» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 747
Bugün Çoğul : 747
Bugün Toplam : 1494
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435103
Genel Çoğul : 8450027
Genel Toplam : 16885130
MacahelBizimdir.Org
» Macahel Vakfı'nın Geleceği

Giderek Macahel Halkı vicdanında etkisi ve halk nezdinde meşruiyeti azalan Macahel Vakfı’nın geleceğinin tartışmaya açılması gerekiyor. Vakıf, hem sosyal yapının değişmesi hem de izlediği politikalar sonucunda etkinliğini giderek kaybetmekte, eskiye nazaran halkın ilgisine mazhar olamamaktadır. Kuruluşu sosyal bir ihtiyaca dayanan Vakıf, sosyal ihtiyaçların değişmesi ve halktan kopuk, halka karşı izlediği politikalar nedeniyle varlık amacını ve meşruiyetini kaybetmiştir.

Söz konusu sosyal değişimin temelinde göç ve şehirleşme olguları yatmaktadır. Macahel’den İstanbul’a 1950’li yıllardan başlayan ve 1980 ve 1990’lı yıllarda hızlanan bir göç süreci yaşanmıştır. Göç iş imkanlarının yoğun olduğu İstanbul gibi büyük şehirlere doğru olmuştur. Büyük şehirde ilk zamanlarda Macahellilerin dayanışma, kültürünü koruma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik ortak bir kurum arayışı Macahel Vakfı’nı ortaya çıkarmıştır. 1995 yılında kurulan Vakıf, başlangıçta yoğun bir ilgiyle karşılanmıştır.

Macahel Vakfı, hem de İstanbul gibi büyük şehirde karşılaşılan sorunlardan kaynaklanan dayanışma ihtiyacını karşılanması yönünde beklenti oluşturmuştur. Bunun yanında Vakıf, kendine özgü sorunlar yaşayan Macahel yöresinin sorunlarının çözümüne katkı sağlaması yönünde umut olarak görülmüştür.

Zamanla Macahel Halkı, büyük şehirde hızlı bir adaptasyon süreci geçirmiş, şehirleşmiş ve yerel duyarlılıklardan uzaklaşmaya başlamıştır. Bu süreçte ekonomik gelir düzeyi, eğitim seviyesi ve kendine güveni artmıştır. Şehirleşme sürecinde şehir kültürü benimsenmiş, ‘Macahellilik’ kimliği ikinci plana düşmüştür. Macahellilik kimliğini korumaya dönük kurumların kimlik inşasındaki önemi de giderek azalmıştır.

Yukarıda bahsedilen şehirleşme olgusunun yanında Macahel Vakfı, Macahellilerin beklentilerini ve söz konusu değişimi yönetmekte pek başarılı olamamıştır. Bu sonucun ortaya çıkmasında Vakıf yönetiminin halktan kopuk politikalar izlemesinin etkisi büyüktür. Halktan kopuk politikaların yönetim zihniyetinin bir yansıması olduğu da söylenebilir. İstisnası olmakla birlikte Vakıf yönetiminde etkili olan temel felsefe “halka rağmen halk için” anlayışıdır. Bu anlayışta halkın kendisi için “iyi”yi bilemeyeceği; bu nedenle iyiyi bilen, “aydın” kesimlerin halk için karar vermesi gerektiği düşüncesi vardır. Vakıf yönetimine de bu anlayış egemen olmuştur. Vakfın hem Macahel Halkıyla hem de yöre dışı kurumlarla ilişkilerinde bu anlayışla hareket edilmiştir. Macahel Halkı için “iyi” olarak düşündükleri birçok uygulamayı, halkın büyük çoğunluğunun karşı çıkmasına rağmen desteklemiş, bu kurumların Macahel’deki faaliyetlerini kolaylaştırmışlardır. Bu toplumsal tabandan yoksun politikalar, halkın Vakfa karşı bakışını etkilemiş, Vakfın halk nezdinde güvenilirliği ve meşruiyeti aşınmıştır.

Vakfa ilgi noktasında değişime ilişkin bir takım göstergelere bakılabilir. Örneğin, bayramlaşma kutlamalarına halkın ilgisi giderek azalmaktadır. Ayrıca, halkın ekonomik durumu iyileşmesine rağmen Vakfa maddi destek verme konusunda isteksizdir. Halk, kendisini doğrudan ilgilendiren konular (arazi ve diğer köy meseleleri) dışında Vakıf faaliyetlerine ilgisiz durmaktadır. İstanbul Macahel gençliği de Vakıf faaliyetlerine katılmamakta veya çok sınırlı katılmaktadır.

Bu gelişmelerle Macahel Vakfı “tabela vakfı” olma durumuna evrilmekte, sosyolojik ömrünü tamamlamaktadır. Dolayısıyla Vakıf, Macahellilerin toplumsal ihtiyaçlarına cevap verememektedir.  


[ Yazar  (Selim DURSUN) | 08.07.2012 04:12:11 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2431 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 13,70 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel