» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 587
Bugün Çoğul : 587
Bugün Toplam : 1174
Dün Tekil : 521
Dün Çoğul : 521
Dün Toplam : 1042
Genel Tekil : 8430858
Genel Çoğul : 8445782
Genel Toplam : 16876640
MacahelBizimdir.Org
» Bir Camili Köyler Birliği Toplantısı İzlenimleri

Ailemi ziyaret amacıyla Mart ayında Macahel’e gittiğimde, yörede yeni bir oluşumun varolduğunu, yani Camili Köyler Birliği’nin kurulduğunu öğrendim ve bundan mutluluk duydum. Bu oluşumun meydana gelmesi yöre için elzemdi; bunun için geç bile kalınmıştı. Bu kısa ziyaret esnasında Köyler Birliği’nin her ay olağan yapılan toplantıların birine katılma fırsatı buldum. Bu toplantıda olup-bitenleri ve alınan kararları sizlerle paylaşmak istiyorum.

06 Mart 2005 güneşli bahar (Pazar) sabahı saat 10.30’da Camili’de başlayan Köyler Birliği toplantısı açılış konuşmasını Başkan Hasan Şeker yaptı. İlk olarak gündemi okudu, ardından Birlik Kararlarını kısaca anlattı.

  Başkanın değindiği konular arasında Küçük Yayla geçişi için yapılması istenen tünelle ilgili yapılan başvuruydu. Bu başvuru metnini sesli olarak okudu. Ardından Birlik Meclis Üyesi Ayhan Yavuz, üç muhtarlıkça imzalı resmi başvurunun Başbakanlığa iletildiğini ve ilgili Bakanlığın (Bayındırlık Bakanlığı) Başbakan’ın talimatıyla bir inceleme ekibini Küçük Yayla’ya gönderdiğini ve gerekli işlemlerin yapılacağına dair taahhütlerini ilettiklerini söyledi. Ayrıca resmi cevabın da Borçka’ya yazılı olarak geldiğini ifade etti.

  Akabinde Birlik Başkanı, Macahel’de uygulanmak istenilen GEF-II Projesi maddelerinin tek tek Yönetim Kurulu tarafından incelendiğini, yöre için faydalı olabilecek şekilde gerekli değişikliklerinin yapıldığını belirtti. Birlik Üyelerinin görüşlerine sunmak için eski ve değiştirilmiş şekliyle projeyi yeniden mütalaa etti. Üyelerin görüşleri ve onayları alınarak, hemfikir oldukları projeyi yeniden bir taslak haline getirilerek ileride bunun bir proje başlığı altında GEF-II yetkililerine ileteceklerini beyan etti.

  Yörede yapılan amenajman çalışmalarının GEF-II projesi ile ilgili olup olmadığı olasılığını gündeme getiren Üyelere cevaben söz alan Birlik Meclis Üyesi Hasan Şimşek, sözü geçen amenajman çalışmalarının GEF-II ile bir ilgisinin olmadığını, aksine amenajman çalışmalarının Devlet tarafından yapıldığını ifade etti.

  Ardından Hasan Yavuz, GEF-II Projesindeki hibenin kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu dile getirdi. Ayrıca bu hibenin olmaması durumunda Birliğin böyle bir kaynak bulup bulamayacağı şeklinde yönelttiği sorusuna Birlik Başkanı, kaynak problemimizin olmayacağını, gerekli kaynağı yörede üretilen ürünlerimizin Birliğin çatısı altında pazarlanarak temin edilebileceğini ifade etti.

  GEF-II’nin düzenlemiş olduğu gezilerle ilgili olarak söz açıldığında ise değişik görüşler ve Üyeleri şaşırtan bilgiler ortaya çıktı. Öncelikle ifade edilen, GEF-II Projesinde yer alan bazı maddelerin köy gelenek ve göreneklerine aykırı olması hususudur. Macahel’de organik tarımın olmasına rağmen, bunun görülmeyip organik tarımı tanıtıcı geziler düzenlenmesinin gereksiz olduğunu; ayrıca organik tarımın tanıtımı gerekiyorsa bunun Macahel’de yapılması gerektiğini, gerekçesi olarak da Macahel’de üretilmeyen herhangi bir tarım ürünün dışardan Macahel’e getirilip üretilmesinin yöre insanı tarafından yasaklanmış olduğundan dolayı böyle bir gezi organizasyonun boş bir harcama olduğu kanaatleri dile getirildi.

  Ardından düşündürücü bir olay üzerinde duruldu: GEF-II gezisinin Antalya etabında gezi katılımcılardan birinin koruma altına alınan bir köyü gezmek için proje yetkililerinden talepte bulunması üzerine, proje yetkililerinin gezi ekibinden habersiz gizlice gezilmek istenen köye varıp, köyle ilgili konuşacak olan yetkiliyi kendi istekleri doğrultusunda konuşturmak için bir şekilde ikna ettikleri iddiasıdır. Bu iddianın gerekçesi olarak o köyde dinledikleri çelişkili ifadeler ve “yetkili” ile yöre insanlarının birbirini tutmayan ifadeleri gösterildi.

  Birlik Üyelerinden biri, Borçka’daki mevcut Derneğin tamamen bertaraf edilmemesi gerektiğini ve bu mevcut bulunan Derneğinin sahibinin de yine bizler olduğunu, mümkün ölçüde istifade etmemiz gerektiğini belirtti. Ayrıca GEF-II yetkililerinin Macahel ile ilgili konularda Derneğe danışmasının bir zararı olmadığını (o sırada GEF-II projesi yetkililerinin Macahel ile ilgili konularda Derneğe danışıp bilgi almasının ifade edilmesi Birlik Üyeleri tarafından benimsenmemiş, tüm üyelerce itiraz edilmişti) ifadeleri üzerine, gerek Birlik Başkanı ve gerekse de toplantıya katılanların büyük bir çoğunluğu, yörede yapılacak bir faaliyetten bölgede yaşamı idame edenler direkt etkilendiği gerçeğiyle Camili Köyler Birliği’nin yörede yapılacak faaliyetler için hem danışma hem de karar mekanizması olması gerektiği sonuca varıldı.

  Birlik Yönetim Kurulu üyesi Süleyman Önder, biyogazla ilgili tartışmalara değinerek biyogazın aslında Macahel için gereksiz olduğunu ifade etti. 1936 yılı arazi tespit kayıtlarına göre kimi arazilerin kullanımından vazgeçilmesi sonucu arazilerin ormanlaştığı, dolayısıyla da yakıt ihtiyacının bu ormanlaşan arazilerden sağlanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca Macahel’de hibe niteliğindeki kredilerle ilerlemenin mümkün olmayacağını, Macahel’in ziraat mühendislerinin kararlarına ve uygulamalarına uygun bir yer olmadığını ve uygulanacak projelerin başarılı olamayacağını belirterek dikkat çekici tespitlerde bulundu. Önder, “Macahel’e gelenler bölgede (Macahel’de) eleman yetiştirmiyorlar, başarının sırrı bilgidir, dolayısıyla kalifiye, bilgili eleman yetiştirilmesinin gerekli olduğunu” söyledi.

Üyelerden biri, Camili Köyler Birliği’nin ana amacının yörenin ekonomik yönünden kalkındırılması olduğunu vurguladı. Ayrıca bu amaca ulaşmak için gerekli çalışmalarının yapılması gerektiğini dile getirdi. Bunun üzerine toplantıda bulunanların, Birliğin de bu amaçla kurulduğunu, yalnız bu amacın gerçekleşebilmesinin zamanla mümkün olabileceğini ifade ettiler. Yörenin ekonomik açıdan kıymet taşıyan ürünlerin birlik çatısı altında toplanarak, külli olarak bir tüccara ya da piyasaya pazarlanması hususunda Birliğin tüm üyeleri mutabık kaldılar.

Sözü geçen konu ile ilgili Meclis Üyesi Hasan Şimşek, Macahel yöresinde ekonomik yönünden değer taşıyan ürünlerinin tespiti yönündeki istatistiki bilgilerinin, yöntem olarak vatandaşla birebir düşüncesini alarak toplanması gerektiğini ve bunun fiiliyata geçirilmesi için Birliğe talepte bulunduğunu ifade etti. Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Bölgemizde yetişen ürünlerin organik olduğunu bilmeden, Birlik oluşturma aşamasında bal ve fındık konusunda Birlik adına sertifikasyon işlemlerinin, girişimlerinin ilgili Daire Başkanlığınca başlattırılmış olduğunu, bundan sonra takibin yeni oluşturduğumuz Birlik Yönetiminin üstlenmesi, bizlerin de her daim destek olmamızın gerektiğini, ayrıca bu sertifikasyon konusunun biraz zaman alacağını” belirtti.

Genel olarak Birlik Üyelerinin istekleri doğrultusunda Kararlar ise: 1- Hayvan atıklarından Camili’de biyogaz üretimi ile ilgili proje hazırlanması, yakıt olarak da orman ürünlerinin tüketilmesinin azaltılması. 2- Ziyaretçi merkezi, gözetleme ve kontrol noktaları vb. yapı merkezlerinin yapılmasının kabul edilmemesi. 3- Coşkun akan akarsuların hızını kesip doğaya verdiği tahribatın azaltılması ve alabalık neslinin üreyip çoğalmasına yardımcı olmak için akarsularda ara bentlerin yapılması konularında kararlar alınmıştır. Toplantı saat 16.00’da nihayet buldu.

Sonuç olarak şunu ifade etmeliyim; Birlik yeni kurulmuş olmasına rağmen gerek ele alınan konular bakımından gerekse de konuların ele alış biçimi bakımından Birliğin geleceği heyecan vericidir. Birlik geçiş süreci yaşamaktadır; ancak bu uzlaşmacı tartışma platformu sürdüğü müddetçe sorunların üstesinden gelecektir. Meşruiyet temelini halkın desteğinden alan bu Kurum muvaffak olmaya elbette muktedirdir.


[ Yazar  (Süleyman Şimşek) | 21.03.2007 13:52:48 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 2857 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1151)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1331)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1677)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 23,84 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel