» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 674
Bugün Çoğul : 674
Bugün Toplam : 1348
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435030
Genel Çoğul : 8449954
Genel Toplam : 16884984
MacahelBizimdir.Org
» GEF II ve Halkın Olmadığı Yönetim...

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Dünya Bankası (WB) destekleriyle dünya düzeyinde faaliyet yürüten Küresel Çevre Fonu (GEF) adında bir kuruluş var. Kısa adı GEF olan bu kuruluşun temel amacı vahşice tahrip edilmekte olan çevrenin korunması ve tabiattaki biyolojik çeşitlilik ve zenginliklerin sürdürülebilmesidir. 

Çevre küresel bir sorundur...

Sanayileşmiş veya kalkınmış toplumların karşı karşıya geldikleri en ciddi sorunlardan biri de çevre sorunudur. Öyle ki bu sorun ne sadece bir ülkenin çabalarıyla çözümlenebilecek, ne de olumsuzlukları bir ülke sınırlarıyla sınırlı kalmaktadır. Çernobil'de nükleer tesis patlayıp dışarıya radyoaktif maddeler yaymaya başladığında bu sadece Ukrayna veya Rusya ile sınırlı kalmadı. Tüm bölge ülkelerini Avrupa'yı, Balkanlar'ı ve Türkiye'yi etkisi altına aldı. Karadeniz Bölgesindeki etkisinin hâlâ devam ettiği zaman zaman dile getirilmektedir.

Bu nedenle artık günümüzde çevre sorunları ve çözümleri bir ülkenin çabalarıyla başarılabilecek bir konu değildir. Sorun küresel olduğundan çözümün de küresel düzeyde ele alınması zorunluluğu vardır. Bu gerçekten hareketle Birleşmiş Milletler (BM) kendi bünyesinde bir "Çevre Programı" oluşturmuş ve dünyada çevre sorunları ile ilgili olarak çeşitli faaliyetler yürütmektedir. BM'nin önemli kuruluşlarından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile birlikte çevre faaliyetlerinin yürütülmesi son derece anlamlıdır. Zira çevre sorunları öncelikle kalkınma sürecinin ortaya çıkardığı bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır.

Küresel Çevre Fonu, dünyanın muhtelif ülkelerinde biyolojik çeşitlilik ve bozulmamışlık açısından önemli yerleri tespit ederek bunların korunması ve yeni nesillere intikal ettirilmesi için sürdürülebilir bir yönetimin gerçekleştirilmesine çalışmaktadır. Bu cümleden olarak Türkiye'de de dört bölgeyi belirleyerek bunların korunmasını ve buradaki biyolojik çeşitlilik ve bozulmamışlığın sürdürülmesi için Ağustos 2000'den bu yana bir proje uygulamaktadır.

Artvin Macahel'de, Kayseri Sultan Sazlığı'nda, Antalya Köprülü Kanyon'da ve Trakya İğneada'nda yürütülmekte olan Biyolojik Çeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi'nin uygulanmasında Dünya Bankası ve diğer kuruluşların özellikle istedikleri kamu yönetiminin klasik yöntemleri ve mantığı ile değil yöredeki halkın aktif katılımı ve çevrelerine sahip çıkmaları ilkesinin gerçekleştirilmesidir. Yöre halkının aktif katılımı ve bilinçle sahiplenmesi olmaksızın buralardaki biyolojik çeşitliliğin ve doğal kaynakların sürdürülebilir yönetiminin imkansızlığının farkındadır. Her türlü kolektif ve kamusal hizmetlerin yürütülmesinde yönetimin her düzeyinde katılımın öne alındığı bir çağda elbette ki çevrenin yönetimi de ancak yöre halkının katılımı ile gerçekleştirilebilir. 

Katılım temel ilkedir...

İlkesel olarak bu projenin katılım temelinde formüle edilmiş olması güzel. Ancak bunu uygulamanın kolay olmadığını unutmamak gerekir. Bunda yöre halkının bilinçsizliğinden çok proje yöneticilerinin klasik kamu yönetimi mantığından bir türlü kurtulamamalarının önemli etkisi olduğu gözleniyor. Bir örnek vermek gerekirse Artvin Macahel'deki bozulmamış zengin biyolojik çeşitliğin korunması ve sürdürülmesi için oluşturulan proje yönetiminin halkın aktif katılımını sağlamadan bildiğimiz klasik kamu yönetimi mantığı ile gelişigüzel kararlar aldığı, yöre halkı için hayati önem taşıyan çeşitli kamu hizmetlerinin yerine getirilmesine izin vermediği, adeta halkın kamu hizmeti almasını engellemeye çalıştığı şikayetleri gelmektedir. Belki güleceğiniz bir gelişme şu: Yöreye mobil telefon sistemi için baz istasyonu kurulmasına çevredeki kuş türlerinin olumsuz etkileneceği gerekçesiyle izin verilmemiştir. Köylülerin on, onbeş saat yayan yürüyerek gittikleri yaylalara yapılacak yol inşaatları engellenmekte, alabalık çiftliği kurmak isteyenlere ruhsat verilmesinin önüne geçilmektedir.

2006 yılına kadar uygulanacak GEF II projesinin temel amacı halkın çevrelerine sahip çıkmaları, halkın katılımına dayalı bir yönetimin tesisiyle çevrenin korunmasıdır. Oysa ki uygulama kamu otoritesinin "ben yaptım oldu" mantığıyla yürütülmektedir. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın geleneklerine bu uygulama uygun düşse bile bu ne UNEP, ne Dünya Bankası, ne de Küresel Çevre Fonu'nun temel ilkelerine ve üzerinde uzlaşılan projenin ana metnine uygundur. Halkın katılımına dayanmayan hiçbir uygulamanın kalıcı ve verimli olması imkanının olmadığını herkesten önce proje yöneticilerinin ve bakanlık yetkililerin bilmesi gerekir. Bu yöntem ve mantıkla uygulama sürdürülürse hedefe varılması düşünülemez ancak dışarıdan sağlanan kredi ve hibelerin belli gruplar ve kadrolar arasında paylaşılıp iç edilmesine hizmet edebilir. 

Web Yönetiminin Notu: Bu yazı, {http://www.yenisafak.com.tr/ddursun.html} adresinden aynen alınmış olup, yazarının onayıyla yayınlanmaktadır.


[ Yazar  (Prof. Dr. Davut Dursun ) | 17.03.2007 12:14:06 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2736 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 17,36 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel