Mereta Yaylası ve Yaylanın Elektriğe Kavuşma Serüveni

Merhaba, ben Gökhan Dalkıran. Önce kısaca kendimi tanıtmak istiyorum. 1989 Borçka doğumluyum. İstanbul - Ümraniye’de Acarlar sitesinde oturuyorum. Tuzla Endüstriyel Teknik Okullarında Elektrik Bölümünde  eğitim görüyorum.

Macahel’e ben ilk kez 2000 yazı gittim ve hayran kaldım. Mereta’ya ise 2003 yazı gittim, aynı şekilde Mereta’ya da hayran kaldım. Ama www.macahelbizimdir.org sitesinin Faaliyetler/Macahel’de Turizm sayfasında gördüğüm fotoğraflar, biz doğa sevenlerini, Macahelliler’i çok üzdü. Mereta’nın böyle olması çok kötü... Bazı kişilerin cebi doluyor diye Mereta’nın (Kuyruklu Göl vs) bu duruma gelmesi çok üzücü. Tema’nın görevi erozyonla mücadele etmek, ağaçlandırma yapmak vs... Macahel zaten orman köyü. Macahel yerine bence, Doğu Anadolu’ya, İç Anadolu’ya gitsin, ne yapacaksa orada yapsın. Tabi herkes benim gibi düşünmez, bu benim görüşüm.

Mereta’da herkesin bildiği gibi daha önce bir gönüllü tarafından elektrik jeneratörü faaliyete geçirilmiş, ama maalesef daha sonra bozulmuştu. Güzelim Mereta da elektriksiz kalmıştı. Babam ve amcam (Maksut ve Aytekin Dalkıran) tarafından yeni bir jeneratör alındı ve faaliyete geçirildi. Tabi bunu yaparken birçok zorluklar da oldu.  Yazın orda çalışanların yüzleri yandı, ellerin de kabarcıklar oluştu vs.. Yardım edenler de oldu etmeyenler de, bu burada çalışmaz diyenler de. Elektrik yapılırken bize yardım edenler de sağ olsun etmeyenler de... Bizim amacımız Mereta’yı elektriğe kavuşturmak. Yoğun bir çalışmadan sonra Mereta elektriğe kavuştu.

Biz elektriği herhangi bir maddi menfaat için yapmadık, sadece o yörede yaşayan hemşerilerimiz için yaptık,  elimizden geleni yaptık ve yapmaktayız  Şimdi ki hedefimiz elektriğin kalıcı olması için elektrik tellerini yeraltından geçirmek. Tabi halka da çok büyük bir görev düşmekte...

Web Yönetiminin Notu: Macahel’deki menfaate dayalı onca olumsuz gelişmelere karşılık, böyle güzel, menfaate dayanmayan gelişmelerin de yaşanıyor olmasını taktirle karşılıyor ve alkışlıyoruz. Bu tür, yöre insanına yararlı çalışmaların, 'üç kuruşluk kör çıkarlar uğruna' yörenin huzurunu kaçıranlara ve diğer değerli Macahelli müteşebbislerimize örnek olmasını diliyor, bu gelişmeyi, yazdığı yazıyla kamuoyuna aktaran Sn.: Gökhan Dalkıran’a ve bu çalışmadaki katkılarından dolayı Dalkıran Ailesine Macahelliler adına teşekkür ediyoruz.

* Sn. Gökhan Dalkıran, MBİ. Gönüllü Üyesidir.


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi