» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ HES Projeleri ] [ Getirilerini gördükçe HES desteklenecek ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan, kısmen taraflı [bu nedenle parantez içi yorumlar yapılmıştır] ve "direnme" sözcükleriyle zamanlaması da manidar olan HES yazı dizisinden...

04 Temmuz 2013 - 02:30

Doğu Karadeniz’de [bir kısım] halk HES’lere karşı direnirken olup biteni bir de ‘karşı taraftan’ yani HES’çilerden dinleyelim dedik. Köylülerin ‘Hes’çiler’ diye tabir ettiği, bölgede HES projesi bulunan firmalara [bir kısım] halkın tepkilerini ve bölgeye getirilerinin neler olacağını sorduk.

HES firmalarının ortak iddiası, “Halk da getirilerini gördükçe HES’i destekleyecek.” Rize’de işletmede bulunan iki HES projesinin yanı sıra, Giresun’da inşaatı devam eden bir projesi ve Rize’de yasal prosedürü devam eden HES projeleri olan Sanko Enerji Yatırım Müdürü Volkan Doğan, HES’lerin bölgeye en büyük getirisinin istihdam alanında gerçekleşeceğini anlattı. “Projelerin yapım aşamalarında bölgesindeki imkanlar ve hizmetlerden azami ölçüde faydalanılıyor. Bu imkanlardan faydalanılması projelerin yapıldığı bölgelerde ve çevresinde gözle görülür bir ekonomik canlılık yaratıyor” diyen Doğan, bununla birlikte projede görevli bulunan yerli ve yabancı teknik personelin bölgedeki genç nüfus üzerinde de olumlu etkiye sahip olduklarını dile getirdi. Trabzon’da bir HES projesi bulunan Trabzonspor yönetimi de Karadeniz’de iş alanının az olduğunun altını çizerek, bu sayede bölgede yeni iş alanları yaratılacağını ve bir kazanım sağlanacağını söyledi.

‘Tepki genellenemez’
Bölgede yaratacağı iş imkanının yanı sıra firmaların birleştiği bir diğer ortak nokta da halkın tepkisinin genellenemeyeceği yönünde... Halkın HES’e karşı tepkisi konusunda ne düşündüklerini ve bu tepkilerin projelerini nasıl etkilediğini sorduğumuz Doğan, şunları söyledi:
“Bir yerde bir şeyler yeni yeni yapılmaya başlanıyorsa, projeyle etkileşim içinde olan insanların itirazlarının ortaya çıkması doğaldır. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; tepki oluşan bir yerde dahi; halk doğru yapılan bir işi görüp bunun önemini kendisi fark ettiği zaman projenin tam destekçisi olmakta ve projeyi bölgesinin bir değeri olarak görmektedir. Biz işletmeye geçen projelerimizin bulunduğu bölgelerdeki çevreyle ve yöre halkıyla tam bir uyum halinde çalışıyoruz ve yöre halkının desteğini her anlamda yanımızda görmekteyiz.” Trabzonspor yönetimi de kendilerine Trabzon’daki projeleri konusunda pek fazla itiraz gelmediğini söylerken, “Hatta halk bize ‘Hadi hemen başlayın’ diyor” diye de ekledi.  

HES, karbon salınımı yapmıyor
Türkiye’de Avrupa’dan kat be kat daha fazla enerji tüketimi olduğunun altını çizen Doğan, “Küresel enerji kullanımı, yılda yaklaşık yüzde 2 artış göstermektedir. Avrupa ülkelerinin çoğunda bu oran yüzde 1 bile değil. Türkiye’de ise nüfus artışı ve ekonomik büyümemize paralel olarak elektrik tüketimi yüzde 6-8 oranında, yani çok hızlı artıyor” dedi. Bu bakımdan Türkiye’nin birçok yeni santral kurması gerektiğini düşünen Doğan, bu alanda da yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmanın hem güvenli hem de enerjide dışa bağımlılığı azaltacağını savundu. Doğan Türkiye’de de bu bağlamda diğer enerji kaynakları yerine neden HES’i tercih ettiklerini ise şöyle açıkladı:
“Ülkemizde enerji genelde fosil kaynaklı ve yenilenebilir olmak üzere iki kaynaktan elde edilmektedir. Türkiye’de elektrik üretiminde ithal edilen doğalgazın ve kömürün çok büyük payı var. Bilindiği üzere fosil kaynaklı yakıtlardan elde edilen enerjinin üretimi esnasında atmosfere önemli miktarda karbondioksit salınımı gerçekleşmektedir. Bu da başta enerjinin üretildiği bölgede ve daha geniş anlamda iklim değişikliği olmak üzere birçok olumsuzlukları beraberinde getiriyor. Hidroelektrik santrallerde üretilen elektrik; atmosfere herhangi bir karbon salınımı yapmadığı için doğal olarak tükettiğimiz enerjinin çeşitliliği içerisinde global anlamda karbondioksit emisyon azaltımında önemli bir faydayı da beraberinde getirmektedir. Hala ülkemizde, birinci, ikinci ve üçüncü derecede verimlilikte değerlendirmeye muhtaç yenilenebilir enerji kaynağı mevcuttur. Dünyada birçok ülke, Avrupa’nın tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarının tamamını değerlendireli en az 30-40 yıl olmuştur.”

Firmalar HES projelerinin özellikle bölgeye sağlayacağı ekonomik gelir ve yaratacağı istihdam nedeniyle gerekli olduğunu savunurken Doğu Karadeniz’in turizmcileri onlara katılmıyor.

‘İstihdamı HES yerine turizmle artırabiliriz’

“Biz burada doğa satıyoruz” diyen turizmciler, HES yerine turizme ağırlık verilerek aynı gelir ve istihdamın doğa korunarak [Turizm ve doğanın korunması? Tesisleşme, nüfus yoğunluğu, çöpler?] sağlanmasından yana hem fikirler.
Rize Ayder Yaylası’nde bungalov evler işleten Kaçkar Dağları Milli Park Alanı kılavuzu Nadir Demirci, “HES projelerinde dere suyu tünele sokuluyor. Özellikle yabancı turistler buraya geldiğinde böyle yırtılmış, delik-deşik olmuş bir alan görmek istemiyor” [Turizm için yapılan asfalt yollar, büyük tesisler doğayı delmiyor sanki!] diyerek, firmaların “Doğaya zarar vermiyoruz” bakışının yanlış olduğunu söylüyor. Bölgede turizm yapan hemen herkes gibi, “Bizim malzememiz doğa, doğayı satıyoruz. Çünkü insanlar burada bu şekilde mutlu oluyor, buraya bu bozulmamış doğa için geliyorlar. Elimizdeki gerçek değeri yok etmek istemiyoruz” diyen Demirci, bölgeye bir greyder girdiğinde bir tane bile turist kalmayacağını söylüyor.

‘Turist inşaat görmek istemiyor’
Trabzon’daki Uzungöl’de işletmesi bulunan turizmciler de Demirci ile aynı fikirdeler. Uzungöl’de bir otel işletmesi bulunan Çaykara Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı Sayın Murat Akyüz, Uzungöl’ün de içerisinde bulunduğu Solaklı Vadisi’ndeki HES projesinin hayata geçirilmesi durumunda her şeyden önce bölgedeki endemik bitki ve hayvan türlerini tehdit edeceğini söyleyerek lafa başlıyor. Akyüz, HES inşaatı ile doğaya gelecek zararın turizmi de vuracağını anlatıyor:  “Buraya gelen misafirlerimizde doğa tahribatı ve inşaat görüntüsü sıkıntı yaratıyor. Bölgeden soğuyorlar. Çünkü buraya doğası için geliyorlar.” [Sanki ilelebet inşaat devam edecek?]
Akyüz, madalyonun diğer yüzünü de unutmuyor ve bölgede HES projesine destek verenlerin de olduğunu söylüyor. HES’i destekleyenlerin “günü kurtarma hesabında” [Turizmciler neyi kurtama hesabında acaba?] olduğunu, geleceği düşünmediklerini söyleyen Demirci, HES’i destekleyenlerin doğanın öneminin farkına zamanla varacaklarını belirtiyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacının farkında olduklarının da altını çizen Demirci, “HES her yerde kötü değil, olması gereken yerler de var. Fakat böyle doğal alanlar değil” diyerek sözünü tamamlıyor. 

‘Biz doğayı, dereyi, böceği satıyoruz’
Yine Uzungöl’de turizm yapan İnan ailesi de “Niçin burada HES yerine turizme yatırım yapılmıyor” diye soruyor. Uzungöl’ün sadece Türkler arasında meşhur olmadığını belirten aile, buraya sezonda 1500-2 bin Arap turistin geldiğini, Avrupa’dan da turist kafilelerinin sürekli Uzungöl’ü ziyaret ettiklerini belirterek, “Biz devletin enerji üretmesine kesinlikle karşı değiliz. Devlet elbette enerji üretecek fakat biz turizmle uğraşıyoruz. Biz doğayı, dereyi, kuşu, böceği satıyoruz. İnsanlar buraya bunun için geliyorlar. Bir çocuğa hayalinden bir manzara çiz dediğinizde mutlaka bir ağaç ve bir dere çizer. Dere doğayı bütünler. Biz, turizmimizde de önce bir numara olan derelere HES yapılmasına karşıyız” diyor. “O HES’lerden kazanılacak parayı gelsinler biz verelim, bu doğayı bıraksınlar” [HES'lerin ürettiği elektriği de verebiliyor musunuz? Ya da ithal ettiğimiz enerjinin parasını? Siz en iyisi tesislerinizde elektrik kullanmayın?] diyen aile, HES projelerini destekleyenlere de kızıyor. “Dereler boşuna akıyor, HES yapılsın işte” diyenler ya cahildir ya dinsizdir ya da kültürsüzdür diye ekliyorlar [HES yerine turizm yapılsın, doğayı satalım diyenlere ne diyelim?].

http://gundem.milliyet.com.tr/getirilerini-gordukce-hes/gundem/detay/1731807/default.htm

[SONUÇ PARANTEZİ: Aslında yukarıdaki yazı, HES'lerden -enerji lobileri dışında- kimlerin rahatsız olduğuna dair de bir fikir veriyor. Yöremizde de HES muhalefetini asıl olarak örgütleyenler, yöremiz doğasını ekoturizm adı altında tekel güç olarak satıp para kazanan malum çevrelerdir. Diğerleri ise "meselenin sadece çevre" olduğunu sanarak bunların peşine takılan, gerçeği göremeyen zavallılardır.]
..
07.07.2013 17:33:43
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 61164195.dk Önce rgulbin 601704455.dk Önce Mereta 656958735.dk Önce mustafaozbas 658200724.dk Önce arif_08 718783049.dk Önce muhammethuseyin 719940693.dk Önce koza77 720024747.dk Önce Maralli 720624085.dk Önce mereta08 776934427.dk Önce urfamerkez 777042140.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel