» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 614
Bugün Çoğul : 614
Bugün Toplam : 1228
Dün Tekil : 521
Dün Çoğul : 521
Dün Toplam : 1042
Genel Tekil : 8430885
Genel Çoğul : 8445809
Genel Toplam : 16876694
MacahelBizimdir.Org
» Maral Köyü Köy Kurulu Kararı

../../2002 tarihinde Maral Köyü Halkı, köyümüzün ihtiyar heyeti ve Orman Tarımsal Kooperatif Yönetim Kurulu üyeleri toplanarak köyümüzün doğal yapısının korunması ve dış müdahalelere karşı önlemleri görüşmüş ve ek listede imzaları bulunan köy halkımız tarafından karara bağlanmıştır.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz. Tema Vakfının kendi sahasındaki çalışmalarına, yöreyi doğa turizmine açmasına, arıcılığın ve fidancılığın geliştirilmesine, ayrıca bilimsel çalışmalarına da asla karşı olmayacağız. Bu hususta her türlü yardımlara da hazırız. Ancak biz köylüler olarak aldığımız duyumlara göre yöremizin Milli Park veya Tabiatı Koruma Alanı haline getirilmesine şiddetle karşı çıkmaktayız. Bu hususta her türlü hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanmaya kararlıyız. Öncelikle şunu ifade edelim. Maral Köyü dahil olmak üzere Macahel Havzasının korunmasını ve bekçiliğini yine yöre insanı yapmaktadır. Yöre insanımız, örf ve adetlere göre zilyedinde bulunan ormana hiçbir kimseyi sokmamakta, ormanı son derece hassasiyetle korumaktadır. Bunun yanında hayvan besiciliği, fındık üretimi ve arıcılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Yazın her şeyi güzel olan bu bölgenin hayatı, Kasım ayından sonra şiddetli kış nedeniyle 60 km uzaklıkta olan ilçemize ulaşım, Mayıs ayına kadar, her türlü hayati tehlikeyle yaya olarak ulaşılmaktadır. Beş ay kış süresince biz burada neler çekiyoruz. Onu dışarıdaki ehli keyifler bilemez.

2873 sayılı 9.8.1983’te yürürlüğe giren Tabiatı Koruma ve Milli Parklar Kanunu’nu inceledik. Tabiatı Koruma ve Milli Park ilan edilen yerlerde aşağıdaki yasakları okuduk. Bu uygulandığı takdirde köyümüzde hayatın tamamen biteceğine kanaat getirdik.

Yasak maddeler ve görüşümüz,

Madde 1: Tabii ve ekolojik sistem, denge ve tabii eko sistem bozulamaz der.

Cevap: Biz burada yaşayan insanlar yörenin eko sistemini ve tabii dengeyi bozmuyoruz. Binlerce yıl önce yaşayan insanımız ve bugün yaşayan insanımız da dahil olmak üzere bu sistemin dengesini sağlamış, bu insanlar da dengenin parçası haline gelmişlerdir.

Madde 2: Yabani hayat tahrip edilemez.

Cevap: Yabani hayatı asla tahrip etmiyoruz. Aksine kurtlara, ayılara, çakallara, tilkilere kaptırdığımız hayvanlarımızla beslenmelerine yardımcı oluyoruz.

Madde 3: Yasak, bu sahaların özelliklerinin kaybolmasına veya değiştirilmesine sebep olan veya olabilecek her türlü müdahaleler ile toprak, su ve hava kirlenmesine ve benzeri çevre sorunları yaratacak iş ve işlemler yapılamaz.

Cevap: Köyümüzde böyle bir tesis yoktur. Yapılmasına da imkan yoktur.

Madde 4: Yasak, tabii dengeyi bozacak her türlü orman ürünleri üretimi, avlanma ve otlatma yapılamaz.

Cevap: Ormanlar 6831 sayılı Orman Kanunu ile Devlet tarafından korunmaktadır. Avlan ve su ürünleri de ayrıca kanunla düzenlenmiş ve koruma altına alınmıştır. Hayvan otlatmaya gelince; sığır ve koyun cinsi hayvanların otlatılması ile tabii denge hiçbir zaman bozulmamıştır. Çünkü bu doğanın var oluşundan beri bu hayvanlar otlatılmakta ve şimdi dünyanın hiçbir yerine göremediğimiz bu güzel doğa dengesi hiçbir tahribata uğramamıştır. Yalnız keçi besleme meselesi çok önemlidir. Bu sevimli hayvanlar ormana saldırgan olup, her türlü ağacı kemirir, dikili fidanlara gerek bahçelere büyük zararlar vermekte olup, keçi besiciliği köyümüzde ana geçim unsuru olmayıp, beş altı haneden oluşmaktadır. Bu nedenle keçi besiciliğinin Danıştay’ın 16.5.1991 tarih 918 sayılı kararı gereği orman ve bahçelere zarar veren bu hayvanların yasak edilme yetkisini köy ihtiyar kuruluna vermiştir. Bu karara dayanarak 2003 yılı Mart ayından itibaren keçi besiciliğinin yasak edilmesine karar verilmiştir. Keçi besleyen komşuların bu kararı anlayışla karşılamalarını temenni etmekteyiz.

Bugünkü toplantımızda şu neticeye varmaktayız.

1. Tema Vakfının bölgemizi milli park ve tabiatı koruma alanı içine alınmasındaki çalışmalarının dışındaki tüm çalışmalarına her türlü desteğe hazırız.

2. Bölgeyi tanımadan, halkımızı bilmeden ve danışmadan her türlü yanlış değerlendirmelere ve bizleri yola gelmez zararlı insanlar olarak gören anlayışa tamamen karşıyız.

3. Doğanın dengesini burada yaşayan insanlarımız asla bozmamıştır.

4. Devlet, ormanlarını ve yabani hayvanlarını, su ürünlerini kanunla koruma altına almıştır.

5. Dışarıdan gelen misafirlere örf ve adetlerimize uyum sağladıkları müddetçe köyümüzdeki her evin kapısı açıktır.

6. Tema Vakfı’nın ana gayesi olan erozyonla mücadele yapılması gereği bölgemizde duyulmamaktadır.

7. Biz de kendimize düşen görevi hissederek 2003 yılı Mart ayından itibaren, ormana, bahçelere, fidanlıklara zarar veren keçi besiciliğini yasak etme kararını almış bulunmaktayız.

8. Köyümüze gelen turizm kafilelerinin köyümüze ve gerekse yaylalar bölgesine girmeleri için köy kurulunu haberdar etmeleri gerekir.

9. Köyümüze kayıtlı olmayan ve arıları köy ve yayla hudutları için getirmek isteyen kişiler köy kurulu ve kooperatifine danışmadan girmeleri yasaktır.


 Yazan : MacahelBizimdir | Okunma : 2612 | Yorum ( 0 ) | Oy:  | Bu içeriğe oy verin
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1151)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1331)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1677)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 25,20 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel