» Macahel Bizimdir İnisiyatifi - Macahel'in ve Macahelli'nin Sesi
Anasayfan Yap Favorilerine Ekle E-Posta Tavsiye Et İletişim Player'i Aç Siteyi Kişiselleştir
   
   
   
 

Ana Sayfa

Yazılar

Dilekçeler

Röportajlar

Haberler

Ziyaretçi Defteri

Bağlantılar

Forum

Resim Galerisi

Videolar

Site Üyeleri

İletişim
 
Üyelik Kullanıcı Adı :  Şifre :  Güvenlik :  Hatırla :    
 
 
Forumdaki Son Cevaplar : Macahel Vakfında alicengiz oyunları mı?..(MacahelBizimdir) CHPli Artvin Belediyesi HES Yapıyor..(Mereta) Getirilerini gördükçe HES desteklenecek..(Mereta) HESler Enerji İthalatını Düşürdü..(Mereta) Hidroelektrik Enerji ve Çalışma Sistemi..(Mereta) Macahel’deki Festival Adlı Gösterinin14’..(Mereta) Sözde Çevrecilik..(Mereta) Borçka Köylere Hizmet Götürme Birliği..(MacahelBizimdir) Elektriği Kesilen Köy, Rüzgar Enerjisind..(Mereta) Macahelin Geleceğine Dair Dışarıdan Bir ..(Maralli) Muhalefet Parti Belgelerinde HESler..(Mereta) Yenilenebilir Enerji ve Çevre..(Mereta) MGK Kararlarında HES..(Mereta) HES karşıtlarını fosil yakıt lobisi kışk..(Mereta) Yenilenebilir Enerji Nedir?..(Mereta)
Menü
Tanıtım
Camili (Macahel) Yöresi
Yöre Köyleri
Camili Köyler Birliği
Yöre Tarihi
Yöre Ekonomisi
Yöre Nüfusu
Yöre Yemekleri
Yöre Edebiyatı
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Faaliyetler / Araştırmalar
Yol Sorunu
GEF-II Projesi
Biyosfer Rezervi
Macahel'de Turizm
Macahel Projesi
Organik Tarım
HES Projeleri
Arıcılık
Festival
Yazılar
Köşe Yazıları
Yeni Eklenen 10 Yazı
En Sevilen 10 Yazı
Ziyaretçi/Linkler
Ziyaretçi Defteri
Bağlantılar
Yaşam/Eğlence
Televizyon/Radyo
Oyunlar
MacahelBizimdir.Org
Hava Durumu
Artvin
Ankara
İstanbul
İzmir
MacahelBizimdir.Org
Ulusal Haberler
MacahelBizimdir.Org
İstatistikler
Üyeler
Son üyemiz : macahelli123
Bugün : 0
Dün : 0
Kayıtlı üye : 254
Banlanmışlar : 0
Onay bekleyen : 0
Site sayacı
Bugün Tekil : 561
Bugün Çoğul : 561
Bugün Toplam : 1122
Dün Tekil : 521
Dün Çoğul : 521
Dün Toplam : 1042
Genel Tekil : 8430832
Genel Çoğul : 8445756
Genel Toplam : 16876588
MacahelBizimdir.Org
» Bize Diyalog Gerek

Dünyada doğanın hızla yok olması, o doğayla beraber yaşayan hayvanların da yok olmasına sebep olmaktadır. Dünyadaki doğanın yok olmaya başlaması, özellikle insan üzerinde de etki yapmaktadır. Son yıllardaki iklim değişiklikleri buna örnektir. Bu doğa bozulmaları tamamiyle insan faktöründen kaynaklanmaktadır. Dünyada hızlı bir sanayileşmenin olması, doğanın tahribatına ve de kirletilmesine yol açmaktadır. Bu durumun dünya için çok tehlikeli boyutlara ulaşacağı, bilim adamları tarafından vurgulanmaktadır. Bunun engellenmesi için bazı girişimler bulunmaktadır (Uluslararası Kyoto Sözleşmesi gibi). Ayrıca bozulmayan yerlerin korunmasına yönelik çalışmalar olmaktadır (Unesco nezdinde vb.).

Hal böyle iken Camili’nin keşfedilmesi kaçınılmaz bir son olacaktı. En nihayetinde Türkiye’deki en büyük doğa koruma ve erozyonla mücadele vakfının dikkatini çekmiştir, çektirmişiz. Tema’nın Camili’ye gelmesiyle Camili geri dönülmez bir yola girmiştir. Tema, Camili’nin doğasının yurt içinde ve yurt dışında etkin bir yere gelmesine ve de tanınmasına sebep olmuştur. Tema’nın sadece ilk başta doğaya yönelik projelerinin olması ve halkın geri plana itilmesi halkın tepkisine yol açmıştır. Biraz da kişisel çıkarların peşinde olanların sayesinde olmuştur.

Camili sahip olduğu doğasıyla dünyada nadir kalan yerlerden biri olması, en önemlisi de burada insanların yaşaması, bir şekilde bu doğanın bu şekilde kalmasında bu insanların da katkısının olması, bazı şeyleri hak ettiğini göstermektedir.  Tema’nın en büyük katkısı, yörenin yurt içinde ve yurt dışında tanınmasına sebep olmasıdır ve dikkatleri daha fazla üzerine çekmiştir. Tema’nın bir başka önemli katkısı saf Kafkas arısının sadece Macahel’de kaldığını fark ederek, bunun üretilip gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pazarlanmasıyla yöre halkının ekonomik olarak kalkınması için farklı bir alternatif sunmuştur. Bu işle iştigal eden insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Burada Macahel A.Ş.’nin desteği önemli bir faktördür. Ayrıca turist getirerek farklı bir alternatif sunmuştur.

Daha sonraları Devletin kendisi Dünya Bankasının maddi desteğiyle Gef projelerini başlatmıştır. En önemlisi Gef-2 projesidir. 2006’nın sonunda bitecek olan projedir. Burada bulunan insanların hala Gef projesinin ne olduğunu bilmemesi, bazı yerlerde hata yaptığımız anlamına gelmektedir. Köylerde bulunan bazı insanların kendi menfaatleri doğrultusunda hareket ettirmeleri, bazı şeylerin anlaşılmamasına sebep olmaktadır. Birbirlerine karşı radikal söylemlerde bulunmaları, kendi içimizde zayıf düşmemize, dışarıya karşı dik duramamamıza sebep olmuştur. Örnek olarak Köyler Birliği gibi önemli bir kuruluşun kendi içinde çatışması, halka inememesi vb.

Bu sonuçla Camili halkının en önemli ihtiyacı, tüm kesimlerle diyaloga girmesi bizim en son kozumuzdur. Böyle olmadığı takdirde sonuç, bize öngörülen projelerin bize ne getirip ne götürdüğünü anlamayıp zarar göreceğimizdir.

Gef projesinin en önemli icraatı Türkiye’de ilk defa bir yerin Unesco’nun korumasına alınmasıdır. Unesco’nun mantalitesi, bu tür yerlerde doğanın korunması, o doğada yaşayan insanların ekonomik olarak kalkınması ve kültürlerinin korunmasında önemli rol oynanmasıdır. Bu sayede Macahel’in bazı sorunlarının çözülmesinde önemli rol oynayacaktır. Ayrıca Unesco’nun bu alanlarda yaptırım yapacak yasalarının olmaması, sadece o ülkenin yasalarına göre korunması önemli bir ayrıntıdır. Camili’de bulunan organik ürünlerin korumaya alınması (fındık, bal vb.) ve pazarlanması daha da kolay olacaktır. Ayrıca Camili sayesinde ülkemizin tanınmasına önemli katkılar sağlamıştır ve sağlayacaktır.

Bizim sadece ihtiyaç duyduğumuz şey diyalogdur. Hem kendi içimizde hem de bu tür projeler ve kurumlarla. Ben şuna inanıyorum, dünya bu tür yerlere ihtiyaç duymaktadır ve artık Camili gibi yerlerin ortak değer olarak kabul edilmesi, burada yaşayan insanlara çok sayıda avantajlar sağlayacaktır. Geleceğimizin daha da aydınlık ve güzel olacağına inanmaktayım. Saygılarımla. Ocak 2006.

Yoğuntaş Mah.- Maral Köyü (0 466 485 22 24).


[ Yazar  (Abdullah Kurban) | 21.03.2007 13:56:34 | Oy:  | Bu içeriğe oy verin ]
( Yorumlar (0) | Okunma : 4119 | Bu Köşe Yazısını Yazıcıdan Çıkar)
Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Köşe Yazıları
Selim & Meral DURSUN
Macahel'de Gürcü İşçiler Olgusu: Nedenleri ve Etkileri Üzerine
Macahel son yirmi yıldır büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden ge&c »Devamı
Okunma (1151)
Ekleme Tarihi (30.01.2022 09:12)

Zülküf YEŞİLYURT
Tünelna(ğ)me
Dayanmış kapıya zorlu kış Kasım, aralık hatta karakış Yağmur, fırtına, soğuk hava Ezelden, TÜN »Devamı
Okunma (1331)
Ekleme Tarihi (04.12.2021 02:18)

Zülküf YEŞİLYURT
Kovidname
Bulunmaz, Macahel’de Korona Binlerce şükür, Kadir Allah’a Sözümüz, c& »Devamı
Okunma (1677)
Ekleme Tarihi (14.11.2020 13:35)

Sen de Yaz Gönder
Diğer Köşe Yazıları
MacahelBizimdir.Org
Amacımız

» Macahel ile ilgili her türlü gelişmeyi takip etmek, gündeme taşımak ve değerlendirmek,
»
Yörenin her türlü sorununa bilinçli bir şekilde çözüm aramak,
» En önemlisi Macahel'e ilişkin yapılacak her türlü faaliyette, bizzat Macahel Halkının görüşlerinin etkin bir şekilde temsil edilmesine aracı olmak.

MacahelBizimdir.Org
Yerel reklam
Gitmek istediğiniz reklamın logosuna tıklayın!!!...
MERETA MÜZİK
Macahelli Müzisyen Murat ÇAKIR... Albümü, klipleri ve iletişim için resmi tıklayınız.

ÇORUH ELEKTRON
Vodafone Silver Bayii & Turkcell-Avea Satış Noktası Next-Nextstar Taplin Uydu Cihazları. Sinan ARSLAN & İlknur KAYA ARSLAN Merkez: Maradit Cad. No:28 Şube: PTT Cad. No:28 Borçka-ARTVİN coruhelektronik@hotmail.com

DURSUN BİLGİ İŞLEM
Dursun Bilgi İşlem Merkezi: Exper, Byron ve OEM bilgisayar, Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri, Networking, Yazılım, Bilgisayar donanımı, Web Tasarım ve Bilgisayar sarf malzemeleri Osman Yılmaz Cad. Belediye İş Merkezi No: 1/5 Hendek- SAKARYA

MacahelBizimdir.Org
Bu sayfa: 24,80 saniyede yorumlandı.
Sitemiz en iyi 1024x768 çözünürlükte Internet Explorer ile görüntülenir.
2002-2016 © Copyright Macahel Bizimdir İnisiyatifi
Website motorumuz © 2006-2007 ByCafer & Aspsitem tarafindan üretilip gelistirilmistir.
Macahel Bizimdir E-Posta Grubu (Sadece Macahelliler)
E-posta:
Genel