Cenaze Köye Tahta Kızakla Götürüldü!

ARTVİN'DE her yıl kar nedeniyle köy yolları ulaşıma kapanırken, vatandaşlar cenazelerini dahi köylerine ulaştıramıyor. Borçka İlçesi'nde vefat eden 75 yaşındaki Hürmüz Bayram'ın cenazesi, köyüne (Macahel-Maral) ancak 4 gün sonra kızakla götürülerek defnedildi. Yolu açmak için beklenen iş makinesi arızalanınca cenaze tahta kızakla köyüne (Macahel'e) götürülebildi.

Kaynak:
www.karadenizhaber.com

Web Yönetiminin Notu: Bu üzücü haber dahi yöremizin özellikle kış aylarında ortaya çıkan yol sorununun çözümü için tünel yapımının şart olduğunu açıkça göstermektedir. Bu vesileyle Bayram ailesine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.


Yollar kapanınca cenazeyi kızakla götürdüler

Artvin’de her yıl kar nedeniyle köy yolları ulaşıma kapanırken, vatandaşlar cenazelerini dahi köylerine ulaştıramıyor. Borçka İlçesi’nde vefat eden yaşlı kadının cenazesi, köyüne ancak 4 gün sonra kızakla götürülerek defnedildi.

Arvin’in Borçka İlçesi’ndeki evinde 1 Aralık Çarşamba günü geçirdiği ani rahatsızlık sonucu Borçka SSK Hastanesi’ne kaldırılan 75 yaşındaki Hürmüz Bayram hastanede hayatını kaybetti.

Yaşlı kadının cenazesini Camili Maral Köyü’ne götürerek defnetmek isteyen yakınları, yolların kardan ulaşıma kapanması nedeniyle yetkililerden yardım istedi. Yolu açmak için çalışmaya başlayan iş makinesinin arızalanması üzerine cenaze 4 Aralık Cumartesi günü sabahına kadar bekletildi. Yol açılmayınca hazırlanan tahta kızağa konan cenaze, cumartesi sabahı saat 06.30 sıralarında yolun kapalı olduğu Atanoğlu köyünden Camili’ye doğru yola çıkartıldı. Yola çıkan yaklaşık 50 kişi, halatlarla çektikleri kızakla 30 kilometrelik zorlu bir yolculuğa başladı.

Vatandaşlar, her yıl buna benzer görüntülerin yaşandığına dikkat çekerek, yetkililerin artık bu konuyu çözmeleri gerektiğini söylediler. Kızağı çekenlerden Besim Yıldız, "Avrupa ay’a çıkıyor, ama maalesef biz yerde yürüyemiyoruz. Ne olur hükümet bize yardım elini uzatsın, bizi bu çileden kurtarsın. Tam 70 yıldır bu çileyi çekiyoruz. 70 yıl önce yapılan referandumla 18 köyümüzün bir kısmı Rusya’yı biz ise Türkiye’yi tercih ettik. Bizim kaderimiz böyle mi olacaktı?" diyerek tepkisini dile getirdi. Yaklaşık 10 saat süren zorlu yolcuğun ardından Hürmüz Bayram’ın cenazesi köye birkaç kilometre kala bir traktör römorkuna konularak köye ulaştırıldı. Camili Maral Köyü’nde Cumartesi günü ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından cenaze toprağa verildi. Cenazenin defni sonrasında konuşan Maral köyü muhtarı Hasan Şimşek, "Artık bu memlekette ölüler bile rahat etmiyor. 4. gün ancak defnedebildik. Yıllardan beri yetkililerden ya pasavan geçişi ya da tünel istiyoruz. Başka çaremiz yok. İnsan sıkıştığı zaman ’Bir ölsem de kurtulsam’ diyor, ama burada ölüm bile kurtuluş değildir" diye konuştu. Artvin Valiliği tarafından kış aylarında yolun açık tutulması için tahsis edilen dozerin zimmetlendiği Ayhan Yavuz de, "Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, bu yöreyi bizzat yerinde inceledi ve bize tünelin yapılacağını taahhüt etti. Umarız bu sözler yerini bulur ve bizde bu çileden kurtuluruz. Bu bizim son ümidimiz" şeklinde konuştu. Yaz aylarında 4 bin nüfusa ulaşan 1800 rakımdaki Camili bölgesinde kış mevsiminde tam bir çile yaşanıyor. Borçka ile ulaşımı kesilen köyde, acil durumlarda Gürcistan Hükümeti’nden alınan izin belgesiyle yurt dışına çıkılıp daha sonra Sarp Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş veya çıkış yapılabiliyor. Bu yolu denemek istemeyenler de karla kaplı 30 kilometrelik yolu yaya olarak yürüyor. Camili-Borçka arasındaki yolun 58 kilometrelik yolun 30 kilometresi kar nedeniyle her yıl kapanıyor.

Kaynak: www.artvinli.org


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi