» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 413
Bugün Çoğul : 413
Bugün Toplam : 826
Dün Tekil : 614
Dün Çoğul : 614
Dün Toplam : 1228
Genel Tekil : 8428962
Genel Çoğul : 8443886
Genel Toplam : 16872848
MacahelBizimdir.Org
» Maral ve Uğur Köyleri'nin HES Santralleri Hakkındaki Raporu

2005 yılında teşvik yasaları ile Camili havzasındaki HES santrallerinin yapımı ve tahsisi hakkında, tahsis yıllarında tarafımızdan yapılan uyarıların anlaşılmamış olduğu, son görüşmelerde teyit edilmiştir.

Bölgemizin tüm suları birkaç firmaya amacı ne olduğu bilinmez şekilde tahsis edilmiş olup, bir kısım duyarlı insanlarımızın olumsuz bakışları sayesinde, yöre kaynaklarının üzerinde yapılacak işlerin yöre insanlarına ne verip ne götüreceği endişeleri ile tahsisin büyük bölümü durdurulmuştur (Maral, Uğur, Efeler dereleri); ancak bu netice Camili insanının içe kapalı, çağ dışı yaşamına devam etme hevesinde olduğu için değildir.

Binlerce yıl varlığı ve yokluğu ile büyük sıkıntılarla yaşamını sürdüren, Camili halkı, bugün havzamızın biyosfer rezerv alanı ilanında en büyük pay olan insanlarına et tırnak gibi ait olan doğa zenginliğine ve bu insanların bu zenginliğe damarlarındaki kanı gibi gördüğü sularına ve doğal kaynaklarına acaba kimlerin iştahlarının kabardığının perde arkasını çok merak etmektedir. Bu kaynakların, ancak Camili bölge halkı ile birlikte, bölge insanlarını kapsayacak şekilde değerlendirilmesi halinde başarıya ulaşılacaktır. Bu kaynakların en azından bir kısmının bir an önce bölge halkının yararlanmasına sunulması, insanlarımıza faydalı hale getirilmesi, yıllardır mücadele verdiğimiz, beklediğimiz bir durumdur.

Bu konunun bir ucundan tutan Camili halkından bir eğitimcinin, Camili havzasının bir köşesinde Camili insanına da fayda getirecek şekilde, doğayı fazla tahrip etmeyecek biçimde üreteceği enerjinin, yörenin iklim şartlarına göre zarar değil, yöremize ve halkımıza refah getireceği düşünülmektedir.

Doğanın korunması yöre insanın elinden alınıp, harici sahiplenmelere ve yönlendirmelere değil, binlerce yıl önce yöre insanlarımızın kültüründe oluşan koruma, kullanma ve sahiplenme anlayışına bırakılmalıdır.  Bu anlayış sayesinde halen var olan eşsiz korunmuşluğun hayretle izlendiğini, halen tasavvur edilemediğini, havzamızı gezen ve görenleri büyük bir hayrete düşürdüğünü görmekteyiz. Ancak bu doğa ve biyosfer rezerv zenginliğinin havza insanları ile birlikte oluştuğunu, yöredeki tabiatın insanları ile bir probleminin olmadığını, tam aksine yukarıda belirttiğimiz gibi yöre insanları sayesinde doğanın zenginleştiğini, insanların doğasını, doğanın da insanlarını çok iyi anladıklarını ve çok sevdiklerini görmeliyiz. Ancak birileri bundan rahatsız olup, et ve tırnağı birbirinden ayırırcasına yöre halkını istilacı görüp, bu insanları doğasından soyutlamaya çalışarak, kimine insancık, kimine adam müsveddesi demekte, kiminde ciğer tahlili yapmaktadır ve az önce ifade ettiğimiz gibi perde arkasından şu güzelim doğa zenginliğimize sahiplenme iştahlarını arada bir el altından çok kurnazca göstermektedirler.

İşte gördüğümüz asıl tehlike budur. Yoksa hangi yaratık olursa olsun bilinmelidir ki insanların istifadesi için yaratılmıştır. Camilideki doğa zenginliğinin de önce yöre halkına ve sonrasında tüm insanlığın istifadesine göre değerlendirilmesinin gerekliliğine inanıyoruz. Tarihi boyunca doğası ile hiçbir problemi olmayan Camili halkına kendi doğasının çok görülmesi, doğasının insanlarının önünde tutulması pek doğru olmasa gerek. Kendi doğaları kendilerinden esirgenen Camili insanın dışında, başka birinci sınıf gibi gördükleri insanlara Camili bölgesinin sahiplenilmesi asla ve asla mümkün olmayacaktır. Böyle bir düşünce bu doğayı korumak değil yok etmeye atılmış en büyük adım olacaktır.

Bu bakımdan havzamızın, yöre kültürü ve yöre insanları ile birlikte kullanılıp değerlendirilmeye ve bu şekilde sürdürülebilir kalkınmaya devam edeceğinden hiç kimsenin şüphesinin olmaması gerekmektedir. Kuyruğuna basılmayan yılanın kimseye zehir saçmadığı aşikârdır.

Hasan ŞİMŞEK                                                                              Hüseyin YILDIZ

İmza                                                                                               İmza

Camili Havzasında Su Kaynaklarının Değerlendirilmesi, Yapılması Düşünülen Hes Santrali Tartışmaları İle İlgili Maral Uğur Köyleri Tarafından Oluşturulmuş Rapordur.

** Yayın aşamasında kısmen redakte edilmiştir.


[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 26.06.2008 10:09:56 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3495 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1149)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1329)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1676)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 18,78 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel