» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 661
Bugün Çoğul : 661
Bugün Toplam : 1322
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435017
Genel Çoğul : 8449941
Genel Toplam : 16884958
MacahelBizimdir.Org
» Maral Köyü Tapu ve Kadastro Çalışmaları Bilgilendirme ve İstişare Toplantısı

Maral Köyü Muhtarı Metin BAYRAM, önümüzdeki aylarda yapılacak olan tapu ve kadastro çalışmaları hakkında İstanbul’da yaşayan Maral Köyü Halkına bilgi verdi. Toplantıda köy halkı da konuyla ilgili görüşlerini ifade ederek, karşılıklı fikir alış verişi de gerçekleşti.

Toplantıda öne çıkan noktalar:

  • On mahalleden oluşan Maral Köyü’nde her mahalleyi temsilen toplamda 9 bilirkişi seçilmiştir. Bilirkişilerle ilgili sorular üzerine katılımcılar tarafından hukuki birtakım açıklamalar yapılmış ve bu bağlamda bilirkişilerin objektif olmalarının esas olduğu, kendileri ve yakınları ile hasım oldukları kişilere ait tespitlerde dinlenemeyecekleri, bilirkişilerin seçiminde Kadastro Kanunu’nda birtakım asgari kriterlerin (40 yaşını doldurmuş olması, sabıkasının olmaması vs.) belirlendiği, seçim yetkisinin Kanun gereği, köy halkından oluşan köy derneğine ait olduğu, esasen 6 kişi ve birden fazla ekip çalışacaksa her bir ekip için de ayrıca 3 kişinin seçilmesi gerektiği ifade edilmiştir.  

  • Tapu ve kadastro çalışmaları, daha önce Mart ayında başlayacağının duyurulmasına karşın, kar yağışı nedeniyle muhtemelen Mayıs ayında başlayacaktır. Karın kurumasına bağlı olarak başlama tarihi değişebilecektir. Önceden gerekli duyuru yapılacaktır. Çalışmaların her halükarda 2011 yılında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

  • Eski tapu, alım satım senetleri vb. arazilerle ilgili her türlü belgeler çalışmalar sırasında hazır bulundurulmalı ve gerekirse yetkililere teslim edilmelidir.

  • Miras kalan yerler için veraset ilamı alınmış olması, mirasçılar arasındaki muhtemel ihtilafların önlenmesi için önemlidir. Eğer mirasçılar aralarında anlaşmışlarsa şart değildir.

  • Müstakil tapu için arazilerin fiziki olarak bölünmüş olması, sınırların belli olması gerekir, aksi takdirde hisseli tapu verilecektir.

  • Kadastro ölçümleri sırasında hazır bulunmak önemlidir, kadastro ekibi hak sahiplerinin hazır bulunmasını beklemeyebilir. Hissedarlardan birinin hazır bulunması yeterli olup, diğer hissedarların vekâletine sahip olması gerekmez. Vekâletname ancak eğer ortak bir işlem (başvuru, itiraz vb.) söz konusu olursa gerekir.

  • Esasen 1969 arazi fotoğrafları dikkate alınacak. Ancak 1936 kayıtları lehe bir sonuç doğuruyorsa bu kayıtlar da sunulabilir. Söz konusu kayıtlar İl Özel İdaresi’nden talep edilebilir.

  • Köydeki ortak alanlar, alanın kullanılış biçimine göre, örneğin mera, yayla ve kışlaklar özel sicile yazılacak, yollar, kamu binaları vb. köy tüzel kişiliği adına tespit veya tescil edilecektir.

  • Tespitlerden önce arazilerin temiz, bakımlı olması, dikenlerden arındırılması, sınır yerlerinin belirgin hale getirilmesi vb. çalışmaları kolaylaştıracaktır.  

  • Ormanlar açısından, daha önce tarım arazisi olarak kullanıldığı halde sonradan kısmen ormanlaşan yerlerin bu durumunun ispatlanması gerekir. Arazi fotoğrafları, ilgili diğer belgeler, bilirkişi ve tanık beyanları bu konuda önemlidir. Yörede orman kadastrosunun genel kadastrodan sonra geçeceğinin belirtilmesi üzerine, bu iki kadastronun birlikte yapılması gerektiği görüşü ileri sürülmüş ve hukuki açıdan da Kadastro Kanunu’nun 4. maddesinin 3. fıkrası gereği bunun mümkün ve hatta zorunlu olduğu, durumun yetkililere iletilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

[ Ekleyen  (MacahelBizimdir) | 14.03.2011 17:13:07 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3226 | Bu haberi yazdır)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 13,94 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel