yaşanacak

03/02/2004

TOLGA AKINER
ANKARA - Milli Savunma Bakanlığı'nın ülke turizmine destek amacıyla hazırladığı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yürürlüğe girdi. Yasaya göre, daha önce gezilmesi, fotoğraf ve film çekimi yapılması özel izne tabi olan sınır bölgelerindeki askeri yasak bölgeler içinde kalan, kültür ve tabiat zenginlikleri turizmin hizmetine sunuldu. Yasanın özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki turizmi canlandırması bekleniyor.

Genelkurmay istedi

Askeri yasak bölgeler içinde kalan kültür ve tabiat varlıklarının fotoğraf ve filminin çekilmesinin tamamen yasak olmasının, hem yöredeki turizm faaliyetleri hem de ülke tanıtımına zarar verdiği değerlendirmesinde bulunan Genelkurmay Başkanlığı, söz konusu eksikliğin giderilmesi için Milli Savunma Bakanlığı'na görüş iletti. Milli Savunma Bakanlığı da 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu'nun 7 ve 9. maddelerinde bazı değişiklikler yapılması öngören bir yasa tasarısı hazırlayarak TBMM Başkanlığı'na sundu. Önce Milli Savunma Komisyonu'nda, ardından da 27 Ocak'ta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek kabul edilen yasa ile birinci ve ikinci derece askeri yasak bölgelerde fotoğraf ve film çekimine imkân tanınıyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın söz konusu tarihi nitelikteki kararı ile hazırlanan ve 29 Ocak'ta (doğrusu 31 Ocak olacak) Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa, başta Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere sınır bölgelerindeki turizm faaliyetlerinin canlanmasına yardımcı olacak. Yasanın özellikle Türkiye'nin Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri, İran-Nahcıvan sınırındaki Ağrı Dağı ve Gürcistan sınırındaki Artvin-Camili bölgesindeki turizmi canlandıracağı belirtiliyor.

Ağrı Dağı şenlenecek

Yasa sayesinde; geçmişte ancak askerlerden ve valilikten özel izin alınarak gezilebilen Ermenistan sınırındaki ipek Yolu üzerindeki ilk konaklama merkezi, 5 bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip eski Ermeni krallılığının merkezi olarak bilinen Ani Harabeleri, Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiş yeni çehresi ile yerli-yabancı turistleri ağarlayacak. Artvin'in Camili bölgesi de yasa ile turizme açılıyor. Doğabilimciler, tarihi dokusunun yanı sıra dünya literatüründe çok nadir rastlanan böcek türlerinin de yaşadığı bölgenin yeni cazibe bölgesi olacağı inancında. Doğu Anadolu'da turizme açılan bir başka bölge ise İran ile Nahcıvan sınırlarının birleştiği, Türkiye'nin en doğusunda bulunan Ağrı Dağı çevresinin de başta dağcılar olmak üzere turistlerin akınına uğraması bekleniyor.

Kaynak:www.radikal.com.tr (03.02.2004)


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi