» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 676
Bugün Çoğul : 676
Bugün Toplam : 1352
Dün Tekil : 881
Dün Çoğul : 881
Dün Toplam : 1762
Genel Tekil : 8435032
Genel Çoğul : 8449956
Genel Toplam : 16884988
MacahelBizimdir.Org
» Macahel'de Demokrasi

Demokrasi, tanım olarak halkın kendi kendini yönetme olgusudur. Halkın kendi kendini yönetmesi birçok şekilde ortaya çıkar. Bunlardan birincisi olan doğrudan demokrasi; halkın yönetimle ilgili kararları alabilmesi durumudur. Bu karar alma halkın kararları oylaması ile olur. Temsili demokraside ise halkın temsilciler vasıtasıyla yönetime katılıyor ve temsilciler vasıtasıyla karar alabiliyor. Temsilciler seçimle göreve getiriliyor.

Macahel köylerinde köy yönetiminin kendine özgü yapısı ve sistemi var. Her şeyden önce başkanlık sisteminde uygulanan yöntem uygulanıyor. Köy muhtarı yöre halkı tarafından seçiliyor.

Macahel halkının kendine özgü yönetim kültürü, köy yönetimine oldukça demokratik bir işlevsellik kazandırmaktadır. Köyü ilgilendiren meselelerde köyde yaşayan her bireyin söz söyleme hakkı, tartışma özgürlüğü var. Bu özgürlük, her Cuma günü yapılan Cami avlusundaki toplantılarda ve köy odasındaki toplantılarda kullanılıyor. Köyün yaşlısı-genci köyü ve dolayısıyla kendisini ilgilendiren bir konu hakkında söz söyleyebiliyor, tartışma konusu açabiliyor.

Köylerin yürütme organı muhtar ve ihtiyar heyeti adeta meclis gibi çalışan köy halkının isteklerini, ihtiyaçlarını dikkate almak zorundadır.

Macahel’deki demokrasi, uygulama açısından doğrudan demokrasiye yakındır. Hatta doğrudan demokrasinin bir sakıncası olan halkın kararlara sadece oylama şeklinde etki edebilmesi durumundan öte bu kararları tartışma, müzakere etme imkanı da vardır. Bu demokrasi uygulaması hem yöre halkının özgürlükçü karakteri hem de nüfusun azlığından kaynaklanmaktadır. Diğer bölgelerde yaşanan, ağalık, toprak sahipliği temelli “feodal eğilimler” yöremizde söz konusu olmamaktadır.

Günümüzde uygulama alanı bulan temsili demokrasinin halkı ne kadar temsil ettiği konusu tartışılmaktadır. Özellikle de halkın yönetim sürecine katılma modelleri üretilemeye çalışılmaktadır. Halk kendini ilgilendiren kararlarda bizzat söz sahibi olma, yönetimi etkileme süreçlerini de içeren bu gibi açılımlar yapılmaya çalışılmaktadır.

Macahel yöresinde uygulanan yönetim biçimi, şehir medeniyetini arzuladığı yönetim biçimidir. Yaptığım gözlemlerde özellikle de köy odasında yapılan tartışmalarda bir sosyal sorunun enine boyuna taraflarca tartışıldığını, müzakere edildiğini gördüm.

Macahel’de son yıllarda, özellikle de 1990’lı yılların ortalarından itibaren ivme kazanan bir değişim süreci yaşanıyor. Bu değişim sürecinin en önemli bileşeni dış faktörler olup, yörede çok tartışılmıştır/tartışılmaktadır. Bu dış faktörler TEMA Vakfı’nın projesi ve GEF-II projesidir. Bu projeler yöre halkının geniş katılımını öngörseler bile, aksi yöndeki uygulamaları nedeniyle yörede genel kabul görmemişlerdir. Bu proje uygulayıcılarının yaklaşım tarzlarındaki hatalardan dolayı başarılı olma şanslarını büyük ölçüde kaçırmışlardır. Yöre halkı bu projeleri yaşam tarzlarına ve en önemlisi de yaşam alanlarına bir müdahale getirdiğini fark etmiş, demokrasi kültürü açısından oldukça önem taşıyan “sivil itaatsizlik” uygulamalarıyla bu projelerin bu biçimde uygulanmasına karşı çıkmıştır.

Demokrasiyi kültür olarak yaşamak demek, toplumun kendi kaderi üzerinde belirleyici olması, kendi kaderini tayin etmesi manasını taşır. Bu açıdan bakıldığında Macahel halkı son yıllardaki örnek mücadelesiyle bunu göstermeye çalışmıştır ve çalışmaktadır.

“Ah şu mektepler olmasaydı, şu Maarif’i ne de güzel idare ederdik!”. Ya da şu halkın başı dik olmasaydı  projelerimizi ne de güzel uygulardık!


[ Yazar  (Selim Dursun selimdursun2000@hotmail.com) | 17.03.2007 11:54:57 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 3528 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1153)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1333)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1679)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 15,22 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel