Camili’de Hudut Geçiş Noktası Açılacak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati YAZICI, Türkiye’nin artan dış ticaret hacmine paralel olarak, mevcut kapıların yetersiz kalması nedeniyle Gürcistan, Irak ve İran ile yeni sınır kapıları açılması için çalışma başlattı.

Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret hacminin son 8 yılda 5 kattan fazla artarak 1 milyar doları aşması, yeni sınır kapılarının açılmasını da zorunlu hale getirdi. İki ülke arasında faaliyette olan Sarp ve Türközü sınır kapılarına ilave olarak 4 yeni kapı daha eklenecek.

Ardahan’da açılacak sınır kapılardan başka Türkiye - Gürcistan sınırına açılacak diğer kapı, Muratlı (Maradit) Köyü’nde olacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, Muratlı (Maradit) ve Camili (Macahel) bölgesi köylerinin, kışın yoğun kar yağışı sonucu yollarının kapandığını, acil durumlarda bu bölgede yaşayan vatandaşlara Türk toprakları üzerinden ulaşımın sağlanamadığını belirterek, söz konusu köylerden Borçka ilçesine ulaşımın Gürcistan’a bağlı (garantörü olduğumuz) Acaristan Özerk Cumhuriyeti topraklarından geçilerek yapılması amacıyla Muratlı (Maradit) – Kirnat arasında kara hudut kapısı ve Camili (Hertvis) – Çhutunet arasında ise hudut geçiş noktası açılmasının planlandığını kaydettiler.

Yetkililer, bu konuda Gürcistan ile görüşmelerin sürdürüldüğünü, anlaşmaya varılması halinde oldukça kötü durumda bulunan Camili (Hertvis) – Çhutunet – Kirnat – Muratlı (Maradit) yolunun Acaristan Özerk Cumhuriyeti topraklarından geçen kısmının Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) kaynaklarıyla iyileştirileceğini bildirdiler.

Bakan YAZICI’nın önümüzdeki günlerde Gürcistan’a gideceği, bu konudaki anlaşmanın imzalanacağı ve Muratlı Sınır Kapısının 2012 yılında faaliyete geçeceği ifade edildi.

Kaynak: Bülent Karaaslan, Anadolu Ajansı.   

Bağlantılı Haber: http://www.artvin.gov.tr/?page=haber&file=detay&id=801


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi