» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : hds33
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 252
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 1
Site sayacı
Bugün Tekil : 213
Bugün Çoğul : 213
Bugün Toplam : 426
Dün Tekil : 1220
Dün Çoğul : 1222
Dün Toplam : 2442
Genel Tekil : 7347150
Genel Çoğul : 7359587
Genel Toplam : 14706737
MacahelBizimdir.Org
» Çevre Kirliliği ve Camili

Su kirlenmektedir... Hava kirlenmektedir... Toprak kirlenmektedir... Bunların hepsinin çözümü vardır. Gerekli tedbirleri aldığınızda bu kirlilikler zamanla temizliğe dönüşür.

Moleküler Kirlenme

Çevre kirliliğinin dördüncüsü vardır ki onu temizlemek mümkün değildir. Bunu şöyle ifade edelim. Kimyada öyle moleküller vardır ki ışığı sağa kırarlar, öyle moleküller de vardır ki ışığı sola kırarlar. Bir cins molekülden sağa kırılanla sola kırılan moleküller aynı kimyasal özellik gösterirler.

a) Sağa kıran molekülleri yalnız canlılar üretirler ve bunları bütün canlılar kullanırlar.

b) Sola kıran moleküller doğada yoktur. Bunları sadece insanların ürettiklerinde vardır.

c) İnsanların ürettiklerini kıran moleküller karmadır ve birlikte oldukları için ne sağa ne de sola kırarlar. Sanayi ürünü moleküller karmadır.

d) Karma molekülleri ayırmamız mümkün değildir. Çünkü bütün fiziki ve kimyevi özellikleri aynıdır. Ama sağ moleküller sol moleküllere her zaman karışarak karma molekül oluşturabilirler.

e) Canlılar sol molekülü üretmedikleri için insandan evvel yalnız sağ molekülleri kullanıyorlardı. İnsanlar suni olarak karma moleküller üretmeğe başladıktan sonra canlıların bünyesine bunlar da girmeğe başladı. İşte canlı kirliliği bünyelerinde sol molekülleri de bulundurmalarıdır.

f) Canlılar birbirlerinin besini oldukları için bir canlı kirlenince onun kirliliği bütün canlılara intikal eder. Avlanır, besin olur ve intikal eder. Çürür, toprağa karışır, topraktaki molekülleri sonra köklerinden bitkiler alır ve onlar da kirlenir. Bütün canılar birbirlerinden beslendikleri için tüm canlılar kirlenmeğe başlar. İşte bu kirlenmenin tedavisi yoktur.

g) Kirlenen canlılarda yapı hormonlu besinleri oluşturmaktadır. İnsanlarda hastalıklar ve kanserler oluşturmaktadır. Tehlike o kadar korkunçtur ki bir iki veya üç nesil sonra tüm canlılar kirlenecek ve canlılık yok olacaktır.

Bu korkunç tehlikeye insanlık nasıl çare bulur? Bunun için tek çare vardır. Henüz kirlenmemiş bölgeleri sıkı bir şekilde korumamız gerekir.

a) Korunan çevreye dışarıdan besin sokulmamalıdır. İnsanlar orada üretilenleri yemeli, orada üretilenleri giymelidirler. Hayvan yemi de girmemeli, kesinlikle gübre de girmemelidir. Organik ilaçlar girmemelidir. Suni ilaçlar kullanılmamalıdır. Hâsılı tüm organik girdiler yerli üretimden temin edilmelidir.

b) Ölen cenazeler orda gömülmemelidir. Hatta insan pisliği bile oradan alınıp dışarı çıkarılmalıdır.

c) Oraya hiçbir yabancı hayvan, bitki veya tohum sokulmamalıdır. Kendi doğal oluşması içinden geçinmelidir.

d) Orada doğaya müdahale edilmemeli, doğa şartları içinde doğal besin ve giyecek üretilmelidir. İhracat yapan ama ithalat yapmayan bir çevre olmalıdır.

Buranın doğa ürünleri başka yerlerin doğa ürünleri ile değişebilir. Sonra kirli yerleri nasıl temizleyebiliriz? Oradaki tüm canlıları yakarız. Kül ve dumandan başka bir şey bırakmayız. Bu da yetmez. Bitkilerin beslendikleri humuslu toprakları en az 200 derece sıcaklığa çıkarıp ısıtırız. Bunun için çok büyük enerjiye ihtiyacımız olacaktır. Böylece korunmuş çevre dışında canlı değil, canlının kemikleri ve derileri, pislikleri yok edildikten sonra bozulmamış sol molekül almamış canlıları getiririz. Böylece çevre kirliliğini önlemiş oluruz. İyi taraflı sol moleküller kendilerini çoğaltamadıkları için az miktarda sol moleküller kalsa da zarar getirmez.

Camili’nin Durumu

Artvin’in Camili köyleri vardır. Henüz kirlenmemiştir. Ama her geçen gün kirlenmektedir. Dışarıya pazarlayarak yardım aldılar. Oralarda değil başka yerlerde kullandılar. Cinayetler işlenmektedir.

a) Halk ormanları kullanamadığı için besinini ve elbisesini dışarıdan almaktadır. Hâlbuki bundan elli sene önce köye yiyecek girmez, giyecek bile girmezdi. Kendileri dokur kendileri giyerlerdi.

b) Halk kendi ürettiklerini tüketirdi. Fındık ektirmeye başladılar. Fındığın ilacı ve gübresi oraları kirletmektedir. Ayrıca yiyeceğin dışarıdan gelmesiyle tüm kirlilik sürmektedir.

c) Doğa arıları vardı. Doğal seleksiyon sonucunda en üstün Kafkas Arı Irkını oluşturuyordu. Suni kovanlar getirildi. İlaçlama getirildi. Böylece arı ırkı bozuluyor. Artık doğa ile mücadele eden arılar kalmamıştır.

d) Doğal su akıntıları vardır. Arklı değirmen suları ile küçük elektrik santralleri kuracaklarına, elverişli olmayan büyük baraj ve santraller kuruluyor. Bunların işletilmesi için buraya teknik eleman geliyor. Bunların besinleri dışarıdan geliyor. İlaçları dışarıdan geliyor. Sonuçta bu korunmuş alan katlediliyor.

Bu konular tarafımdan Tarım Bakanlığına iletilmiş, Tarım Bakanlığından yem fabrikası kurulması için beş milyon dolarlık kredi istenmişti. Oradaki bürokratlar orman köylülerine baskı yaparak ‘biz yem fabrikasını istemiyoruz’ dedirttiler. Doğa tahribine devam edilmektedir.

Geçen Pazar Camilililerin toplantılarına katıldım. Acı acı onları seyrettim. Önerdiklerimin sahtesini kurmuşlar ve tahribata devam ediliyor. Şu sonuca vardım ki, mevcut bürokrasi ve iktidarla bir şey yapmak mümkün değildir. Söylediklerimi hemen dejenere edip ülke aleyhinde kullanıyorlar.

İstanbul, 21 Şubat 2009


[ Yazar  (Süleyman Karagülle) | 27.02.2009 16:06:06 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2272 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (477)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Selman DURSUN
Macahel’de Değişim ve Endişeler
Macahel veya Maçahel, yöresel bir şairimizin deyimiyle huzur ülkemiz, daü »Devamı
Okunma (1511)
Ekleme Tarihi (25.11.2018 12:44)

Zülküf YEŞİLYURT
Eprat’tan Akriya’ya Macahel
EPRAT Bulundum EFELER’de, sene doksan dokuz Biz altı kişili »Devamı
Okunma (2490)
Ekleme Tarihi (10.06.2017 00:57)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 1,75 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel