» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
                
» [ MacahelBizimdir.Org Forum ] [ HES Projeleri ] [ CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor ]
Mereta
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 47
Cinsiyet : Bay
Mesaj sayısı : 46
Giriş sayısı : 64
Puanı : 0
Konudan aldığı puan : 0
Puan verenler
Konuya Puan ver

Artvin Belediyesi Hatila Suyuna HES Yapıyor - Tolga GÜL (Çoruh Postası Gazetesi)

Artvin Belediyesi HES Başvurusu Yaptı

Değerli okurlarım, bir gazeteci olarak aldığım istihbaratları bu sayımda yayınlamak istiyorum. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz sayıda Ak Parti İl Başkanı Avukat Erkan Balta, Artvin Belediyesi’nin yıllardır gerçekleştirmek istediği Hatila Suyu’nu Artvin’e getirme projesini DSİ’nin gerçekleştireceğini müjdelemişti. Ve bu açıklamanın ardından da gerek Belediye Başkanı Emin Özgün gerekse de DSİ yetkilileri de bu projeyi doğrulamışlardı. Şimdilerde ise proje çalışmaları için gerek ölçümler gerekse de diğer proje çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bir iki ay içinde sanıyorum ihalesi gerçekleştirilecek. Gerçi Hatila’dan projeye dayalı olarak itirazlar gelmeye başladı ve önümüzdeki günlerde de bu konuya ilişkin farklı tepkiler görebiliriz.

Bütün bunlar zaten daha önce yapılan açıklamalardan yayınladığımız bilgiler. Şimdi aldığımız istihbarata ilişkin olarak bilgilerimi paylaşayım. Başlıkta da belirttiğim üzere Artvin Belediyesi iki önemli suya HES yapmayı planlıyor. Bunlardan biri Artvin’e getirilecek olan Hatila Suyu’nu Artvin’e yakın bir güzergahtan düşürerek önüne dinamo koyma suretiyle elektrik enerji üretmek için HES projesi kurmak amacıyla DSİ ile konuyla ilgili izin verecek kurumlara başvuruda bulundu. DSİ’nin ise bu projeye onay verdiği bilgisi de bana gelen bilgiler arasında. Ankara’dan aldığım bu bilgiler ışığında Artvin Belediyesi’nin projesinin yakın bir zamanda ÇED sürecinin başlayacağı ve kamuoyuna duyurulacağını da öğrendim.

Şöyle projeye daha detaylı baktığımızda mevcut Hatila yolundan veya o paralelden gelecek olan suyu İskebe Hatila yol ayrımına yakın bir güzergahtan aşağıya cebir borularla düşürerek santral binası da bu güzergaha konulacakmış. Projeye ilişkin tüm detaylar hazır ancak bununla ilgili net bilgilere ulaşamadım. Bu yüzden mevki belirtmeyeceğim, yanıltmak istemem fakat projeye ilişkin ön izin sorunları aşılmış durumda. Projenin yakın bir zamanda kamuoyuna duyurulacağını bildiğim için detaylar için biraz daha beklemekte fayda var. Sadece şunu söylemekte fayda var ki, şuan derelerimize yapılan bildiğimiz HES projelerinin bir benzeri inşa edilecek ve elde edilen enerji aynı şekilde diğer HES projelerinde olduğu gibi devlete satılacak. 49 yıllığına elektrik üretecek olan Belediye 49 yıl sonra HES’i devlete iade edecek.

Gelelim ikinci projeye. Bu ise henüz tasarı noktasında. Bunanla ilgili ise Belediye şuan adım atmıyor; ancak projenin ön hazırlıkları yapılıyor. Su ölçüm işlemleri gerçekleştiriliyor. Bu proje Fabrika deresine HES yapma projesi. Sayın Başkanın yıllardır aslında düşündüğü ve tasarladığı bir projedir. Zaman zaman kişisel sohbetlerinde de dile getirdiği bir projedir. Ancak bu projede asıl sorun yeterli su miktarı olup olmadığıdır. Bu sebeple proje bugüne kadar hayata geçirilemedi. Bu proje ise masada olan bir proje noktasında. Bununla ilgili henüz izin taleplerinde bulunulmadı.

Ne diyelim şimdilik birincisi hayırlı uğurlu olsun. Ön izinler çıktığı için hayırlı olsun diyebiliriz. Önümüzdeki günlerde projeye dayalı detaylar ortaya çıktıkça konuyla ilgili gerek kamuoyunun düşüncelerini gerekse de Belediye yetkililerinin düşüncelerini yine köşemde aktaracağım.

http://www.coruhpostasi.net/kose-yazisi/633/artvin-belediyesi-hatila-suyuna-hes-yapiyor.html
..
04.08.2013 05:23:37
         
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
                

» Forum istatistikleri
Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..
MacahelBizimdir
CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..
Mereta
Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..
Mereta
HESler Enerji İthalatını Düşürdü..
Mereta
Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..
Mereta
Forumdaki 3 Kategoride 10 Forum var, Bu forumlara açılan 60 Konuya 26 Cevap yazıldı..
İyiki Doğdunuz Nice yıllara.. Bugün Doğan yok!
Son Girişler MacahelBizimdir 61164220.dk Önce rgulbin 601704480.dk Önce Mereta 656958760.dk Önce mustafaozbas 658200748.dk Önce arif_08 718783074.dk Önce muhammethuseyin 719940718.dk Önce koza77 720024772.dk Önce Maralli 720624109.dk Önce mereta08 776934452.dk Önce urfamerkez 777042164.dk Önce
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel