Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’üncü Bölümü

Yazan : Mereta


Macahellilerin hiçbir zaman asli sahibi ve gerçek düzenleyicisi olmadığı festival adı verilen gösterinin bu yıl sahnelenen 14’üncü bölümü, değişmeyen başrol oyuncularına eklemlenen bazı yeni kişilerin rol almasıyla devam etti.

Macahellilere her zaman olduğu gibi tribünlerin ya da organizasyona sırf Macahellilik süsü verme adına figüranlığın veya gelenleri eğlendirme rolünün layık görüldüğü festival adlı gösterinin, “gelenekselleşmiş” tek yönü, perde arkasında ve/veya önünde yer alan başrol oyuncularının değişmemesi. Zaten bu nedenle yapılan organizasyon, samimiyetten uzak, zoraki bir gösteriden veya eğlenceden ibaret… Bu haliyle halkın festivali kimliğini kazanması mümkün değil.

Bu çerçevede “Geleneksel Macahel Arı ve Bal Festivali” ifadesi zoraki, içi boş, ucuz bir adlandırmadır. Gerçek anlamda Macahel Festivali kavramı, hakikaten Macahel’e ait olan, başrolünde Macahellilerin olduğu samimi bir kutlamayı ifade eder. Bir organizasyonun mekân olarak Macahel’de yapılması onu gerçekten Macahel’in yapar mı? Sayısı ne olursa olsun, önemli olan niteliktir, yapılan işin özüdür. Dolayısıyla ortada 14 defadır mekân olarak Macahel’de yapılan ve sözde festival olarak adlandırılan bir gösteriden başka bir şey yoktur. 

Çekilen fotoğraflara bakıyoruz. Protokol denilen kısımda Macaheli temsilen bir kişi dahi gözükmüyor. En önde Kaymakamın sağında Tema Başkanı oturmuş! Peki, hangi resmi yetki ve sıfatla? Macahel Muhtarları, sivil toplum yetkilileri nerede? Macahelli bir sanatçı da sunucu rolünde… Sonra da buna Macahel’in festivali diyor birileri…

Peki, bu organizasyon ne zaman gerçek anlamda Macahel’in Festivali olur?

- Kaymakamın sağında-solunda Tema Başkanı değil, Macahel Muhtarları, sivil toplum yetkilileri, kanaat önderleri oturduğu zaman!
- Davet edilirse Tema Başkanı misafir olarak tribünlerden yapılan gerçek festivali seyrettiği zaman!
- Milletvekili, gazeteci vb. tanınmış kişiler, birilerinin değil, bizzat Macahellilerin davetlisi olarak festivale geldiği zaman!
- Gelen milletvekilleri afaki konuşmalar yerine Macahelle ilgili samimi, rasyonel konuşmalar yaptıkları zaman!
- Gelen gazeteciler köşelerinde birilerinin rant projeleriyle ilgili gerçek dışı şeyleri değil, Macahellilerin gerçeklerini yazdığı zaman!
- Macahelli sanatçıların sunuculuk değil, yalnızca assolistlik yaptıkları zaman!
- Macahellilerin “eğlendiren” değil, bizatihi “eğlenen” oldukları zaman!
 
Bu cümleleri artırabiliriz. Son olarak, facebook’taki bir tepkiyle bitirelim. Bu tepki, sözde festival için ilgili alanın kazılması, beton zemin oluşturulmasıyla ilgili. Güya doğayla iç içe, doğal bir festival yapılıyor ama doğayı beğenilmeyip kazılarak, üstü betonlanıyor… Temanın Camili’deki betonarme oteliyle başlayan “geleneğin” bir yansıması olsa gerek! Amacın festival değil, gösteri olduğunun bir başka göstergesi olarak da düşünülebilir!

Alıntı:
“Festivali tertip eden yetkililere sesleniyorum !!!
Benim Macahelimin festival alanı bu olamaz. Yeşili ve doğasıyla övündüğüm Macahel’de pisti beton, ortalığı kazınmış, zerre çimeni olmayan yeri festival alanı diye ilan edenleri, oraya onca insanı götürüp bozuk doğayı gösterenleri esefle kınıyoruuuum.
Macahel’de otel, pansiyon işletenler, arıcılar sizler köyümün doğal kaynaklarından gelir beklerken nasıl bu kadar duyarsız olup ilgilenmeden böyle alanlarda köyümü tanıtıyorsunuz?
Oraya beton pist yapılmasına onay verenden, ortalığı kazıyıp çimlerden mahrum edenden şikayetçiyim. 
Köyüme dokunmayın, doğamızı bozmayın, çekin elinizi Macahel’den…”

İlgili haber-fotoğraflar:

http://www.haberler.com/14-macahel-saf-kafkas-ari-ve-bal-festivali-3892075-haberi/
http://www.hopam.com/icerikdetay.php?iid=11849
http://www.7martgazetesi.net/14-macahel-saf-kafkas-ari-ve-bal-festivali-yapildi/
http://ekonomi.milliyet.com.tr/macahel-kafkas-balinin-bas-fiyati-250-tl/ekonomi/ekonomiyazardetay/28.08.2012/1587412/default.htmMereta : 30.08.2012 17:41:05 Tarihinde bu mesajı düzenledi..

Yazının Kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org/Forum.asp?forum=oku&msgid=117
Macahel Bizimdir İnisiyatifi