» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 488
Bugün Çoğul : 488
Bugün Toplam : 976
Dün Tekil : 614
Dün Çoğul : 614
Dün Toplam : 1228
Genel Tekil : 8429037
Genel Çoğul : 8443961
Genel Toplam : 16872998
MacahelBizimdir.Org
» HES’lerde Tarihi Fırsatı Kaçırmayalım

Yabancı firmalar Macahel’in derelerini paylaşırken, derelerine sahip çıkmayıp küçük çıkarlar uğruna piyonluk yapanların ağından Macahelimizi kurtarmak, bu konuları araştırmak, memleketine duyarlı her Macahellinin tabii bir görevi değil midir?

Bir Macahel sevdalısı, her fırsatta Macaheli ve Macahelliyi savunmaktan asla taviz vermeyen bir kişi olarak, bizim de güvendiğimiz beyefendi bazı kişilerin, 90’lı yıllardan bu yana, Macahel insanının dışında Macahel’e her fırsatta değişik kumaşlardan değişik kalıplarda kürk giydireceklerini söyleyip Macahelli’yi ümitlendiren ama Macahelli’ye rağmen çıkar elde etmeye çalışanlara karşı duracağına, kaynağı derin olan piyonların peşine gittiklerini görünce büyük bir hayrete düşüyorum.

Allah aşkına Macahel’deki derelerin boşa akmasından kime, ne fayda sağlanacaktır? Ya da bu derelerin boşa akması gerektiğine biz halkı inandırmaya çalışanlar, bu derelerin değerlendirilmeden boş akacağına kendilerinin de inanıp inanmadıklarını gerçekten merak etmekteyim.

Menfaatleri için her şeyi göze alan, büyük ve gelecek hesaplarını çok iyi yapan holdinglerin, küçük çıkarlar uğruna görevlendirilen piyonlarının eline Macahel’in sorunları ile Macahelli’yi terk etmek,  Macahelli için intihar denilebilecek kadar vahim sayılmalıdır.

Değerli Macahelliler geçmişte ben kişisel olarak her zaman 12 ay Macahel’de yaşayan insanları ön plana çıkarmışımdır. Ancak ortam öyle gelişti ki Macahel’de yaşayan insanların Macahel’deki değerleri değerlendirmesi mümkün görünmemektedir. Büyük bir birlikteliğe ihtiyaç vardır. Bu birliktelikle Macahel’de yaşayan, Macahelimizden gitmiş olan, yazlığa gelen veya Macahel’e gelemeyen hatta Macahel’i hiç tanımayan ülkemizin herhangi köşesinde iş yapan, sanayi kuran, enerji ihtiyacında olan her Macahelli için bir imkân doğmuştur. Macahel’deki tüm imkânları Macahelli’nin değerlendirmesi belki mümkün olmayabilir ama iki, en azından bir projeyi Macahel birliği olarak değerlendirebilirsek, hem Macahel’deki Macahelli’nin imkânsızlığı için kaynak olur hem de ülkemizin değişik herhangi yerinde yaşayan iş adamı, sanayici Macahelli,  Macahel’de ürettiği enerjiyi devlete satıp, bulunduğu yerde harcadığı enerjinin masrafını fazlasıyla çıkarabilir, buna kimin hatırına yok denilebilir bilemiyorum. Değerli hemşerilerim bunu siz düşünüyor da biz tasavvur edemiyor muyuz diyebilirsiniz doğal olarak, bu düşünceye de gayet içtenlikle saygı duyarım, hatta benden birkaç kat üstün düşünürlerimizin olduğunu ben de biliyor ve inanıyorum.

Değerli Macahelliler herkes bir şeyler düşünüyor, bir şeyler araştırıyor… Ancak görüyorum ki Macahel’de yapılan araştırmalar, incelemeler ve düşünülenler az da olsa dışa yansıyan durum, asla halkımıza gerçek olarak yansıtılmamaktadır. Detaylarına girecek değilim, ancak merak edenlere de her zaman izah etmekten asla geri durmayacağımı belirtmek durumundayım.

Değerli hemşerilerim, yakın zaman öncesinde köyünde üniversite öğrencisinin alacağı krediyi almamak için yazılı şikâyetlerle müracaat edip kaymakamlıkça kınanıp şikâyetini geri çeken akıl fukaralarının, bugün sanki Macahel halkını düşünür görünümü altında, bir iki aylık çıkarı için, yağcılık adına çok büyük holding, hatta uluslararası oyunlara, bilerek veya bilmeyerek piyon olduğunu, halkımızın önemli bir kısmının kuşkuya düştüğünü, birçoğunun da hiçbir bilgiye ulaşamaması sebebiyle yetersiz kaldığından dolayı kendi kuyusunu kazmakta olduğunu üzülerek de olsa görmekteyiz. Örnek vermek gerekirse Şubat ayının başlarında İstanbul’da Macahel Vakfı’nda yapılan toplantıda acaba dikkatinizi çekmiş midir bilemiyorum. Toplantıda yaşananlar hatırlanırsa, yukarıda belirttiklerimin tümünü o toplantıdaki uygulamalarda görebilirsiniz. İçimizdeki bazılarının, birilerine, Macahel’de bir köyün halkını, köy yönetimini yanına aldığını göstermek uğruna gösterdiği gayreti, yönetimi çeşitli hilelerle yönlendirme çabaları dikkatlerden kaçmamıştır. Ancak halkımızın bu durumun farkında olması da sevindiricidir. Bu konuda yazıda kimseyi rencide etmek istemediğim için detaylara girmek istemiyorum. Fakat merak edenlere, duyarlı olunmaması mümkün olmayan geçekleri, çok cüzi hesaplar uğruna gerçekleri hiçe sayıp kendi çıkarları uğruna halkın çıkarlarını feda etmeye çalışanların oyunlarını daha detaylı anlatmaya hazır olduğumu belirtmeyi de bir borç olarak görmekteyim.

Değerli Macahelliler konu çok uzun, ancak ben birkaç cümle ile toparlamaya çalışayım. Şöyle ki Macahelli değerli bir eğitim görevlimiz bir yazısında şöyle demişti hatırladığım kadarıyla: Boş akan suyun kullanılması için halk santrallere neden karşı çıkar demişti. Bunun sebebi insanlarımızın konuyu bilmemesi veya farkında olmamasıdır. Biz Macahelliler, memleketimizi mahrumiyetten kurtaracak olan, hem Macahel’de yaşayan hem de ülkemizin herhangi yerinde iş yapan insanlar için büyük gelir sağlayacak olan enerji yatırımının, ya farkında değiliz ya merak edip konuyu araştırmıyoruz ya da konu hakkında hiç bir bilgimiz olmadığından bu değere sahip çıkmıyoruz. Yazımın girişinde belirttiğim hususun tekrarında fayda görmekteyim. Bu imkân, Macahel için tarihi fırsattır. Macahelli’nin hiç bir şey yapmadan derelerin tümünün başkalarınca değerlendirilmesine ben de karşıyım. Ama “ne yapıyorum ne de yaptırıyorum” tezi artık çok geride kaldığı için, bugün veya yarın bu dereler değerlendirileceğine göre halkımızın vebaline girmeden hem halkın hem sanayici hemşerilerimizin adına gelin en azından bir tane projeyi Macahelliler olarak biz yapalım diyorum. Bu tarihi fırsatı kaçırıp, başkalarına kaptırmayalım. Doğalgaz holdinglerinin piyonlarından, küçük çıkarları için hareket edenlerin oyunlarından kendimizi kurtarıp, hep konuşan değil, güzel ve büyük iş yapan cevherlerimizi ortaya koyan kişiler olarak ortaya çıkalım. Sevgilerimle.

Em. Muht. Hasan Şimşek


[ Yazar  (Hasan Şimşek) | 01.03.2010 23:35:53 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3316 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1149)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1329)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1676)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 11,97 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel