8. Macahel Arı ve Bal Festivali

Bu sene Macahel Arı ve Bal Festivalinin 8. si düzenlendi. Festival, İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla açıldı.

Genç Macahelliler adlı müzik grubuyla başlayan program, Camili Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Hasan Yavuz'un konuşmasıyla devam etti. Hasan Yavuz konuşmasında 10 yıl önce küresel ısınmanın getireceği sorunlarla ilgili öngörüde bulunarak doğanın korunması için Camili’de başlattıkları faaliyetleri ve bununla ilgili olarak doğal çevrenin korunması ile ilgili çalışmaların ve arıcılık faaliyetlerinin gerçekleştiğini ifade etti. Ayrıca Kafkas arısının Türkiye arıcılığına hizmet etmesi, su kaynaklarının balık üretimi için kullanılması ve doğal ürünlerin pazarlanması gerektiğini belirtti.

Program Düzenli Köyünden Şükran Öztürk’ün yazdığı Halk Şiiri tarzındaki “Misafirlere Hoşgeldiniz” adlı şiirle devam etti. Ardından karakovan balı sağımı ve folklör gösterisi sunuldu.

Macahel Vakfı Başkanı Salih Yıldız’ın Macahel’in en önemli sorununun yol sorunun olduğunu ve Macahel isminin duyulmasının Nihat Gökyiğit’in desteği ile olduğunu anlattığı kısa konuşmasının ardından Nihat Gökyiğit de Macahellilerin daha iyi bir yaşam hakkı kazandığını, Kafkas arısının dünyada ilgi gördüğünü söyledi.

Konuşmaları Grup Göç’ün şarkıları, Macahel Çok Sesli Yaşlılar Topluluğu’nun şarkıları ve oyunlarıyla Kafkas Rüzgarı’nın folklor gösterisi takip etti. Festival Bayar Şahin’in şarkılarıyla sona erdi.

Genel olarak gösterilerin ağırlıkta olduğu festival, insanların bir araya gelip eğlenmelerine vesile olsa da konuşmalarda üzerinde durulan, hatta yıllardır belirtilen doğanın korunması, yol sorunu, insanların daha iyi bir yaşam kazandığı gibi söylemler aslında bu tür organizasyonlarda bazı kişiler tarafından çokça kullanılmasından ileri gitmiyor. Sorunların, insanların ve devlet görevlilerinin buluştuğu bir ortamda halkı temsil edenlerin düşüncelerine önem verilmeden, temsilcilerin pasif bırakılarak yapılması, insanlara sorunların çözümü konusunda hiç güven vermiyor. Hatta bu yaklaşım köyde yaşayanları rahatsız etmiş, yıllardır yapılan festivale katılımı da azaltmıştır.


Haberin kaynağı : http://www.macahelbizimdir.org
Macahel Bizimdir İnisiyatifi