» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 645
Bugün Çoğul : 645
Bugün Toplam : 1290
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435001
Genel Çoğul : 8449925
Genel Toplam : 16884926
MacahelBizimdir.Org
» Bir İmza Kampanyasının Düşündürdükleri...

İmza toplamak için yazılan yazı: ""Bizler, mahrumiyetten kurtulmak ve çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamak için uzaklara göç eden Maçahellileriz. Şehre uyum sağlamak ve imkanlarından yararlanmanın, en ağırı köklerimizden kopmak olan bedellerini, doğru yoldan ayrılmamaya çalışarak ödüyoruz. Şehrin imkanlarını ayağımıza getirmekte olan, bizim ödediğimiz bedelleri ödemeden, köyümüzü her yönüyle kalkındıracak yeni projeleri heyecan ve sevinçle karşılıyoruz. Bizler, ait olduğumuz topraklarla bağlarımızı güçlendiren ve tüketim toplumunda güzelliğin gerçek kaynağının doğa olduğunu çocuklarımıza anlatmamıza yardımcı olan, başta Tema Vakfı olmak üzere, yöreye emeği geçen tüm ilgililere teşekkürü borç biliyoruz. Güvensizliğin kol gezdiği ülkemiz ortamında Tema Vakfı'nın değerli kuruluş amaçlarını güvence kabul ediyor, berrak suların, temiz havanın, yemyeşil sessizliğin kıymetini bilerek, bu kalkınma hamlesine katılmak istiyor, çalışmaların daha kapsayıcı olarak yaygınlaştırılmasını diliyoruz"".

"Bizler" kimiz önce bunun tanımlanması gerekir. Bunun için görünür kural getirmeliyiz. Bu kural İslamiyet tarafından tespit edilmiş ve Cumhuriyetçe kullanılmıştır. Ben Camililiyim diyen herkes Camililidir. Bunun için bir merkezimiz olmalıdır. Bu da Camilililer Vakfıdır. Ancak ayrımcılık yapılıyor, bizim oraya hizmet vermemiz engelleniyor. Bizim deneyimlerimizden yararlanılamıyor. Her şeyden önce sizin bu sorunları çözmeniz gerekiyor. Topluluklar sorunlarını ancak Allah'a teslim olur onun rızası dışında başka heveslerden kurtulduğu zaman sorunlar çözülür ve birlik sağlanır. Sonuç bu vakfa kaydolan "bizler" olmalıyız. Ben şimdi sizin "bizler" içinde olamıyorum.

"Mahrumiyetten kurtulmak" Camiliden niye göç ettik. Nüfusumuz artıyor ama devlet bize kredi vermiyordu. Krediyi İstanbul azınlığına veriyordu, fabrikaları İstanbul'da kuruyorlardı. Bunun için İstanbul'a ve diğer ülkelere göç ettik. Şimdi bizim yapacağımız Camilide yatırım yapmaktır. Camili doğa dengesini bozmadan oraları ilaçla, yakıtla kirletmeden 50 000 insanı besleyebilir. Bunun için Vakıf içinde bir plan yapmalıyız hepimiz ona yönelmeliyiz. Vakıf bizimle ilgilenmeyince ayrılık çıkarmamak için ve vaktim olmadığı için ayrı teşebbüslere girişmedim.

"Çocuklarımıza daha iyi gelecek" Çocuklara bırakacağımız iyi gelecek nedir? İlim midir? Hayır çünkü onu kötüye kullanırlar ve insanlığa zararlı olurlar, kendilerini mahvederler. Para mı? Hayır çünkü para onları azdırır ve yoksulları onlara düşman eder. Makam ve mevki mi?, Hayır zalim olur sonra zulme uğrarlar. Ahlak mı hayır, kötü topluluklarda ahlaklı olanlar ezilip giderler. Çocuklarımıza bırakacağımız, daha iyi gelecek, daha iyi topluluktur. Bunun için önce bir araya gelmeliyiz ortak yerimiz olmalıdır. Camilililere kırk dönüm yer sağladık. Gençler bizi destekleyeceğine onu nasıl yok ederiz diye savaş açtılar ve orasını yağmalayanlara arka çıktılar. Yeri biz kavga ile koruyabiliyoruz.

"Şehre uyum sağlamak" Şehir toplulukları denizlerin ırmakları yuttuğu gibi yutuyor. Eğer denizlerden buharlaşma olmazsa yeni ırmaklar gelmezse denizler kirlenir ve hayat kalmaz. Şehirlerdeki insanlar şehirlerde yeniden topluluklar oluşturmalıdır. Daha ileri hayat kurmalıdırlar. Bunun için önce ne yapmamız gerektiğini ilimle belirlemeliyiz. Sonra da onu Allah'a inanmış halk olarak ilmin gösterdiği yoldan ilerlemeliyiz. Alimlere düşmanlık yapılıyor, dinsizlerin peşine düşülüyor. Bu gidişle şehre uyum demek batıp gidecek bir şehirde kaybolmak demektir. Kurtuluş ilim ve imanın gösterdiği yolda Camilililerin İstanbul'a merkez oluşturmaları daha sonra ana yurtları ile ilgilenmeleridir.

"İmkanlarından yararlanma" Bir şeyi bilmek demek onun kötülüklerinden korunabilmek demektir. Bir şeyi bilmek demek onun iyiliklerinden yararlanabilmek demektir. Bunun için Vakfın önderliğinde araştırma kampanyasına gitmeliyiz. Herkes Camili hakkında ne biliyorsa ne duymuşsa yazsın arşivleyelim. Bu projeleri uygulamaya geçmek için müteşebbisler çıksın destekleyelim. Siz projesiz çıkıyorsunuz. Ne önerdiğiniz açık değil, bizden ne istediğiniz açık değil. Birileri sizi ve bizi malzeme olarak kullanıyor havası var. Bunu size muhalefet için yazmıyorum. Tam tersine sizi samimi kabul edip destekliyorum. Görüşlerimle katılıyorum. İmza değil görüş isteyin insanlardan. Hem de yazılı. Arşivleyin. Göreceksiniz çok ilerleyeceksiniz.

"Köklerimizden ayrılmamak" Köklerimizden ayrılmama ancak İstanbul'da kuracağımız bir merkez site ile mümkündür. Orada hepimiz toplanmazsak bile orada bir ilişkimiz olur, gelir gideriz, birbirimiz tanımayı sürdürürüz. Başarılı oldukça yeni siteler kurarız. Fenike ve Yunan uygarlıkları böyle doğdu. Diğer halklara da örnek oluruz. Vakıf önemlidir. ama vakıf bu oluşumları destekleyeceğine bu oluşumlara cephe alıyor.

"Doğru yoldan ayrılmama" tabiri izafidir, herkes kendisini doğru yolda sanır. Doğru Yol İlmin gösterdiği yoldur, bundan ayrılmamak için de Allah'a iman gerek. Yoksa eşkıyalık yapar, hırsızlık yapar, ayrımcılık yapar bu yol doğru yoldur der insan.

"Şehrin imkanları ayağımıza getirecek" Sanayi devriminden önce alt yapı kırlara gitmemişti. 1950 den önceki durum o idi. O zaman Camilide bir şey yapamazdık. Onun için göç etmek zorunda kaldık. Şimdi alt yapı ayağımıza gelmiştir. Yolumuz, elektriğimiz, telefonumuz var. Şimdi Camilide yatırım zamanı.Dış sermaye gelecek orasını sömürmeye başlayacak, bizi de karın tokluğuna çalıştıracak. Tarih böyle sömürü düzenlerle doludur. İstanbullular şehirde boğulup gidecekler Camililer de orada köleleşip yok olacaklar. Şehir imkanları ayağımıza ancak İstanbul'da ve Almanya'da bulunan Camililer artırdıklarını Camilide yatırıma çevirirlerse gelir, yoksa sömürü gelir. Ek yardımın sonu esarettir. Devletin alt yapı yatırımları dışında hiç bir yabancı kuruluşun oraya girmemesi gerekir. Tabii ben Camililiyim diyenlerin sömürüsüz katkıları başka.

"Ödediğimiz bedelleri ödemeden" Biz bir bedel ödemedik. Şimdiye kadar hep varlığımızı koruduk, hem de gittiğimiz yerlerde yerleştik. İş sahibi olduk, ev sahibi olduk. İçimizde çok az başarısızlar olabilir. Onlara da destek çıkmalıyız. Bizim giriştiğimiz batmakta olan bir ortaklığı kurtarma çabamızda da başarılı olduk. Şükredeceklerine bize saldırdılar, Camililerin yaptığı fedakarlıklara Camililer pişman ettiler. Yeni yardımlaşmayı nasıl yapacağız. İşte asıl mesele budur. Kötülerin yaptıkları bizim iyilik yapmamızı önlememelidir. Biz sabırla devam etmeliyiz. Bu sabrı bulabilmek için Allah'a inanmak gerekir.

"Köylerimizi her bakımından kalkındıracak proje" Ne güzel tabir. Ama bunun için ilme ihtiyaç vardır. Bunun için mühendislere,hukukçulara, sosyologlara, fıkıhçılara, doktorlara ihtiyaç vardır. Bunlar Camili kaynaklı olmalıdırlar. Başkası Camili için proje üretmez, sömürü mekanizması üretir ve sonra Camiliyi batırır. Bugün Camilide yetişen tüm kadro mevcuttur. Vakıf bunları bir araya getirecek ve Camili projesini üretecektir. Vakıf benimle ilişki kurarsa, yaşlılara saygıyı öğrenirse, bütün bu kadroyu harekete geçirmede herkesin hazır olacağından şüphem yoktur. Yaparsam ben yapayım, ben yapmasam hiç olmasın ihanetin kurbanı olursanız bir sonuca varamayız.Camili için bir proje üretilmelidir, ama bu proje Camiliyi sömürme projesi olmamalıdır. Camili için proje düşünenler bu kadro ile temas kurmalılar.

"Heyecan ve sevinçle karşılıyoruz" sözünüze katılmıyorum. Camili için üretilen bir proje yoktur. Yemlenip biraz sonra kurban edilmek istenen koyun misaliyiz. Osmanlı İmparatorluğu borçla boğuldu. Bugün Türkiye yine borçla boğuluyor. Camili alet edilerek Türkiye borçlandırılıyor. Bu bakımdan üzüntülüyüz. Hem vatanımıza hem de Camilimize ihanet içinde sokulan hemşerilerimi görünce üzülüyorum.

"Ait olduğu topraklarımızla bağlarını güçlendiren" İnsanlığın sorunu doğadan onu tahrip etmeden yararlanmaktır. Tahrip etmeyelim diye ondan yararlanmazsak o doğa ne işe yarayacak. İntihar ediyoruz demektir. Onu tahrip ederek yararlanıyorsak o zaman da neslimizi kurutuyoruz demektir. Daha bu sorun dünyada çözülmemiştir. Dünya tahrip edilerek insanlık sanayi devrimini yapıyor. Türkiye'de de çözülmemiştir. Türkiye'de doğadan yararlanmaksızın doğayı koruma çabası vardır. Yani, Türklere, "siz intihar edin biz gelelim sonra orasını biz tahribe edelim" diyorlar düşmanlarımız.

Camili bu sorunu çok kolay çözebilir. Camili tahrip edilmeden 50 bin kişiyi barındırır. Önce Camili ormanları Camililerindir. Adana'daki Pamuk tarlaları onlarındır, benim ıhlamur ağaçları niçin benim değildir. Devlet doğayı koruma bekçiliğini yapmalıdır. Devlet oralarını ona buna sömürtmemelidir.

Biz şimdiye kadar doğamızı koruduk, şimdi elimizden alıp yok etmek istiyorlar.

"Bu tüketim toplumunda" Camililer tüketim toplumu değildirler. Tüketim toplumu şimdi orasını sömürmek isteyenlerdir. Camililer tüketim toplumu olsalardı köyden gelip daha bir nesil içinde evlere, arabalara, işyerlerine sahip olmazlardı.

"Çocuklarımıza anlatmamıza yardımcı olan" Çocuklarımıza yanlış anlatılıyor. İnsanlar doğadan yararlanıyorlarsa onu korurlar, doğadan yararlanmıyorlarsa onu tahrip ederler. Hele yasakçılık ve cezalarla yararlanma önlenirse halk birden ona düşman olur. Camili nasıl doğasını korumuştur. Onu dünya Camililerden öğrenmelidir. Çünkü onlar korudular. Ona şimdi akıl vermek isteyenler, kendileri dünyayı tahrip etmiş olup da şimdi Camiliyi de tahrip etmek isteyenlerdir.

"Tema Vakfı" Ben bu vakfı bilemiyorum ve bundan dolayı da yaptıklarını değerlendirmiyorum. Bilmediğim şey hakkında değerlendirme yapamam. Doğa sloganlarla korunmaz, doğa doğadan tahrip etmeden yararlanma yollarını halka göstermekle korunur. Türkiye çapında böyle bir çabasını görmedim. Tanımak için görüşme talebinde bulundum. Talep gerçekleşmedi. Ben bilmediklerimin aleyhinde bulunmam. Ama benimle görüşmeyenlerin aleyhinde bulunurum. Ben de hiç bir görüşme talebini reddetmem.

"Teşekkür borçlu olmak" İnsanlar Allah'a teşekkür etmelidir. Camiliyi Tema değil Allah bize vermiştir. Gerçek sahipleri unutulursa sonra yerinde yeller eser. Zaten esmeye başlamıştır. Allah yok diyebilirsiniz. Ama Tema diye bir varlık da yok. Oysa Camili varsa, Camililer de varsa Allah da vardır.

"Güvensizliğin kol gezdiği ülkemiz ortamında" İnsanlığın var olduğu günden beri güvensizlik vardır. Her zaman hile ve yalan kol gezmiştir. Ama kurtulmanın yolları bellidir.

Halk toplanacak kendi içlerinden ileri gelenleri destekleyecekler.

Halk Mustafa Kemal'in ilkesini benimsetecek, Hakimiyeti Milliye ve Kuvvayı Milliye, Camiliyi Camililer yönetecek ve Camili kendi gücüyle kalkınacak.

Dışardan yardım alan dışarı tarafından yönetilir. Bugün Tema yöneticileri iyi olur sömürmezler. Ama ilerde sömürenleri gelir ve esir olmuş olan
Camilileri artık kimse kurtaramaz. Biz Camiliyi şimdiye kadar tahrip etmedik ki bize etmeyin deniyor.

Bir) Tahrip etmeden doğadan yararlanma projesini biz Camililer üretmeliyiz. Tema Vakfı projemizi desteklerse memnuniyetle kabul ederiz. Ama o Camili için proje üretemez.

İki) Camili Camililerin olmalıdır. Ormanlarımız gasp edilmemelidir. Elbette gelirden devletimizin payı olacaktır. Ama orasını biz işletmeliyiz.
Bürokratlar veya kapitalistler değil. Temanın sahibi AB bankalarımızı özelleştireceğine, bizim ormanlarımızı bize iade etmeyi sağlasın.

"Berrak suları, temiz havası, yemyeşil sessizliği" Bunları Tema değil Camililer korudular. Yol gelmeden bu böyleydi. Şimdi dünya ona göz dikti, devlet ormanları aldı yetmedi, şimdide tarlalarımızı batılılar alıyor.

"Katılmak istiyoruz" Tema'dan çok önce başlattığımız projeler vardır. Başaramadık Tema onlara katılsın. Biz onun nesine katılacağız. Biz balcılığa yeni başlamadık. Zaten yapıyorduk. Camili için neler yapılabilir:

a) Önce Camilinin dağları ile birlikte kesin sınır belirlenmelidir. Orası ekonomik bakımından bağımsız hale gelmelidir. Devlet askerini bulunduracak, güvenlik güçlerini bulunduracak, üretimden pay alacak, doğanın korunmasını gözetecektir. Ama o toprakların değerlendirilmesini Camililer yapacaktır.

b) Camililer ona yakın ayrı ayrı kooperatifler kuracaklardır. Halk bunlardan birine ortak olacaktır. Bu kooperatifler tamamen demokratik usullerle yönetilecektir. Bu kooperatifler birlik teşkil edecekler. Başkanlarında oluşmuş heyet Camili hakkında projeler üretecek ve anlaşmalar yapacaktır.

Üç) Camililer benzer kuruluşları İstanbul, İzmir ve Almanya'da kuracaklardır. Camili halkı ya tasarrufları bu kooperatiflere verecekler onlar da Camilide yatırım yapacak Camili mallarını pazarlayacaklardır.

Dört) Camili de ormanlar içinde ahşaptan yazlık evler yapılacak ve biz önce her yaz gideceğiz, bir de turistleri ağırlayacağız.

Camili de doğa tahrip edilmeden neler yapılabilir:

Bir) Camilide orman kendisini kısa zamanda yenilemektedir. Ayıklama suretiyle ormanlardan her yıl belli miktarda kereste ve odun elde edilir. Bunları değerlendiren fabrikalar kurulabilir.

İki) Ot ve yapraklar kesilir, yem fabrikası kurulur ve et hayvancılığı yapılır.

Üç) Gerek yabani, gerek dikilmiş pek çok çeşit meyve mevcuttur. Sebze mevcuttur, bunlardan ilaçsız doğal reçel, konserve ve turşu üretilir ve ilaç olarak dünyaya pazarlanır.

Dört) Göletler yapılır ve yine doğal alabalık yetiştirilir. Bunların konserveleri yapılarak dünyaya pazarlanır.

Beş) Yapılmakta olan arıcılık özel şekilde pazarlanır. Şöyle ki alınan bütün ballar karıştırılır, tahlil edilir, etiketlenir böylece marka alarak dünyaya pazarlanır.

Altı) Orman turizmi geliştirilir. Helikopter taşımacılığı yapılır. Ahşap evlerinde oturanlar doğa meyvelerini de çevrelerinden yeme imkanlarını
bulurlar.

Yedi) Küçük değirmenlerle işleyen, rüzgarla işleyen elektrik santralleri kurularak elektrik üretimi yapılır.

Sekiz) Hayvan artıkları yem olarak kullanılmayan yaprak artıkları ile birleştirilerek doğal gübre üretilir.

Dokuz) Pek çok yerde yığılmış kayalar parçalanarak mıcır yapılır, diğer taraftan dünyaya buralar açılır.

On) Kirlenmemiş oksijenli havası ile en sağlam sağlık şartlarına sahip köy ve yaylalarımız da sağlık yurtları açılır sağlığa kavuşmak için oraya
gelirler.

"Bu kalkınma hamlesine katılmak istiyoruz" Hamleyi göremedik ki katılmayı düşünelim.

"Çalışmaların daha kapsayıcı yaygınlaşmasını diliyoruz" Biz de Camililerin kendilerine gelmelerini diliyoruz.

Selamlar... 

Web Yönetiminin Notu: Bu yazı, Macahel Halkının düzenlediği ve dilekçeler sayfasında yer alan şikayet dilekçesi ekinde bulunan imza kampanyasına karşı girişilen imza toplama hareketine, yazar tarafından verilen cevap olup, tarafımızca elde edilmiş ve yazarının bilgisi dahilinde yayınlanan bir yazıdır.


[ Yazar  (Süleyman Karagülle) | 10.03.2007 17:48:46 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2430 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 27,69 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel